Po kilku tygodniach testowania zegarka hybrydowego Withings ScanWatch 2 czas na recenzję.

Withings to jedna z moich ulubionych marek technologicznych. Firma z Francji tworzy bardzo ciekawe produkty – od hybrydowych zegarków, poprzez maty do mierzenia snu, aż po termometry czy wagi. Podczas opracowywania swoich produktów Withings współpracuje z najlepszymi w danej specjalizacji lekarzami i szpitalami. Pomiary z urządzeń marki są poddawane gruntownym testom pod kątem zgodności z wynikami z urządzeń wykorzystywanych w placówkach medycznych.

Z wielkim zadowoleniem rozpocząłem więc testy hybrydowego zegarka Withings ScanWatch 2. Ten zaawansowany kolega łączy w sobie nowatorskie funkcje zdrowotne z baterią, która potrafi wytrzymać miesiąc pracy, wyróżniając się przy tym niebagatelnym designem. 

Wygląd i wykonanie

Withings ScanWatch 2 w dłoni
Zegarek wygląda naprawdę świetnie i zdecydowanie bardziej przypomina tradycyjne zegarki niż klasyczne smartwatche

Więcej o wyglądzie i wykonaniu zegarka pisałem już w pierwszych wrażeniach. Napiszę tylko, że testowany smartwatch dotarł do mnie w wersji czarnej i w rozmiarze 38 milimetrów. Jest więc zaprojektowany z myślą o osobach, które mają chudsze nadgarstki. W testowanym przeze mnie rozmiarze dostępne są jeszcze kolory: Pearl White, Blue i Sand. W wersji większej – 42 mm – ograniczono się do opcji Black i Pearl White. Zegarek wygląda naprawdę świetnie i zdecydowanie bardziej przypomina tradycyjne zegarki niż klasyczne smartwatche. Withings ScanWatch 2 z powodzeniem można założyć do garnituru czy eleganckiej koszuli.

Naprawdę dobrze prezentuje się także jakość wykonania zegarka Withings ScanWatch 2. Koperta ze stali nierdzewnej i szkło szafirowe to połączenie, które nie tylko dobrze wygląda, lecz także jest solidne. Szkło szafirowe cechuje się wysoką wytrzymałością, dlatego też jest niezwykle odporne na zarysowania, i wyróżnia się twardością na poziomie 7-9 w skali Mohsa (10 to diament). Zegarek jest wodoodporny (5 ATM) i kompatybilny z ulubionymi aplikacjami, takimi jak Apple Health czy Google Fit.

ScanWatch 2
Monochromatyczny 0.63″ wyświetlacz w 282 PPI zdradza, że zegarek ma funkcje smart

Funkcje zdrowotne

Withings to marka ze styku technologii i medycyny. Zegarek ScanWatch 2 cechuje wiele czujników i funkcji, które pozwalają na zaawansowane śledzenie funkcji zdrowotnych. ScanWatch 2 wyposażono w krokomierz, licznik spalonych kalorii, monitorowanie snu, stresu, temperatury, tętna, licznik pięter i pomiar czasu aktywności. Zegarek bezproblemowo synchronizuje się z darmową aplikacją Withings. Dzięki niej możesz przeglądać trendy, zebrane dane i korzystać z nieograniczonego, bezpiecznego przechowywania informacji.

ScanWatch 2
„Wyspa” z czujnikami jest wysunięta dość konkretnie w dół zegarka, ale nie przeszkadza podczas wygodnego użytkowania

Funkcje sportowe 

Jak przystało na zegarek, który mierzy aktywność, ma on kilka klasycznych rozwiązań: krokomierz, licznik spalonych kalorii, pomiar czasu aktywności. Jako że jestem osobą przyzwyczajoną do Apple Watcha, trochę zaskoczyło mnie to, iż do wyboru mam tylko dwie opcje treningu – bieg i pływanie. Jak się później okazało (dzięki Zbyszek za reakcję w komentarzach!) z poziomu aplikacji możemy wybrać osiem ulubionych dyscyplin, które będą dostępne z poziomu zegarka. Dyscyplin do wyboru jest kilkadziesiąt. Poza klasykami, jak bieg, pływanie czy wspinaczka, mamy tutaj jazdę konną, jogę czy pilates. Niektóre z nich zegarek sam potrafi rozpoznać i zapytać nas, czy właśnie ćwiczymy. Na szczęście nie zdarza się to w niepożądanych momentach, takich jak mycie okien czy jazda samochodem. Choć dla sportowych świrów nie będzie to z pewnością pierwszy wybór, to po odpowiednim dostosowaniu pod swoje potrzeby, ScanWatch 2 wydaje się wystarczający dla niedzielnych sportowców.

Bateria i czas ładowania 

Jedną z największych zalet zegarków hybrydowych jest fakt, że w przeciwieństwie do smartwatchy ich baterie wytrzymują zdecydowanie dłużej. W przypadku Withings ScanWatch 2 producent deklaruje czas działania do 30 dni. Oczywiście czas ten zmniejsza się, gdy często trenujemy lub mierzymy różne czynności życiowe. Mimo to (jako osoba, która na co dzień korzysta z Apple Watcha) jestem zachwycony tym, że mogę ładować zegarek nie codziennie, a raz na 2-3 tygodnie. Urządzenie od zera do pełna naładujecie w godzinę.

withings scanwatch 2 3
Przy chudej dłoni jak moja, nawet zegarek w rozmiarze 38 milimetrów nie wydaje się za mały

Aplikacja Withings

Przed testami zegarka czytałem wiele gorzkich słów na temat aplikacji Withings Health Mate. Szczerze mówiąc, nie wiem, z czego się one biorą. Wspólnie z Sebastianem, który testował i używa wielu sprzętów od Withings, uznaliśmy, że aplikacja nam się podoba i jest znacznie lepsza od aplikacji Zdrowie od Apple. W zależności od posiadanego sprzętu od Withings aplikacja pokaże nam zbierane dane. W przypadku samego zegarka są to między innymi przebyte kroki, tętno czy spalone kalorie. Aplikacja (w przypadku systemu iOS) łączy się ze Zdrowiem od Apple, zaciągając dane pozyskiwane z innych sprzętów i aplikacji.

Werdykt

ScanWatch 2 to więcej niż zegarek – to kompleksowe narzędzie do monitorowania zdrowia, obejmujące śledzenie aktywności, snu, zdrowia serca, oddechu, a nawet cyklu menstruacyjnego. Choć po pierwszych kontaktach z urządzeniem się na to nie zapowiadało, to także całkiem niezły sprzęt do mierzenia aktywności sportowej. Withings ScanWatch 2 (w testowanym przeze mnie rozmiarze 38 milimetrów) kosztuje około 1600 złotych. Moim zdaniem to dobra cena za ten piękny i użyteczny sprzęt.