Kilka lat wstecz, kiedy korzystałem jeszcze z przeglądarki IE (tak, przyznaję się bez bicia – robiłem to), a nie było jeszcze urządzeń mobilnych, wartościową treść dodawałem do „ulubionych”. Teraz czasy się zmieniły, na masową skalę przeglądamy internet, poszukując wartościowych materiałów, które często chcemy wykorzystać w przyszłości (używając przy tym kilku różnych urządzeń). Co zrobić w sytuacji, gdy zakładki nie wystarczają? Wystarczy skorzystać z tych kilku prostych narzędzi, dzięki którym zapiszemy wartościowe dla nas informacje.

Pocket

1. Pocket

O tej aplikacji słyszała chyba większość z nas, jednak zamieszczam ją, by ta mniejszość również się o niej dowiedziała. W aplikacji zapisywać można wszystko, co znajdziemy w sieci – wystarczy jedno kliknięcie w przycisk, który można dodać do nawigacji swojej przeglądarki. Dzięki aplikacjom na urządzenia mobilne, „nasz” Pocket jest zawsze pod ręką. Dodatkowym atutem jest przyjazny interfejs i wsparcie w języku polskim.
Sam korzystam, polecam!

memit4

2. Memit

Narzędzie, które łączy w sobie zarówno funkcjonalność Pocketa i internetowych chmur z plikami. Jak piszą twórcy – „wszystko w jednym miejscu”. Możemy zapisać każdy rodzaj pliku, zarówno online i offline, a aplikacja przygotuje jego cyfrową kopię. Aplikacja tworzy także automatycznie publiczny profil użytkownika, na którym możemy dzielić się z innymi naszymi kolekcjami. Dodatkowo – podobnie jak przypadku wcześniejszego narzędzia, zostaje nam udostępniona mobilna aplikacja i przycisk do przeglądarki.

Scoop-It

3. Scoop.it!

„You are the content you publish” – hasło reklamowe narzędzia mówi o nim w zasadzie wszystko. Bardziej kolejny portal społecznościowy, niż archiwum. Aplikacja polecana jest przez wiele osób, sam jednak nie należę do jej entuzjastów. Być może z tego powodu, że nie podoba mi się jej interfejs, ale – jak to mówią – o gustach się nie dyskutuje, stąd znalazła się ona w tym wpisie. Wersja darmowa wprowadza bardzo wiele ograniczeń – można wykonać jedynie 10 „scoopów” na dzień, nie ma dostępu do narzędzi analitycznych, czy istnieje możliwość połączenia tylko z dwoma kontami społecznościowymi. Bardziej sprawdzają się pakiety płatne, dla firm (od 11$/miesiąc), gdzie jest możliwość połączenia ze swoimi stronami, publikacja newslettera i inne, ciekawe funkcje.

pinterest

4. Pinterest

Pinterest może kojarzyć się Wam przede wszystkim ze zdjęciami jedzenia, butów i torebek, choć udaje się na nim znaleźć prawdziwe perełki. A pomyśleliście, że to narzędzie może być ciekawym miejscem na przechowywanie np. infografik?

feedlydesktop

5. Feedly

Feedly narzędzie działające na zasadzie czytnika RSS. Dzięki niemu możesz zapisać interesujące Cię strony i za każdym razem otrzymywać nowe materiały, które zostaną na nich udostępnione. Plusem tego narzędzia jest bardzo przyjazny interfejs i aplikacja z widgtem na telefon z system Android – dzięki niemu nigdy nie przeoczysz najnowszego tekstu. Podobnie jak w przypadku innych wymienionych tu narzędzi, Feedly udostępnia możliwość kategoryzowania zapisanych linków. Używam i z czystym sercem mogę to rozwiązanie polecić.

A jakie są – według Was – narzędzia tego typu warte uwagi? Podzielcie się z nimi w komentarzach!