Recenzja kamery Aqara G3 Hub – niepozorna konstrukcja kryje w sobie ogrom użyteczności.

Czy niedroga kamera domowa może rejestrować wideo w wysokiej rozdzielczości, nagrywać w nocy, pełnić funkcję huba, a przy tym być zgodna z nowym standardem Matter i realizować swoje zadania w oparciu o sztuczną inteligencję? Owszem, poznajcie Aqara G3, którą dla Was sprawdziliśmy.

Choć Polska wydaje się relatywnie bezpiecznym krajem, włamania do mieszkań, domów czy biur są na porządku dziennym. Dlatego też nawet osoby prywatne coraz chętniej instalują we własnych nieruchomościach kamery. Co ważne, aby otrzymać świetnie działający setup, nie trzeba wydawać olbrzymiej kwoty. Tak naprawdę, często wystarczy jedynie kilkaset złotych. Aqara G3, którą mam okazję sprawdzać, jest tego świetnym przykładem. Chciałbym podzielić się z Wami typowo użytkowymi cechami sprzętu, które odkryłem podczas przygody z kamerką.

Zanim przejdę do meritum i skupię się na poszczególnych cechach, funkcjach i możliwościach recenzji kamery wewnętrznej Aqara G3, zatrzymam się na chwilę przy najważniejszych elementach specyfikacji technicznej. Musicie wiedzieć, że urządzenie to rejestruje obraz z maksymalną rozdzielczością 2K, czyli 1296p, a nagranie realizowane jest w 110°. Co ważne, kamera może obracać się w 360°, w efekcie czego wykryjemy wszystko, co znajduje się przed nią, za nią i po jej bokach. Wideo zapisywane jest w nowoczesnym formacie H.265 na karcie pamięci, ale możemy skorzystać również z chmury. Brzmi dobrze, ale to nie wszystko. Przejdźmy do szczegółów.

Aqara G3 Hub – unboxing i ocena konstrukcji

Aquara G3
Wizualnie, Aqara G3 to prawdziwa perełka

W zestawie sprzedażowym Aqara G3, oprócz samej kamery, znajdziemy jeszcze przewód USB-C do USB-A oraz zasilacz sieciowy, które dostarczają prąd do urządzenia. Miłym i dość oryginalnym dodatkiem jest etui na górną część kamery. Tak, etui i żeby było weselej, ma ono uszy i świetnie nadaje się do pokoju dziecka. Drobiazg, ale za takie niuanse chwali się producentów elektroniki użytkowej.

Sama konstrukcja została wykonana z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Większość przyjemnie zaoblonej powierzchni jest biała, natomiast panel z samą kamerką zamknięty jest w czarnym, obracanym panelu. Nieco niżej, znajdziemy przycisk, który emituje wielokolorowe światło (w obwódce) i sygnalizuje poszczególne tryby lub działania, takie jak parowanie ze smartfonem przy użyciu aplikacji. Górą część kamery Aqara G3 obraca z na boki, czym możemy sterować z poziomu aplikacji. Ważne jest jednak to, że nie musimy specjalnie „wodzić” za obiektem, czyli człowiekiem czy zwierzęciem. Aplikacja posiada specjalny, inteligentny tryb, który zrobi to za nas. AI w idealny sposób śledzi to, jak poruszam się po pomieszczeniu, dzięki czemu kamera jest w stanie zarejestrować wszystko, co dzieje się w danym pokoju.

Aquara G3

W konstrukcji pojawił się także slot na karty microSD do 128 GB, a na samym spodzie możemy dostrzec podstawę ze śrubą. W praktyce możemy umieścić kamerę na statywie albo przepompować ją na suficie czy innym miejscu. W ustawieniach aplikacji bez trudu zmienimy orientację. Kończąc temat konstrukcji, chciałbym jedynie wspomnieć, że nie zabrakło tutaj mikrofonu, dzięki któremu podsłuchamy, co dzieje się w monitorowanym miejscu. Dzięki głośnikowi będziemy mogli dodatkowo „porozmawiać” z domownikami lub delikwentem, który zdecydował się do nas włamać. Wszystko zamknięto w wymiarach 123,4 x 85,1 x 67,8 mm.

Zanim przejdziemy do najważniejszego, chcę jeszcze dodać, że po aktywacji scenariusza „poza domem” lub innego, skonfigurowanego przez nas trybu, kamera ukryje obiektywy. Tym samym, zyskujemy pewność, że Aqara G3  nas „nie podgląda”.

