IT bez tajemnic! Z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania, odbywającego się w dniach 7–22 października 2023 roku – No Fluff Jobs wspólnie z Babbel opublikowali interesującą ściągawkę dla osób, które chcą uniknąć nieporozumień w mowie potocznej programistów.
Pracując w dziale IT warto znać pewne zwroty, które pomagają w szybkiej komunikacji. Wiadomo, że żaden programista nie powie, że potrzebuje oddzielnej wersji tej samej bazy kodu – tylko poprosi po prostu o branch. Osoby, które nie stawiają pierwszych kroków w branży, już na pewno inaczej patrzą na stringi czy spaghetti. Jednak – jak się okazuje – nawet bardziej doświadczeni programiści mają problemy w komunikacji.
Z badania, przeprowadzonego przez platformę Babbel wynika, że 63 % pracowników pokolenia Gen Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia, podczas gdy w pokoleniu Baby boomers i X (45-65 lat) robi to tylko 36 % programistów.
IT bez tajemnic. Ściągawka 10 najpopularniejszych zwrotów w branży
Dział IT bez tajemnic – przynajmniej na podstawowym poziomie komunikacji? Z pomocą przychodzi Babbel. Stworzyli oni mały słowniczek z najpopularniejszymi zwrotami, używanymi przez programistów. Może i większość z nich specjaliści uznają za banalne, ale warto sprawdzić, czy znacie je wszystkie. Oto mała ściągawka:
1. Wysiwyg
Akronim od zdania “What you see is what you get” (pl. “To, co widzisz, jest tym, co dostajesz”) oznaczający, że to, co widzimy na bieżąco na naszym monitorze jest odzwierciedleniem tego jak w rzeczywistości będzie wyglądać np. nasza strona www.
2. Inty (od integer)
Liczba całkowita bez części dziesiętnej. Może być dodatnia, ujemna lub równa zero. Przykłady liczb całkowitych: -3, 0, 5, 100 itd.
3. Buildowanie
Kolejność aktualizacji oprogramowania, dzięki któremu potencjalny użytkownik jest w stanie rozróżnić jego konkretne wersje.
4. Spaghetti/spaghetti code
Termin określający skomplikowany, trudny do zrozumienia kod źródłowy programu.
5. Zrobić refactor/refactoring
Nanoszenie poprawek do napisanego już kodu programu, w celu jego usprawnienia. Porządkowanie kodu ma zmniejszyć ryzyko powstawania błędów.
6. Commity
Ostateczne zatwierdzenie tymczasowo dokonanych zmian w kodzie. W commicie oprócz informacji o zmianach są zapisywane jeszcze inne dane, takie jak: data, autor, opis (tzw. commit message).
7. Branch
Oddzielna wersja tej samej bazy kodu, dzięki rozgałęzieniom dwaj programiści mogą pracować nad oddzielnymi wersjami tej samej strony internetowej, bez przeszkadzania sobie nawzajem.
8. Pociąć stronę/widok
Edytowanie strony przez grafika, w celu prawidłowego ułożenia wyświetlanej treści na stronie internetowej
9. Stringi
Literał łańcuchowy, czyli po prostu ciąg znaków, musi kończyć się i zaczynać od znaku cudzysłowu.
10. Dżejsony (od JSON) –
Standardowy format tekstowy do reprezentowania danych strukturalnych oparty na składni obiektów JavaScript. Jest on powszechnie używany do przesyłania danych w aplikacjach internetowych.