Użytkownicy smartfonów Apple iPhone oraz tabletów Apple iPad od dłuższego czasu mogli odtwarzać materiały YouTube w tle. Funkcja Picutre-in-Picture zapewniającą taką możliwość była jednak udostępniona tylko w formie eksperymentalnej i to jedynie w przypadku subskrybentów opcji Premium. Po serii testów, Google wyłączyło funkcję, zapowiadając jej rychły rollout. Dziś, PiP trafia do wszystkich. Co ciekawe, załapią się również użytkownicy nieopłacający planu YouTube Premium.

Google poinformowało za pośrednictwem strony wsparcia o wprowadzeniu funkcji Picture-in-Picture na urządzenia iPhone i iPad z systemem iOS 15 lub iPadOS 15 i nowszym. Dostępność długo wyczekiwanego rozwiązania zgłaszana jest falami, ale cały proces powinien potrwać maksymalnie kilka dni.

PiP będzie dostępny zarówno dla użytkowników Premium, jak i dla osób nieopłacających subskrypcji. Oczywiście pojawią się tu pewne ograniczenia. Sprawdźmy więc, czym jest Picture-in-Picture, kto dokładnie i na jakich zasadach będzie mógł z niego korzystać, oraz jak dokonać aktywacji rozwiązania.

R E K L A M A

Picture-in-Picture, czyli odtwarzanie wideo na YouTube w tle

Po serii testów w formie eksperymentalnej, Google zdecydowało się ogłosić dostępność funkcji Picture-in-Picture, czyli Obraz w obrazie. Działanie opcji jest banalne w zrozumieniu. Kiedy odtwarzamy w serwisie YouTube materiał wideo, możemy wyjść do ekranu głównego iOS/iPadOS przy użyciu gestu, a pływający panel z nagraniem będzie dostępny z poziomu każdej apki.

Co więcej, możemy zmieniać położenie panelu, a także jego rozmiar. Tak, aby nie przeszkadzać w korzystaniu z innych programów. Wygląda to dobrze i pozwala zwiększyć możliwości pracy wielozadaniowej ze smartfonem.

Picture-in-picture

W większości przypadków funkcja zostanie aktywowana domyślnie, natomiast jeśli tak się nie stanie lub jeśli nie będziecie chcieli z niej korzystać, należy wykonać kilka korków. Przede wszystkim, konieczne będzie uruchomienie aplikacji YouTube i wybranie ikony ze swoim zdjęciem widocznej w prawej górnej części ekranu. Następnie, wystarczy udać się do sekcji Ogólne w Ustawieniach i zaznaczyć lub odznaczyć funkcję Picture-in-Picture.

Kto może skorzystać z PiP na YouTube?

Funkcja Picture-in-Picture zostanie udostępniona użytkownikom premium z całego świata. Działanie PiP dotyczy zarówno treści muzycznych, jak i pozostałych materiałów wideo. Oznacza to, że ze wspomnianego udogodnienia skorzystamy również w Polsce. Co, jeśli nie należymy do grona subskrybentów planu Premium?

Tutaj sprawa jest już dość zawiła. Google udostępni funkcję osobom niebędącym użytkownikami Premium, natomiast nie będą mogli oni odtwarzać w tle treści muzycznych. To ma sporo sensu, niestety, jest jeszcze inne ograniczenie. Znacznie dotkliwsze. Otóż Picture-in-Picture w wariancie bezpłatnym będzie dostępny jedynie w Stanach Zjednoczonych. Być może zmieni się to w niedalekiej przyszłości, natomiast na ten moment sytuacja wygląda właśnie tak.

Apple iPhone 13 vs Samsung Galaxy S22 vs Xiaomi 12: porównujemy fotograficzne możliwości smartfonów