Podsumowania roku 2021 za nami, czas na przejrzenie tego, co się ma wydarzyć w roku 2022.
Jeśli chodzi o kosmos w ostatnim roku wydarzyło się tyle, co przez poprzednie kilka a może nawet kilkanaście lat. Rok 2022 nie będzie zbytnio odstawał od poprzednika, a nawet może go prześcignąć.
W kosmosie robi się coraz większy ruch nie tylko za sprawą agencji kosmicznych z największych światowych mocarstw, ale również dzięki – a może przede wszystkim – prywatnym misjom, w tym SpaceX, Virgin Galactic czy Blue Origin. Firma Elona Muska na 2022 rok ma ambitne plany odpalenia wreszcie Starshipa, który docelowo ma polecieć na Marsa.
Kosmos 2022 – co się wydarzy?
Dwie pozostałe firmy będą natomiast rozwijać prywatną turystykę kosmiczną, która została zapoczątkowana w 2021. Agencje NASA, ESA czy chińska agencja kosmiczna kontynuują swoje misje badawcze, zarówno na ziemskiej orbicie, jak i na Księżycu i Marsie. Przyjrzyjmy się bliżej kosmicznym planom na 2022 rok.
Początek roku, podobnie jak i końcówka 2021 będzie należała do Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Wystrzelony został on 25 grudnia, a cały proces jego instalacji zakończy się 3 stycznia 2022. Zwieńczeniem będzie rozłożenie wszystkich osłon przeciwsłonecznych, co jest najtrudniejszym elementem całej misji.
Celem projektu jest obserwacja najdalszych zakątków Układu Słonecznego, a także badanie gwiazd, które jako pierwsze powstały po Wielkim Wybuchu. Teleskop Jamesa Webba jest jednym z najnowocześniejszych elementów w kosmosie, a za jego projektem stoją NASA i ESA.
Our telescope is blooming like a flower in space! This marks the start of a major phase to #UnfoldTheUniverse: our sunshield deployment. First, what is our sunshield?
5️⃣ layers
🎾 Opens to the size of a tennis court
🛡️ Protects Webb’s optics from the Sunhttps://t.co/tTGIWqFAz8 pic.twitter.com/jRgd8a4sT1— NASA Webb Telescope (@NASAWebb) December 28, 2021
Misja Artemis 1 na Księżyc
Projekt Artemis obejmuje szereg misji księżycowych, a zwienczeniem programu ma być lądowanie człowieka na Księżycu w 2025 roku. Będzie to pierwsze takie lądowanie od niemal pół wieku. Wcześniej jednak odbędzie się kilka misji bezzałogowych, a pierwszą z nich jest Artemis 1, która wystartuje już w lutym 2022 roku. Rakieta Space Lanych System (Block 1) wyniesie sondy kosmiczne, które spędzą na orbicie Księżyca 6 dni, zbierając potrzebne dane.
CAPSTONE
CAPSTONE to jeden z elementów programu Artemis. Jest to sztuczny satelita, który ma zostać wyniesiony na orbitę Księżyca w maju 2022 roku (po niemal rocznym opóźnieniu). Ma ona zapoczątkować budowę stacji kosmicznej Gateway, która powstanie w przestrzeni Księżyca właśnie. Satelita zajmie się weryfikacją warunków na orbicie Księżyca pod kolejne, załogowe misje księżycowe.
Nowe obiekty na Księżycu
Japońska rakieta wyniesie natomiast na Księżyc łazik Rashid, który dostarczony został przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Rosja nie pozostaje w tyle, bo w 2022 roku wyśle swój lądownik Luna 25. Konkretne daty tych misji nie są jednak jeszcze znane.
Starship wreszcie poleci?
O gigantycznym statku kosmicznym Starship pisaliśmy już wielokrotnie. Z powodów biurokratycznych testy rakiety prywatnej firmy SpaceX są stale przesuwane, a najświeższe informacje mówią, że formalności mają być zakończone do końca lutego 2022. Wtedy możliwe będzie odpalenie bezzałogowego lotu testowego (planowane na marzec 2022). Celem całego projektu SpaceX jest dostarczenie do 2030 roku pierwszych ludzi na Marsa. Pomóc w tym ma właśnie gigantyczny Starship, który po dotankowaniu (na ziemskiej orbicie) będzie w stanie dostarczyć na Marsa ładunek przekraczający 100 ton. Elon Musk marzy o stworzeniu kolonii na Marsie, gdyż jest on zdania, że to właśnie Czerwona Planeta będzie drugim domem dla ludzkości.
Układ Jowisza na celowniku ESA
Czerwiec 2022 ma należeć do JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). Jest to sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej. Celem projektu jest zbadanie trzech księżyców Jowisza. Badane będą: Europa, Kallisto i Ganimedes. Czego tam szukamy? Oczywiście śladów życia. Wszystko może jednak potrwać, bo do Jowisza sonda dotrze nie wcześniej niż w 2029 roku.
Rosalind Franklin – nowy łazik na Marsie
W drugiej połowie 2022 roku, a dokładniej we wrześniu na Marsa ma polecieć łazik Rosalind Franklin. Misja realizowana jest w ramach wspólnego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej i rosyjskiego Roskosmosu. Data może ulec zmianie, bo pierwotnie start miał nastąpić w lipcu 2020 roku, jednak ze względu na pandemię, ale także problemy techniczne start ten przesunięto. Celem misji jest poszukiwanie śladów życia na Czerwonej Planecie, a podróż łazika powinna zakończyć się po siedmiu miesiącach od lądowania.
Jak widzicie w kosmosie będzie dużo się działo w 2022 roku, jednak daty powyższe mogą ulec zmianie. Pokazał to poprzedni rok, kiedy wiele misji było przesuwanych. Oczywiście oprócz powyższych projektów, które uważam za najważniejsze, cały czas rozwijane są prywatne programy, chociażby Starlink od SpaceX.