Połączenie i najważniejsze cechy

Muszę pochwalić Aqara G3 Hub za kilka spraw przede wszystkim, kamera pełni również funkcję mostka-huba, który spina również inne urządzenia z ekosystemu Aqara. Mamy tu kompatybilność z Aqara Home, Apple Home, Alexą, Google Home, IFTTT czy Alice. Zgodność z Matter oznacza jedno – wybierając Aqara G3 Hub, dokonujemy przyszłościowego zakupu, które na pewno pozwoli na późniejsze rozbudowanie setupu. Kluczem do wygody użytkowania jest bezproblemowe parowanie i intuicyjna aplikacja. Obydwie rzeczy znajdziemy, wybierając Aqara G3 Hub. Tutaj warto wspomnieć o tym, że obsługa Matter dotyczy tylko funkcji huba. W praktyce oznacza to, że podłączone urządzenia Aqara będą obsługiwać ten standard (obsługują go już kamery G3)

Aquara G3

Instalacja zestawu ogranicza się do uruchomienia kamery, pobrania aplikacji Aqara Home i dodania urządzenia w menu apki. Musimy jedynie skierować ekran telefonu na obiektyw w celu zeskanowania kodu QR. To wszystko. Teraz możemy już zacząć korzystać z kamery. Wszystkie dostępne opcje rozlokowano na kilku panelach w sposób umożliwiający ich łatwe odnalezienie. Choć większość dostępnych ficzerów mógłbym nazwać bardziej niż przydatnymi, chciałbym zwrócić uwagę na konkretne rozwiązania.

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że każdy ma inne preferencje, ale chciałbym podzielić się z Wami własnymi ustawieniami.

Przede wszystkim ustawiłem alarmy kamery w formie powiadomień na smartfonie. Co więcej, oprogramowanie ma wykrywać ludzi i zwierzęta, a także rozpoznawać twarze i gesty. Najbardziej jednak interesuje mnie pierwsza opcja, gdyż kiedy ktoś wejdzie do pomieszczenia, kamera obraca się za postacią, co zwiększa szansę jej rozpoznawania. W tym samym panelu możemy wybrać rozdzielczość – 720p, 1296p lub automatyczną. Zdecydowałem się na opcję auto z uwagi na potencjalne oszczędności transferu.

Aquara G3

W aplikacji, na dolnej belce możemy skorzystać ze scen i wszelakich automatyzacji. Oczywiście wiele zależy od Waszych potrzeb, natomiast mnie ucieszyła możliwość gaszenia światła za pomocą gestu wymierzonego w stronę kamery. Kolejna sprawa to automatyczne zarządzanie aktywnością, czyli funkcją rejestrowania obrazu. Kiedy jestem w domu, kamera pozostaje nieaktywna, lecz kiedy opuszczę domostwo, Aqara G3 zacznie nagrywać to, co dzieje się w pokoju. W zasadzie tylko od nas zależy, jakie automatyzacje i zależności wybierzemy. Trzeba mieć również świadomość tego, że możemy rozszerzać ekosystem o dodatkowe elementy. Wtedy też możliwości będą znacznie szersze.

Aqara G3 Hub oferuje dostęp do wbudowanego huba (mostka) ZigBee 3.0, do którego możemy podpiąć aż 128 różnych czujników Aqara.

Aparat i jakość nagrań

Powiedzmy sobie szczerze. Niezależnie od tego, jak potężne funkcje miałaby kamera i jak efektownie by ona nie wyglądała, pełna satysfakcja może zostać zaburzona przez jeden czynnik. Chodzi o jakość samego wideo. Na szczęście w przypadku Aqara G3 Hub takowy problem zwyczajnie nie występuje. Przy rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli obraz jest ostry i na nagraniu dostrzeżemy wszystkie szczegóły, z twarzami osób na czele. Co ważne, powodów do narzekania nie ma również w nocy. Podczerwień radzi sobie znakomicie i nie ma tutaj mowy o żadnych kompromisach. Tak to właśnie powinno wyglądać.

Czy warto?

Umówmy się – to czysto retoryczne pytanie i odpowiedź na nie jest oczywista. Za niespełna 454 PLN otrzymujemy kapitalną kamerę oferującą świetną jakość, szczegółowe wideo, dostęp do funkcji opartych na sztucznej inteligencji, a także zgodność z przeróżnymi ekosystemami opartymi na Matter. Trudno to lepszą rekomendację.