Jeśli tak jak ja narzekacie, że w świecie smartfonów zbyt mało się zmienia, to mam dobrą wiadomość. Samsung i Apple zaczynają produkcję urządzeń wyposażonych w baterie typu Stacked. To ważna zmiana dla nas wszystkich.

Oczywiście to nie jest nowa technologia, ale wielu z największych producentów się przed nią broniło. Zadziwiające jednak, ze korzyść w nich szybko zobaczyli producenci samochodów, a nawet niektóre marki elektronarzędzi z wymiennymi akumulatorami. Tam, gdzie daje to największe korzyści, czyli w smartfonach producenci dotąd się ociągali ze stosowaniem tej technologii

Stacked Battery nie jest jeszcze przetłumaczalne

Może w środowisku inżynierów i elektrotechników w naszym kraju, mówi się na tę technologię jakoś potocznie. Ja nie znalazłem konkretnych informacji. Jeśli jest tu jakiś specjalista w tej sprawie, proszę o mnie poprawić ;) .

Stacked Battery to bateria, która zbudowana została w formie stosu. Standardowe baterie typu pouch, czyli te srebrne kieszonki dotychczas wykonywano tak, że ze w środku znajdowała elektrody ujemne i dodatnie a pomiędzy nimi separator (jest jeszcze kilka elementów, ale musimy sobie to uprościć). Całość zwinięta jest w rolkę jak zwłoki w dywanie. Taki dywan w obudowie nie jest idealnie rozmieszczony, słabo zagospodarowana przestrzeń wpływa też na kluczowe parametry jak pojemność oraz odprowadzanie ciepła.

Battery cell Stacking vs Winding Techonology

Bateria typu stacked, zbudowana jest na tej samej zasadzie — dalej mamy elektrody ujemne i dodatnie oraz separator. Zmiana dotyczy ich ułożenia. Zamiast rolki ułożone jest w stos jak na obrazku. Znacznie lepiej zagospodarowuje to przestrzeń, dzięki czemu zwiększa się pojemność ogniwa. Dodatkowo takie ogniwo znacznie lepiej odprowadza ciepło.

Technologia ta jest już popularnie stosowana w niektórych akumulatorach samochodów elektrycznych. Stosowana jest również w akumulatorach, niektórych firm produkujących elektronarzędzia (głównie marka Flex). W przypadku urządzeń małych urządzeń elektronicznych to wciąż nowość.

Tutaj więcej o tej technologii.

Stacked Battery w Samsung Galaxy S24

Mamy pewien przeciek, który trudno zweryfikować, ale wydaje się całkiem możliwy. Nowe Samsung Galaxy S24 będą miały prawdopodobnie akumulatory stworzone w powyższej technologii. Niestety nawet autor plotek nie wie, czy dotyczy to tylko modelu Ultra, modelu + czy całej linii.

Wiadomo też, że modelu Ultra i + wyposażone będą w ogniwa o pojemności 5000 mAh. Model ultra oferować będzie ładowanie 65 W, właśnie dzięki zastosowaniu akumulatorów typu stacked.

Stacked Battery w iPhone 15

Dowiedzieliśmy się też, że cała seria iPhona 15 zadebiutuje z bateriami tego typu. Łączy się to z poprzednimi plotkami, które mówiły o wzroście pojemności akumulatorów w nowych iPhonach. To też małe uwiarygodnienie wpisu na TT.

iPhone 16
fot. 9to5Mac

Wcześniej dowiedzieliśmy się o zwiększonej pojemności, która ma wyglądać tak:

Seria 13 Seria 14 Seria 15
iPhone 13: 3,227 mAh iPhone 14: 3,279 mAh iPhone 15: 3,877 mAh
iPhone 13 mini: 2,406 mAh iPhone 14 Plus: 4,325 mAh iPhone 15 Plus: 4,912 mAh
iPhone 13 Pro: 3,095 mAh iPhone 14 Pro: 3,200 mAh iPhone 15 Pro: 3,650 mAh
iPhone 13 Pro Max: 4,352 mAh iPhone 14 Pro Max: 4,323 mAh iPhone 15 Pro Max: 4,852 mAh

 

Dane pochodzą z artykułu MacRumors.