Zbierałem się do tego tekstu i zbierałem, a w końcu się udało. W sumie to nie zaskoczę Was, bo wyniki, które zaraz zobaczycie, to coś co wiadomo od dawna. A to, że czeka na Ciebie wygodny fotel, fura kasy i bajeczne życie. Czy trzeba być celebrytą? Nie, wystarczy być programistą.
No dobra, uczciwie podchodząc do sprawy, to każde badanie społeczności programistów jest nudne i przewidywalne, to zawsze pokazuje jedno: warto rzucić wszystko i zacząć kodować. Oczywiście sprawa nie jest łatwa i trzeba się nieco nauczyć, by wystartować jako junior developer w każdej profesji, ale to ruch z pewnością, którego osoba zdeterminowana nie pożałuje. Jak grzyby po deszczu wyrosły wszelkie Bootcampy, stacjonarne, zdalne, jakiekolwiek sobie zażyczycie. Znam kilka osób, które w ten sposób zdobyły swoją profesję, łatwo nie jest, ale jak się chce można wszystko.
Poniższe badanie niech będzie czynnikiem mobilizacyjnym dla tych, którzy pragną się przebranżowić (a wiem, że takich na DailyWeb nie brakuje), a dla starych wyjadaczy, niech będzie po prostu ciekawie. Stack Overflow jak co roku postanowił odpytać developerów o najpopularniejsze aspekty ich pracy. I tak zebrano ponad 64 000 odpowiedzi do głównych zainteresowanych, tak więc jakieś trendy na pewno uda się zaobserwować.
Zacznijmy od tego, kto jakim developerem się mianuje. To chyba nie zaskakujące, że tych od Weba najwięcej? To pozwoli nam przewidywać, że grupa naszych odbiorców rośnie ;-)
Nie brakuje programistów aplikacji mobilnych i tych od desktopów. Niestety Stack Overflow zmienił kształt pytania w tym roku, przez co nie można zweryfikować trend umierającego mobile ;-)
Kto ile uczył się programować, to nuda. Zresztą chyba mało miarodajne, bo wszystko wrzucone do jednego wora. Za to bardzo ciekawie prezentują się statystyki przedstawiające jak wygląda doświadczenie w programowaniu. Najwięcej widać tych w przedziale od roku do czterech, a to może oznaczać, że coraz więcej ludzi pcha się do kodowania.
Jeszcze ciekawiej prezentują się słupki dotyczące płci statystycznego programisty. Niespełna 89% przedstawicieli, zabierających głos w sondzie, to mężczyźni. Niespełna 8% to kobiety. No i tu mamy zmianę, gdyż w zeszłym roku kobiet było wyraźnie mniej, a słupki w 2016r. prezentowały niespełna 6%, w stosunku do 93% mężczyzn. Trochę to zajmie, ale przy tym trendzie, perspektywa z Seksmisji w świecie programowania wcale nie jest taka odległa.
Popularność, to coś co z pewnością Was zainteresuje. Wygląda na to, że z React, Node.js i Angular 2 nie zginiecie. Nie dość, że to najpopularniejsze technologie, to i tym samym najlepiej płatne. Jeśli chodzi o bazy danych, to niezmiennie rządzi MySQL. Jeśli jednak o kasę chodzi, to wygląda to mniej więcej tak:
Kiedy kasę i popularność mamy już za sobą, to pozostaje wisienka na torcie. Taby czy spacje?
To tylko drobny wycinek tego, jak prezentuje się całe badanie. Gorąco zachęcam, gdyż to skarbnica wiedzy w globalnym odniesieniu, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem, czy śpi na pieniądzach tworząc kod od lat.