“Nadejszła wiekopomna chwila” chciałoby się zareagować na wieść, że WordPress 5.5 Beta 1 jest dostępny do pobrania. Czy faktycznie taka “wiekopomna”? Co nowego pojawia się w WordPress? Sprawdzamy!
WordPress, najpopularniejszy system zarządzania treścią, z którego korzysta ok. 37% wszystkich stron dostępnych w internecie, przechodzi kolejną fazę rozwoju. Warto zauważyć, jak po wydaniu wersji 5.0, rozwinął się edytor blokowy, ułatwiający tworzenie atrakcyjniejszych wpisów i stron. Wiele osób dostrzegło pozytywne aspekty Gutenberga, tworząc także nowe bloki na własne potrzeby. To doprowadziło do powstania także ciekawych stron, które są zbudowane w większości z bloków. Czas na dalszy rozwój i kolejne funkcje, które pojawiają się wraz z wersją 5.5 WordPressa, a jej Beta 1 została właśnie opublikowana.
Pojawił się WordPress 5.5 Beta 1
WordPress 5.5 Beta 1 dostępny jest do pobrania w formie paczki .zip bądź za pośrednictwem wtyczki WordPress Beta Tester. Skoro jest to wersja beta, to nie zalecamy jej stosowania na wersjach produkcyjnych stron, blogów czy sklepów. Nie mniej jednak twórcy zachęcają do testowania nowej wersji WordPressa, bowiem planowana data wydania wersji ostatecznej to 11 sierpnia 2020 r.
Pojawiały się już informacje na temat tego, co może przynieść ze sobą WordPress 5.5. Wraz z wydaniem wersji beta otrzymaliśmy niejako ich potwierdzenie, ale też szczegółowe informacje.
Nowości w edytorze bloków
Gutenberg zyskał nowe funkcje:
- Edycja obrazu – Możliwe jest edytowanie obrazów (przycinanie, obracanie, powiększanie) bezpośrednio z edytora bloków.
- Schematy blokowe – Pojawiają się nowe schematy blokowe.
- Podgląd na urządzeniach – Możliwy jest podgląd zawartości strony na różnych urządzeniach.
- Panel wstawiania bloków – Panel panel wstawiania bloków uwzględnia kategorie i kolekcje bloków. Integruje się z nowym katalogiem bloków od razu po instalacji.
- Obsługa bloków innych twórców – Wyszukiwanie, instalacja oraz wstawianie bloków innych twórców jest teraz dostępne z wykorzystaniem nowego katalogu bloków.
- Edycja – Usprawniono “przeciągnij i upuść”, dodano wybór bloku nadrzędnego, wybieranie punktów kontekstowych, wybieranie kilku bloków w celu formatowania ich za jednym razem, poprawiono wydajność.
- Rozszerzenie zestawu narzędzi do projektowania motywów.
- Dodawanie tła i gradientów do większej liczby rodzajów bloków (grupy, kolumny, multimedia, tekst).
- Obsługa różnych jednostek wielkości – em, rem, procenty, vh oraz vw.
Natywna obsługa map i opóźnionego ładowania obrazków
Ponadto w WordPress 5.5 Beta 1 pojawia się natywna obsługa funkcji, które dotychczas możliwe były do uzyskania za pośrednictwem wtyczek.
- Mapy witryn XML – domyślnie włączone tworzenie map witryn, o czym pisaliśmy niedawno.
- Automatyczne aktualizacje wtyczek i motywów – ważne jest stosowanie najnowszych wersji motywów i wtyczek, teraz WordPress zajmie się automatyczną ich aktualizacją.
- Lazy-loading obrazków – wbudowana obsługa opóźnionego wczytywania obrazków, dzięki czemu pojawią się one, dopiero gdy użytkownik zbliży się do miejsca, w którym powinny się znajdować.
Inne poprawki i ulepszenia
Dodatkowo w WordPress 5.5 Beta 1 wprowadzono poprawki i ulepszenia, a wśród nich m.in.:
- Widgety zawierające listę linków będą mogły być konwertowane na bloki nawigacyjne HTML5.
- Wtyczki i motywy mogą być aktualizowane za pomocą przesłania ich w paczkach .zip.
- Usunięto nadmiar prefiksów z powiadomień o błędach.
- Zaktualizowano kilka bibliotek zewnętrznych, w tym PHPMailer, SimplePie, Twemoji oraz Masonry.
Powyższe zmiany sprawiają, że WordPress jest jeszcze ciekawszym systemem. Bardzo się cieszę z wprowadzenia natywnej obsług map strony i lazy-loading. Wykorzystywałem do tego wtyczki, więc z czasem będę mógł z nich zrezygnować. Zadowalają także zmiany w zakresie Gutenberga i ułatwień w stosowaniu bloków. Pamiętajcie jednak, żeby wstrzymać się z instalacją wersji beta WordPressa na Waszych produkcyjnych stronach. Możecie jednak stworzyć oddzielną instancję WordPressa i tam przetestować nowe funkcje i zmiany lub bądź tak jak ja skorzystać z Local do zainstalowania WordPressa lokalnie na Waszych komputerach. Jeśli znajdziecie jakiekolwiek błędy, zgłaszajcie je na forum WordPressa.
Źródło: WordPress.org