Grupa jest odpowiedzialna za oprogramowanie Pegasus, które służy do szpiegowania użytkowników telefonów z iOSem oraz Androidem.
Jest ono wykorzystywane do inwigilacji dziennikarzy, działaczy społecznych i innych ważnych osób. Na początku tego firma oznajmiła, że opracowali exploita w iMessage.
Apple wydało informację prasową, w której oznajmia że „złożyło pozew przeciwko Grupie NSO, aby pociągnąć ich do odpowiedzialności za nadzór i celowanie w użytkowników Apple”. Według niej można się także dowiedzieć, że ataki z wykorzystaniem tego oprogramowania są skierowane do niewielkiej ilości użytkowników na wielu platformach.
Pegasus pozwany przez Apple
Badacze i dziennikarze dokumentowali historię tego oprogramowania szpiegującego wykorzystywanego do atakowania dziennikarzy, aktywistów, dysydentów, naukowców i urzędników państwowych.
Pozew został złożony w Północnym Dystrykcie Kalifornii. Apple zarzuca, że NSO spowodowało, że musieli „poświęcić tysiące godzina na zbadanie ataków” Wspominają także, że grupa nie powinna zrzucać winy na innych za używanie tego oprogramowania, w tym miejscu cytując decyzję sądu w sprawie pozwu Mety (dawniej Facebook’a) przeciwko NSO za stworzenie malware’u wykorzystującego WhatsAppa. Apple żąda także zakazu korzystania z ich urządzeń przez grupę.
Warto także wspomnieć, że jak wynika z dokumentu, który Apple udostępniło pod swoją informacją prasową, że iOS 15 powinien być odporny (powinien być ≠ jest odporny) na dotychczasowe obejścia zabezpieczeń, które były wykorzystywane przez grupę NSO. Dodatkowo podkreślają, że jak bardzo iPhone’y są bezpieczne. Według pozwu można dowiedzieć się, że 98% malware’u obiera sobie za cel urządzenia z Androidem.
NSO obecnie jest pozwane nie tylko przez Apple. Jak wcześniej wspomniałem, Facebook także ich pozwał za stworzenie oprogramowania, które jest rozpowszechniane przez WhatsApp’a. Rząd Stanów Zjednoczonych wpisał grupę na początku miesiąca na listę podmiotów, która blokuje eksport sprzętu oraz oprogramowania.