Każdy, kto posiada stronę WWW lub sklep internetowy potrzebuje przestrzeni, w której będzie przechowywać dane (zdjęcia, pliki tekstowe, graficzne i multimedialne). Dostawcy oferują różne rodzaje serwerów, spośród których można wybrać taki, który najlepiej odpowiada określonym potrzebom biznesowym.
Hosting współdzielony
W przypadku tego rodzaju hostingu wielu użytkowników korzysta z zasobów jednego serwera. Każdy z nich posiada przydzieloną odpowiednią, limitowaną ilość miejsca na dysku. Współdzielona jest zarówno przestrzeń, jak i moc obliczeniowa procesorów, pojemność pamięci RAM oraz oprogramowanie.
Hosting współdzielony może działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich uruchamia na jednej maszynie wszystkie usługi hostingowe określonej liczby klientów. Drugi dzieli je na segmenty.
Wówczas określone serwery obsługują określone zadania, na przykład strony WWW czy pocztę.
W przypadku hostingu współdzielonego S-NET serwery utrzymywane są w polskim Data Center, które gwarantuje wysoki poziom dostępności. Użytkownik, w zależności od potrzeb, może wybierać spośród 3 pakietów – Biznes Lite, Start lub Premium.
Hosting współdzielony cechuje się atrakcyjną ceną, wynikającą z tego, że koszty utrzymania serwera rozłożone są na wielu użytkowników. Polecany jest on szczególnie dla osób prowadzących małe firmy lub rozpoczynających przygodę z własną WWW. Hosting tego typu objęty jest stałą opiekę administracyjną, dzięki czemu wszelkie ewentualne problemy wynikające z nieprawidłowości w funkcjonowaniu serwera są rozwiązywane przez dział techniczny, działający zazwyczaj w systemie 24/7.
Serwery VPS
Serwery VPS to rozwiązanie znajdujące się między hostingiem współdzielonym a hostingiem dedykowanym. W tym modelu użytkownik ma przydzieloną określoną część zasobów serwera, który obsługuje również innych klientów. Podstawową różnicą między VPS a hostingiem współdzielonym jest wydzielone, niezależne od innych użytkowników oprogramowanie, system operacyjny oraz gwarancja określonych parametrów. Działania innych użytkowników nie wpływają na parametry pozostałych. Klient ma gwarantowaną moc obliczeniową, elastyczność aplikacji wynikającą z niezależnego od innych użytkowników środowiska oraz gwarancję niezawodności SLA.
Serverini.pl oferuje dwa typy serwerów VPS. Serwery MVPS (Managed VPS) dostarczane są razem z usługami administracyjnymi ze strony Serverini.pl. W ramach oferty zapewniona jest również licencja DirectAdmin. Serwery RVPS (Root VPS) oferowane są bez administracji z pełnym dostępem typu root (istnieje możliwość zakupienia pakietu zarządzania lub usług administratorskich rozliczanych za roboczogodziny). Środowisko wirtualne tworzone jest w oparciu o serwery działające w chmurze S-NET Cloud.
Serwery dedykowane
Hosting dedykowany gwarantuje użytkownikowi wysoką dostępność oraz możliwość dyspozycji pełnej mocy obliczeniowej maszyny. Ma również gwarantowaną elastyczność konfiguracji serwera oraz wydajność – nie naraża się bowiem na skutki działań innych użytkowników.
W ramach tego rozwiązania firma S-NET oferuje klientom gotową platformę sprzętowo-programową, zrealizowaną zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. W ramach usługi zapewnione jest również pełne, całodobowe wsparcie techniczne oraz merytoryczna pomoc.
Usługa ta dostępna jest w dwóch opcjach: jako kompletne rozwiązanie hostingowe (serwer dedykowany zarządzany przez administratorów S-NET) oraz jako wynajem serwerów dla firm (administracja po stronie klienta).
Serwer dedykowany to rozwiązanie dla osób poszukujących najwyższej gwarancji niezawodności oraz dużej mocy obliczeniowej. Wybierając tę usługę warto zwrócić także uwagę na gwarancję SLA, która określa pewność poziomu dostępu do danych.
Serwery w chmurze
Chmura to rozproszone środowisko, które przenosi użytkownika na wyższy poziom zarządzania. Pozwalając mu w czasie rzeczywistym operować danymi z dowolnego miejsca oraz elastycznie dopasowywać środowisko do swoich potrzeb. Zapewniana przez chmurę skalowalność daje możliwość zwiększania parametrów serwera oraz pozwala na sklonowanie go w wielu kopiach. W przypadku odpowiednio stworzonej aplikacji – systemu klienta – może ona samoczynnie zarządzać serwerami i dostępnymi zasobami, automatycznie je zwiększając lub zmniejszając. To pozwala na obsłużenie nagłego, skokowego ruchu o dowolnej porze dnia czy nocy, bez wsparcia czynnika ludzkiego.
Chmura zapewnia także płynność działania i gwarantuje bezpieczeństwo danych. W przypadku awarii, maszyny natychmiast odtwarzają się na innych serwerach – hostach – a dane są dostępne z innych macierzy dyskowych. Nawet w przypadku awarii całego ośrodka Data Center dane i serwery są nadal dostępne.
Środowisko hostingowe w chmurze S-NET Cloud to dwukierunkowe rozwiązanie dostępne zarówno jako chmura publiczna oferowana poprzez serwis online, jak i chmura prywatna. Oferta zróżnicowana jest przede wszystkim pod względem obiektów, w których utrzymywane są zasoby klienta. W wersji standardowej środowisko klienta utrzymywane jest w jednym Data Center, w opcji Premium natomiast zasoby utrzymywane są w dwóch obiektach, w różnych miastach, a komunikację między nimi zapewnia sieć S-NET.
Chmura prywatna to w pełni autonomiczny zbiór serwerów, dedykowany dla konkretnej jednostki i przez nią zarządzany. Najważniejszą funkcjonalnością chmury prywatnej jest możliwość prostego i szybkiego tworzenia dowolnych środowisk na żądanie. Cały proces kreacji środowisk jest zautomatyzowany, a zarządzanie ogranicza się do prostych czynności wykonywanych przez przypisanych do niej użytkowników. Warto zaznaczyć, że korzystając z usług chmury prywatnej S-NET nie są potrzebne serwerownie wewnątrz organizacji, systemy chłodzenia, zabezpieczenia oraz administracja fizyczna, co znacząco obniża koszty funkcjonowania firmy.
S-NET oferuje również chmurę hybrydową, która stanowi połączenie chmury publicznej i chmury prywatnej, pozwalając na idealne dopasowanie środowisko do potrzeb biznesu. Wybierając usługę chmury hybrydowej S-NET Cloud, klient ma możliwość ustalenia podziału zasobów instancji, przydzielając odpowiednią ich część w zależności od aktualnego zapotrzebowania.
Zaletą chmury S-NET jest także fakt, że oferta wykracza poza poziom infrastruktury i jest rozbudowana o usługi konsultingowe, świadczone przez najlepszych specjalistów i konsultantów, którzy po rozpoznaniu potrzeb są w stanie zaplanować środowisko klienta, wdrożyć je i zarządzać nim.
Wybierając hosting należy kierować się przede wszystkim potrzebami biznesowymi i wielkością prowadzonej działalności. Istotne jest też sprawdzenie dostawcy usług hostingowych, który obok stabilnego hostingu powinien oferować też profesjonalne wsparcie techniczne i konsulting w zakresie doboru odpowiedniego rodzaju hostingu i pakietu oraz oferty dedykowanej.
Więcej: www.s-net.pl