Czy zastanawialiście się kiedyś, ile może kosztować zatrudnienie programisty w działającej już firmie? Okazuje się, że naprawdę dużo. Bowiem nie jest to sam proces rekrutacji, ale również straty związane z brakiem pracownika na stanowisku. Devskiller przygotował infografikę oraz artykuł, który przedstawia rzeczywiste koszta zatrudnienia programisty w prosperującej firmie!

Ile to może kosztować?

infoDW

Programista – chodliwy towar

Programiści to chodliwy zasób. Z tym zgodzi się chyba każdy. Nie wiem czy istnieje podobny zawód, w którym byłaby podobna możliwość zmiany pracodawcy jak programista (Pracownik IT). Ofert na rynku pracy jest od zalania, a dobry programista z doświadczeniem to kąsek, o który stawka jest bardzo wysoka. Firmy prześcigają się oferując coraz to większe stawki oraz benefity, aby to właśnie ją wybrał programista. Według ankiety przeprowadzonej w roku 2015 30% programistów zmieniło pracodawcę w ostatnich 1-3 latach, 29% w ostatnich 4-6 latach, a około 20% poniżej 1 roku! Trzeba przyznać, że liczby te robią kolosalne wrażenie.

W końcu ile to kosztuje

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od wielkości firmy, warunków w niej panujących, obecnej sytuacji itp. Jeżeli przez brak developera nasz projekt stoi w miejscu, to straty mogą być porażające. Sam koszt przeprowadzenia rekrutacji również uzależniony jest od firmy. Poszukiwania odpowiedniego developera w dzisiejszych czasach to wojna na śmierć i życie, którą przegrywają najsłabsi. Nie bez powodu istnieją programy partnerskie, które oferują gigantyczne stawki za polecenie programisty, który załapie się na ową posadę. Dodatkowo stawkę podbijają tzw. Headhunterzy, osoby zajmujące się wyszukiwaniem w internecie developerów na stanowiska w firmach współpracujących. Odpowiedzcie sobie sami, w jakim jeszcze zawodzie szanse bytu mają takie osoby… Zwłaszcza w Polsce…

Jednym słowem

Ciężko podsumować cokolwiek w tej kwestii. Można jedynie napomknąć, że programista wiedząc ile poszukiwań i pieniędzy pracodawca musi włożyć w zatrudnianie podobnych do niego, powinien się słono cenić. Choć trzeba pamiętać o nie przecenianiu swoich możliwości. Zachęcam was do zapoznania się z pełną wersją artykułu, który niezwykle mnie zaciekawił.

DevSkiller

Autor: Radosław Bogusławski