Jeśli myślisz o nauce kodowania, to te narzędzia będą idealne.
Świat się zmienia, to nie ulega żadnym wątpliwościom. Pandemia namieszała w wielu branżach, a te, które wydawały się bardzo bezpieczne (branża gastronomiczna czy eventowa) dostały mocno w kość. Sporo osób rzuciło się w kierunku IT, a dokładniej programowania. Nic dziwnego, bo istnieją języki, które można dość szybko opanować.
Nie dość, że łatwo opanować, to jeszcze popyt na takich programistów czy koderów jest ogromny i błyskawicznie można przejść od nauki do zarabiania. Praca zdalna stała się codziennością, nawet dla typowych korporacyjnych miłośników. Jeśli więc myśleliście o kodowaniu, to warto zacząć od darmowych poradników, a tych jest dość sporo. Nie ma potrzeby wydawać kasy na coś, co po kilku dniach może Wam po prostu nie podejść.
Nauka kodowania za darmo – kursy
Szperając po sieci można trafić na nieprzebrane ilości kursów online, które zapewniają szybkie nauczenie się chociażby podstaw kodowania. Nie siedząc wcześniej w branży już sama ilość poradników, czy nawet języków może odstraszyć, dlatego zebrałem najciekawsze z nich w jedno miejsce.
Open Source Society University
Studia online i to za darmo? Mało tego – to studia na własnych zasadach. Sam sobie narzucasz tempo i poziom nauki. Dostaniesz w zamian za to coś w rodzaju certyfikatu, jednak nie jest on oczywiście niezbędny do pracy w tej branży. W ofercie wirtualnego uniwerku znajduje się masa kursów, a także podręczników. Olbrzymia większość z nich jest darmowa. Wśród nich materiały na temat inżynierii oprogramowania, testowania czy też sporo teorii.
freeCodeCamp.org
Chyba jest to jedna z najbardziej popularnych witryn dedykowanych darmowej nauce kodowania. To właśnie na nią w pierwszej kolejności trafia się szukając w Google informacji. Liczba kursów jest tutaj na tyle duża, że na pewno zabrakłoby nam życia, aby wszystko opanować. Jeśli więc szukacie jeszcze języka, którego chcecie się nauczyć, to na pewno tutaj go znajdziecie. Sporo kursów dotyczy także tworzenia stron internetowych, a tutaj poznacie takie frameworki, jak Mongo, React czy NodeJS. Chcecie podziałać w aplikacjach mobilnych? Również nie ma problemu. Olbrzymia platforma edukacyjna gwarantuje dostęp do ponad 3 tysięcy najróżniejszych kursów.
The Odin Project
W przypadku Odin Project serwis ten skupia się głównie na środowiskach Ruby, HTML, CSS, JavaScript czy NodeJS. Chodzi zatem o języki typowo frontendowe, a nauka jest przyjemna i bardzo praktyczna. Dość szybko postawicie swoje pierwsze projekty, co w przypadku kodowania jest znakomitą motywacją do dalszej nauki.
Khan Academy
Kolejna platforma, która pozwala na naukę frontendu i tworzenia stron internetowych. To właśnie od tych języków warto zacząć naukę, co pozwoli Wam dość delikatnie wejść w tę dziedzinę i zaznajomić się z aspektami i działaniem struktur. W ofercie znajdziecie mnóstwo kursów, od podstaw po te bardziej zaawansowane.
MitOpenCourseware
Tutaj natomiast znajdziemy więcej teorii, ale już na tym poziomie bardziej zaawansowanym. Jeśli więc posiadacie jakąś wiedzę z dziedziny informatyki, kursy i materiały dostępne na MitOpenCourseware pozwolą Wam to wszystko uporządkować. Jeśli nie jest Wam straszna struktura danych czy nawet sztuczna inteligencja, to warto tam zajrzeć.
Mam nadzieję, że ta krótka, ale treściwa lista serwisów przypadnie Wam do gustu, a ja już wiem, że będę pracował nad jej rozbudowaniem. Podzielcie się w komentarzu swoją opinią, czy też uwagami, a jeśli podoba Wam się któryś kurs – dajcie znać, który język przypadł Wam do gustu!