Sztuczna inteligencja (i jej różne warianty) została zaimplementowana w wielu narzędziach. Do tej pory nie była jednak szeroko wykorzystywana w aplikacjach do projektowania interfejsów. Czas na AI w programie Figma!
Figma to tak naprawdę już podstawowe narzędzie projektantów w branży UI. Program rozwinął się na tyle, żeby przykuć uwagę przedsiębiorstwa Adobe, które próbowało nawet przejąć narzędzie. Ostatecznie nie udało się tego zrobić.
Figma flirtowała już wcześniej z AI, wprowadzając rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję do swojego narzędzia FigJam. Wcześniej wpomniane przejęcie miało pomóc z wprowadzeniem rozwiązania AI, które znane było wcześniej z narzędzi firmy. Nic z tego nie wyszło, więc program musi radzić sobie sam lub z pomocą niezależnych programistów, którzy tworzą wtyczki i rozszerzenia do aplikacji.
Magican AI do Figmy
Właśnie niezależni programiści z firmy Diagram (specjalizująca się w tworzeniu wtyczek opartych o AI) przygotowali Magican – wtyczkę AI do Figmy. Plugin w obecnej fazie rozwoju ma trzy podstawowe funkcje. Pierwszą z nich – dla mnie chyba najistotniejsza – jest tworzenie ikon na podstawie promptu. Jak to bywa w przypadku grafik generowanych przez AI, raz jest lepiej, raz jest gorzej, ale w większości najprostszych przypadków Magican spełnia swoją funkcję.
Druga funkcja będzie niestety dla projektujących na nasz rodzimy rynek bezużyteczna. Mowa bowiem o modelu językowym, który wspiera w tworzeniu copy na strony czy do aplikacji. Wystarczy, że wpiszecie, jakie hasło chcielibyście zawrzeć w projekcie, a Magican AI zaproponuje kilka gotowych tekstów.
Ostatnią na ten moment (producent zapowiada rozwijanie wtyczki) funkcją jest typowy text2photo – generuje obraz na podstawie wprowadzonego tekstu. Jest to świetne narzędzie do szybkiego prototypowania, aby używać zdjęć, a nie zaślepek, które nie za wiele mówią.
Wtyczka Magican AI do Figmy dostępna jest w publicznej becie, zupełnie za darmo, więc warto wypróbować jej możliwości. Wtyczkę z repozytorium Figmy pobrało już ponad 145 000 osób, więc twórcy powinni mieć już feedback pełen pomysłów na dalszy rozwój pluginu.