NASA opublikowała… trailer zbliżającej się misji.

Już w najbliższą niedzielę wystartuje misja Crew-3, która zabierze kolejnych astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Operatorem lotu będzie prywatna firma SpaceX, należąca do Elona Muska. Misję symbolizuje cyfra „3”, bo to nie tylko numer startu załogowej rakiety od SpaceX, ale także liczba astronautów na pokładzie Crew Dragon.

Wśród astronautów będzie dwójka osób z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA, a także jeden z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kapsułę Crew Dragon zabierze rakieta Falcon 9 a start odbędzie się w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Start o godzinie 04:00 w nocy z soboty na niedzielę.

Start Crew-3 od NASA i SpaceX – niedziela, 31 października 2021

Z okazji nadchodzącego startu NASA przygotowała specjalny zwiastun wydarzenia. Dożyliśmy czasów, że starty statków kosmicznych mają swoje trailery, a sam start cieszy się olbrzymią popularnością w sieci, gdzie transmisję oglądają setki tysięcy osób. Nie są to zawsze kosmiczni maniacy, bo z każdym kolejnym gwiezdnym projektem, popularność takich wydarzeń wśród laików stale rośnie.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Tym razem na pokładzie kapsuły znajdą się:

  1. Raja Chari (NASA)
  2. Tom Marshburn (NASA)
  3. Kayla Barron (NASA)
  4. Matthias Maurer (\eSA)

Cała czwórka spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niespełna pół roku. Odbędą kilka spacerów kosmicznych, a przede wszystkim będą prowadzić badania w mikrograwitacji i prace nad modernizacją zasilania całej stacji. Co ciekawe, w trakcie ich pobytu na ISS przybędą dwie „wycieczki”. Pierwsza z nich to statek Sojuz z dwójką Japończyków a także misja Ax-1 Axiom, która będzie pierwszą prywatną załogą w 2022 roku.

Z całej czwórki astronautów, którzy polecą w niedzielę w kosmos tylko jeden ma doświadczenie praktycznie. Marshburn z NASA poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną już trzeci raz. Paradoksem jest, że każdy z lotów odbywał na pokładzie innego statku kosmicznego. To tylko pokazuje, jak szybko rozwijana jest kosmiczna technologia, a także firmy, które wyznaczają sobie ambitniejsze cele.

Start w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 4:00 czasu polskiego. Na kanałach SpaceX i NASA w serwisie YouTube będą prowadzone transmisje na żywo, a rozpoczną się one już kilka godzin wcześniej, żeby dobrze wprowadzić widzów w to wydarzenie.