Jak zaoszczędzić na utrzymaniu domen?

Jak zaoszczędzić na utrzymaniu domen?

Opublikowano 27.02.2017 9:05 - 2


Kiedy byłem mały, bardzo lubiłem wymyślać przeróżne historie i bajki. Po prostu miałem wybujałą fantazję. Dziś coś mi z tego zostało – pewnie zauważyliście, że dosyć często chcę, byście wyobrazili sobie pewne sytuacje.

No dobrze. Pomyślcie więc, że od zawsze marzyliście o założeniu własnego bloga. Chcieliście być jak Maffashion czy inny Kominek – mieć grono swoich odbiorców, wiernych czytelników, być liderami opinii w swojej dziedzinie. Marzyliście o sławie i dość przyjemnej pracy z domu. Okej. Postanowione: zaczynacie działać. Trochę wstyd jednak zakładać bloga na jednej z bezpłatnych platform. Zainwestowaliście więc w swój własny hosting, nawet natrafiliście na specjalną ofertę i kupiliście własną domenę po dość atrakcyjnej cenie. Minął rok, jej ważność dobiega końca. I bang. Na mailu faktura. ZA CO AŻ TYLE MAM ZAPŁACIĆ?! – pomyśleliście, gdy zobaczyliście cenę przedłużenia ważności Waszego miejsca w sieci. Złapaliście się za głowę i zaczęliście myśleć – czy warto wywalać kilkadziesiąt (a czasami nawet kilkaset) złotych, jeśli Wasz blog nie przynosi jeszcze żadnych dochodów.

Ale nie musi to tak wyglądać

Obecnie na rynku operatorów domen jest spora konkurencja. Ci “biją się” o klientów, oferując często rejestrację domeny po bardzo, bardzo atrakcyjnej cenie. Czasem nawet umożliwiają zrobienie tego zupełnie bezpłatnie. Nieświadomi klienci nie zdają sobie jednak sprawy, że jeśli rejestrując domenę zapłacą bardzo niewiele, to często różnicę cenową będą musieli “nadrobić” przy jej przedłużaniu. A przecież jeśli przywiążemy się do naszej nazwy (a przede wszystkim do tej nazwy przywiążemy naszych odbiorców), nie jesteśmy skłonni tak szybko jej zmienić. Decydujemy się wtedy przedłużyć ważność naszego adresu bez względu na koszty. Nie zdajemy sobie sprawy, że mamy do wyboru pewną alternatywę.

Jak zapłacić mniej za domenę?

Niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że możliwy jest transfer domeny od jednego operatora do drugiego. Skojarzyło Ci się to z przeniesieniem numeru między operatorami? I bardzo dobrze!

Jestem właścicielem kilku domen .PL. Jakiś czas temu postanowiłem przenieść je wszystkie do seohost – według mojego researchu to obecnie najtańszy operator domen na rynku (na dzień dzisiejszy cena rejestracji domeny .PL to 9,89 PLN, a przedłużenia – 40,20 PLN). Cały proces przenoszenia domeny zamknął się w 4 krokach:

  1. Uzyskanie kodu authinfo od obecnego rejestratora
  2. Rejestracja u nowego operatora
  3. Zainicjowanie transferu w panelu klienta
  4. Potwierdzenie transferu poprzez wiadomość e-mail

Proste? Wręcz banalne. Nieskomplikowane i całkowicie bezpiecznie. Tym oto sposobem za 3 domeny płacę tyle, co do tej pory za jedną. Jak widać, nie ma sensu więc przepłacać, warto szukać okazji, nawet jeśli chodzi o rejestratora domen.

Wieści z Rozładowani.pl