Nowy format aplikacji od Google pozwoli zwolnić nieco miejsca w telefonie. Zarchiwizowane APK, o których mowa umożliwi ograniczyć ilość zajmowanego miejsca przez aplikacje, które mamy zainstalowane na telefonie, ale są dość rzadko używane i jednocześnie nie chcemy za każdym razem pobierać jej.
Zarchiwizowane APK pozwolą odzyskać część miejsca
Google na blogu dla deweloperów napisało, że “jednym z głównych powodów, dla którego użytkownicy aplikacje jest zwolnienie zajętego miejsca”. Normalnie odkryli Amerykę. Aż pamiętam, jak kiedyś odinstalowywałem po trzy lub więcej aplikacji, aby zainstalować aktualizację aplikacji.
Nie chcę wracać wspomnieniami do czasów wolnego 1GB miejsca w telefonie. Chociaż miałem wtedy całkiem sporo zainstalowane, to większość danych była na karcie pamięci, więc jedna odinstalowana aplikacja niewiele zwalniała miejsca we wbudowanej pamięci.
Aby zapobiec niepotrzebnemu odinstalowywaniu apikacji, oraz pozwolić użytkownikom wyciągnąć więcej z ich urządzeń, zaczęliśmy pracować nad nową funkcją, która umożliwiłaby archiwizowanie aplikacji.
-można dalej wyczytać w poście. Według zapewnień można byłoby tymczasowo odzyskać w ten sposób ~60% miejsca.
Brzmi to obiecująco. Gdyby tak na przykład zarchiwizować aplikację, która zajmuje w okolicach 300MB i po archiwizacji wróciłoby około 180MB to ja nie miałbym nic przeciwko takiej funkcji. Chociaż w moim przypadku raczej nie byłoby sensu archiwizować nieużywanych aplikacji, gdyż póki co mi miejsca nie brakuje.
Zarchiwizowane APK nie są rozwiązaniem idealnym. W końcu dalej użytkownik odzyskuje tylko do 60% zajmowanego miejsca. Ale jednak jest to kolejna opcja, z której użytkownik będzie mógł skorzystać.
Nowość tą wprowadzi aktualizacja Bundletool do wersji 1.10. Będzie ona generowała dodatkowy plik automatycznie, kiedy deweloper skorzysta z generowania App Bundle. Google dodało także, że funkcja będzie dostępna dla klientów później w tym roku. Z samej funkcji będzie można zrezygnować poprzez odpowiedni dopisek w kodzie.
Nie jest także jasne, jak będzie wyglądała ta funkcja z perspektywy użytkownika. Przykładowo jak będzie wyglądał powrót do pełnej wersji aplikacji oraz jak łatwo użytkownik będzie mógł z niej skorzystać. Jeśli będzie zakopana w ustawieniach, to nie wróżę jej sukcesu.
Funkcja ta może zostać dodana do Androida 13 lub jako aktualizacja do Usług Google. Wtedy można byłoby z niej skorzystać niezależnie od wersji systemu. A co najważniejsze to z pominięciem producentów, którzy ociągają się ze wsparciem swoich urządzeń lub ono praktycznie nie istnieje.