W dzisiejszym DailyDesignerze odpowiemy sobie na pytanie, czym są właściwie strony responsywne i adaptatywne.

Responsywność to termin, który od pewnego czasu stał się bardzo popularny w środowisku UX. Dla wielu początkujących designerów jest on jedną wielką zagadką. Szczególnie kiedy porównuje się ze sobą strony responsywne i adaptatywne. Czym jest design responsywny i adaptatywny, który z nich jest lepszy ? Tego wszystkiego dowiecie się w dzisiejszym DailyDesignerze.

strony responsywne

Czym są strony responsywne i adaptatywne?

Żyjemy w czasach, kiedy każde urządzenie mobilne ma zupełnie inne wymiary. Taka sytuacja zmusza projektantów treści cyfrowych do tworzenia produktów, które będą dopasowane do każdego sprzętu, niezależnie od jego rozmiaru. W tym celu designerzy posługują się dwoma typami designu:

  • Responsive Web Design (RWD) – design responsywny
  • Adaptive Web Design (AWD) – design adaptatywny

strony responsywne

Design responsywny pozwala na automatyczne dopasowywanie się aplikacji webowej do wybranego urządzenia. Działa on na zasadzie optymalizacji. Każdy element zostaje umieszczony  w taki sposób, aby automatycznie dostosowywał się do urządzenia docelowego. Ogromną zaletą stron responsywnych jest płynność architektury. Dodatkowo są one niesamowicie proste w utrzymaniu, ponieważ bazują one zazwyczaj na systemach CMS, czyli takich oprogramowaniach, które pomagają twórcom zarządzać treścią na stronie. Poza tym, aplikacje responsywne łatwiej wpadają w oko wyszukiwarce Google. Dzięki, czemu takie strony są zdecydowanie częściej pokazywane w wynikach wyszukiwania.

Design adaptatywny to zupełnie inna para kaloszy. Jego specyfikacja polega na przygotowaniu różnych wersji aplikacji webowych ze względu na odmienne rozdzielczości ekranów urządzeń docelowych. W stronach adaptacyjnych stosuje się layout statyczny, dlatego też zmiana rozmiaru okna cyfrowego nie wpływa na wygląd strony.  Kluczową zaletą designu adaptatywnego jest naprawdę duża kontrola nad projektowaniem strony. Dzięki statycznemu layoutowi możemy w pełni zarządzać położeniem elementów na stronie oraz idealnie dopasować je do konkretnej rozdzielczości.

strony adaptatywne

Kiedy warto stosować układ responsywny, a kiedy adaptatywny?

Choć każdy z tych modeli ma wiele zalet, to jednak zarówno design responsywny, jak i adaptatywny  mają też swoje ograniczenia, które znacznie wpływają na poziom jakości aplikacji webowych. Nie będzie pewnie dla was dużym zaskoczeniem, jeśli powiem wam, że zarówno RWD, jak i AWD to bardzo czasochłonne i kosztowne metody. W przypadku stron responsywnych musimy zainwestować w programistę lub kurs kodowania, ponieważ taka strona musi działać optymalnie na wszystkich urządzeniach mobilnych. Z kolei, kiedy stosujemy metodę adaptatywną, powinniśmy liczyć się z ogromną ilością pracy, która będzie związana ze stworzeniem kilku wersji aplikacji w konkretnych parametrach rozdzielczości. W związku z tym trzeba wiedzieć, kiedy zastosowanie konkretnej metody designu jest najbardziej opłacalne. Ogólnie, design responsywny to świetna opcja dla architektów, którzy potrzebują stworzyć aplikacje od podstaw, dlatego że RWD pozwala na płynne i automatyczne zarządzanie wielkością wszystkich elementów na stronie. Z kolei model adaptatywny pozwala na jakościową modernizację istniejącej już strony. Jest to świetna metoda na dopracowanie poszczególnych elementów.

Oglądajnik #3, czyli co obejrzeć w Weekend na Netflix, HBO, Disney+, AppleTV i Canal+