Podczas dzisiejszej konferencji organizacja CSA (Connectivity Standards Alliance) uczciła wprowadzenie na rynek pierwszych produktów zgodnych z Matter 1.0, a także aktualizacje, które wpłyną do obecnych w naszych domach sprzętów z sektora smart home. To szalenie ważny krok na drodze do pełnej unifikacji rozwiązań wykorzystujących potencjał inteligentnego domu.

Idea stojąca za Matter 1.0 jest „zacna”. W grę wchodzi bowiem spójna standaryzacja, która sprawi, że urządzenia jednego producenta nie będą wymagały dodatkowych mostków i nie będą zamknięte na „współpracę” z produktami innych dostawców czy ekosystemów. Sprzęt Amazona będzie koegzystował z rozwiązaniami Nanoleaf, Philipsa czy Aquary. Właśnie takie podejście zbliży nas do prawdziwe wygodnego smart home. Podczas dzisiejszego wydarzenia mającego miejsce w Amsterdamie wiele firm ogłosiło swoje nowe produkty. Oto co przygotowano dla fanów automatyzacji domu.

R E K L A M A

Matter

Matter 1.0, czyli uporządkowanie standardu smart home dla dobra użytkowników

Matter 1.0 będzie spajać produkty smart home, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, zabezpieczenia, kamery, drzwi czy sensory ruchu. To tylko część sprzętów, które zostaną połączone wspólnym standardem. Wśród firm, które nawiązały współpracę z Connectivity Standards Alliance znajdziemy Apple, Amazon, Samsung, Google czy Aquarę. Jako że wśród naszych czytelników jest wielu użytkowników platform giganta z Cupertino, dodam, że obsługa Matter będzie wspierana również tutaj. Odpowiednie zapiski znalazły się już w aktualizacji iOS 16.1.

Matter

Otwartoźródłowy protokół, którego celem jest zespolenie branży, został zapoczątkowany w 2018 roku, jeszcze pod nazwą Project Connected Home over IP. W rozwiązanie zaangażowanych jest dziś 280 przedsiębiorstw. Nie mówimy wyłącznie o stricte technologicznych firmach, ale także o producentach mebli, np. IKEA.

Matter

Podczas dzisiejszego eventu Amazon ogłosił, że standard Matter zostanie zaimplementowany w 17 urządzeniach serii Echo, Aquara obiecała wsparcie dla swoich istniejących oraz przyszłych produktów. Nanoleaf oraz Philips pokazały swoje nowe żarówki kompatybilne z Matter 1.0. To jednak dopiero początek. Wspomniany protokół to najlepsze, co mogło spotkać branże IoT, czyli Internetu rzeczy. Choć istnieje grupa producentów, którzy opierają się unifikacji, jestem przekonany, że i oni prędzej czy później dołączą do gry.

[VIDEO] EVE i wsparcie dla Matter, standardu Smart Home, który pogodzi fanów iOS i Android?