Dzisiejszego zaćmienia słońca nie można będzie obserwować na terenie Polski i Europy. Mimo to widząc statystyki, wiemy, że wielu naszych czytelników będzie miało taką możliwość. W obu przypadkach warto poznać pewien ciekawy fakt — okazuje się, że obserwowanie zaćmienia może uszkodzić Wasze telefony i aparaty.

Zaćmienie słońca to zjawisko niesamowicie widowiskowe. Dochodzi do niego gdy księżyc znajdzie się pomiędzy ziemią a słońcem, którego promienie zostaną przysłonięte. Jego widoczność zależy od wielu czynników astronomicznych. Warto jednak wiedzieć, że zaćmienie słońca może być całkowite, częściowe, obrączkowe lub pełne.

//dzisiaj na dailyweb

Ostatni raz pełne zaćmienie można było w naszym kraju (a właściwie na granicy z ZSRR) oglądać w Sejnach, 30 czerwca 1954 roku. Następnego raczej nie doczekamy, będzie miało miejsce dopiero w 2125 roku. Już w przyszłym roku będzie za to widoczne zaćmienie częściowe. W 2026 roku doskonałą okazją będzie city brake w Hiszpanii, dojdzie wtedy znowu do pełnego zaćmienia.

Zaćmienie słońca może być niebezpieczne!

zaćmienie słońca

Dzisiejsze zaćmienie słońca widoczne będzie od godziny 15:42 czasu UTC (+2 godziny do Polski) i zakończy o 18:17 czasu UTC. Tranzyt zaćmienia zacznie się na Oceanie Spokojnym w okolicach wysp Kiribati, dalej podążać będzie w stronę Meksyku, Teksasu i następnych stanów w kierunku Kanady a dokładnie Ontario i Quebec. Dalej zjawisko będzie widoczne nad Nową Funlandią oraz Wyspami Księcia Edwarda. Zjawisko zakończy się nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego.

Nie mogło być inaczej, Starlink okazał się sukcesem

Wiemy, że na mamy w tych miejscach naszych czytelników, którzy pewnie będą obserwować zjawisko na żywo. Warto się jednak do niego przygotować. Najważniejsza będzie odpowiednia ochrona oczu oraz sprzętu. Pomimo faktu, że znaczna część słońca będzie zakryta, nadal docierać będą do nas niebezpieczne promienie. Wzrok kierowany bezpośrednio w stronę słońca, z pomocą lornetę, obiektywów i okularów może przysporzyć nam problemów.

Zalecane są tu okulary i filtry, które niwelować będą wzmożoną w czasie zaćmienia iluminację oraz transmisję fal podczerwieni (IR), ultrafioletowych A (UVA) i ultrafioletowych B (UVB). W tym celu tworzy się wspomniane okulary i filtry, które spełniają specjalnie stworzoną w tym celu normę ISO 12-312-2. Szara folia czy przydymione szkiełko nie jest tu odpowiednią ochroną.

Uszkodzeniu może ulec nie tylko nasz wzrok, ale również matryce w aparatach fotograficznych i smartfonach. Jeśli myślisz, że to żart, to warto wiedzieć, że informuje o tym również NASA!

zaćmienie słońca

R E K L A M A

Na koniec chciałbym też wspomnieć, że zaćmieniu słońca towarzyszy całkiem ciekawa akcja w wyszukiwarce Google. Wystarczy wpisać zaćmienie słońca w wyszukiwarce, a ujrzymy fajną animację.

zaćmienie słońca
Fot. Airbnb

Za dwa lata chyba sam skuszę się na wyjazd do Hiszpanii, aby obserwować to niesamowite zjawisko. Warto jednak wtedy pamiętać o tym, że odpowiedni lokum trzeba zarezerwować na kilka miesięcy wcześniej.

zaćmienie słońca
Fot. Mastodon

Zresztą sami zobaczcie, co się dzieje z miejscami wynajmu w serwisie Airbnb w paśmie zaćmienia :D .