Praca zdalna w IT jeszcze w 2022 roku dominowała nad pracą stacjonarną. No fluff jobs podsumowuje pierwszy kwartał 2023 roku, który wykazuje pewne zmiany na rynku pracy IT.

Praca zdalna w pierwszym kwartale 2023 roku zanotowała pewien spadek, względem podobnego okresu w zeszłym roku. W pierwszym kwartale 2022 roku ofert o pracę z możliwością wykonywania jej z domu wynosiła 70,7 proc., a w czwartym kwartale już tylko 64,3 procent. Tendencja zniżkowa cały czas się utrzymała. Raport za pierwszy kwartał 2023 roku mówi o 61,3 proc.. Siłą rzeczy praca hybrydowa również odnotowała procentowe zmiany. Dane mówią o podniesieniu wskaźnika z 5,3 proc. do 14,3 proc. Czyżby systemy wypracowane przez czasy pandemiczne odchodziły do lamusa?

Praca zdalna

Praca zdalna w IT w stosunku do 2022 roku odnotowuje spadek ofert pracy o prawie 10 proc.

Nie sądzę, aby praca zdalna w IT całkowicie zniknęła, ale faktycznie trend zniżkowy jest zauważalny. Nie zapominajmy o trybie hybrydowym, który jasno nie określa procentowej dominacji godzin, którą wykonujemy stacjonarnie. Jeśli chodzi o liczbę ofert pracy – oczywiście zalicza spadek w stosunku do czasów pandemicznych, ale również można powoli mówić o pewnej stabilizacji. Obecny, nowy raport komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Trend przechodzenia z pracy zdalnej na pracę stacjonarną lub hybrydową widać już wyraźnie za oceanem. Firmy, które w pandemii przeszły na tryb zdalny, zaczynają wprowadzać politykę „powrotu do biur”, mowa m.in. o takich graczach jak Twitter, Snap, Disney czy Apple. Jednocześnie widzimy, że dalej utrzymuje się trend „dane nową ropą”, bo w czasach zwolnień i tzw. „hiring freeze” kategorie, które zaliczyły największy wzrost liczby ogłoszeń, to te związane z danymi. Dostrzegamy także powoli następującą stabilizację, ofert dla programistów(-ek) nie przybywa już tak gwałtownie, jak miało to miejsce w okresie pandemii, co wcale nie zmienia faktu, że luka kadrowa jest wciąż ogromna, a oferty dla osób zajmujących się kodowaniem wciąż stanowią największą grupę ofert zamieszczanych na portalu No Fluff Jobs.

Praca zdalna

Praca zdalna w IT w 2023 roku jest bardziej opłacalna. Widełki wynagrodzeń poszły znacznie w górę

Praca zdalna w IT pomimo spadku liczby ofert, zalicza wzrost wynagrodzeń. W przypadku kontraktów (B2B) na początku 2022 roku była mowa o pensjach na poziomie od 15 do 21 tys. złotych netto + VAT, a w 2023 już od 16,8 do 23,6 złotych netto + VAT. Natomiast przy umowie o pracę pracownicy IT zarabiali w pierwszym kwartale 2022 roku od 11 do 17 tys. złotych brutto, a w 2023 roku od 12 do 17,5 tys. złotych brutto. Widełki płacowe poszły znacznie w górę, więc specjaliści powinni się tylko cieszyć. Trzeba się tylko liczyć z tym, że praca zdalna może nie być aż tak popularną formą zatrudnienia jak to było rok, dwa, czy trzy lata temu. Istotną kwestią może być istnienie ChatGPT czy innych narzędzi AI, których programiści mogą używać bez informowania swoich pracodawców. Faktem jest, że w niektórych ofertach pracy znajomość nowej technologii pojawia się już jako element niezbędny, ale z całą pewnością poszczególni pracodawcy mogą czuć większą kontrolę nad pracownikiem, który pracuje z biura, a nie z domu.

Działy IT, które zanotowały wzrost zapotrzebowania pracowników to Big Data (+ 2,4 p.p.) oraz Business Analyst (+ 2,2 p.p.), a o spadku można mówić w przypadku takich segmentów jak Frontend (- 5,3 p.p.) i  Backend  (- 4,2 p.p.).

AI na rynku pracy. Podsumowanie wydarzenia No fluff jobs – o nowych narzędziach i cyberprzemocy