Od kilku dni mam okazję testować niebanalny laptop od HP. Spróbuję przybliżyć Wam czym i dla kogo jest Spectre.
Spectre przyciągnął pierwsze ciekawe spojrzenia moich współpracowników, a raczej współpracowniczek, jeszcze gdy niosłem go w pudełku przez korytarz w firmie. Już po samym opakowaniu widać, że to produkt premium.
HP Spectre x360 14 – pierwsze wrażenia
Kilka pierwszych godzin nie wiedziałem do końca jak korzystać ze Spectre. Nie jest to bowiem typowy laptop, bo ma dotykowy ekran, z którego szkoda nie korzystać, ale nie jest to także tablet, bo klawiaturę możecie wywinąć, ale nie odpiąć. Od pierwszych minut jednak Spectre mocno zachęcał, by go używać.
HP Spectre x360 14 – co w pudełku?
W pudełku, poza samym laptopem i kilkoma instrukcjami, znajdziemy też ładowarkę i… Rysik! Super, że do tego, nie tak w końcu taniego, sprzętu nie trzeba dokupować rysika, bez którego Spectre traci sporo uroku. Chcesz coś dokupić? Proponuję idealnie dopasowaną wizualnie mysz bądź stację dokującą, pozwalającą na wygodna organizację pracy na biurku.
HP Spectre – wygląd i jakość wykonania
HP Spectre, zwłaszcza w testowanej kolorystyce, to z pewnością sprzęt, którym można się wyróżnić. Kolorystyka Nightfall Black to połączenie matowej czerni z błyszczącymi wykończeniami w kolorze ciemnego złota. Ten zestaw, co sprawdziłem po moich znajomych i współpracownikach, podoba się szczególnie paniom. HP przygotował jednak jeszcze dwa inne zestawy kolorów – srebrny (Natural Silver) i granatowy (Poseidon Blue) – więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Absolutnie nie można się przyczepić do czegokolwiek, jeżeli chodzi o jakość wykonania laptopa. Wszystko zostało spasowane idealnie, a materiały użyte do produkcji sprzętu są najwyższej jakości.
HP Spectre – bateria i czas działania
HP chwali się, że testowany przeze mnie Spectre w wersji 14-calowej potrafi pracować na baterii aż do 11,5 godziny. Mi się nie udało tyle osiągnąć, jednak 9-10 godzin pracy spokojnie jest możliwe. To zdecydowanie wystarczająco, zwłaszcza, że już nawet w większości składów PKP mamy dostęp do gniazdek z prądem 😉
HP Spectre – ekran i wydajność
Ekran to jedna z najmocniejszych stron HP Spectre. 14-calowy OLED o proporcjach 3:2 z efektem immersji posiada powłokę antyrefleksyjną oraz wbudowaną redukcję światła niebieskiego, potwierdzoną certyfikatem Eyesafe®. Gdy codziennie spędzamy po kilkanaście godzin przed różnymi ekranami, dbałość o wzrok jest bardzo ważna.
Testowany Spectre wyposażono w czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor i7 11 generacji o prędkości taktowania 2.80 GHz, a także 16 GB RAM. To wystarczające parametry do większości zadań, do których możemy zaprzęgnąć tak niewielki laptop. Bez problemu narysujecie coś w Adobe Fresco, obrobicie zdjęcia czy nawet zmontujecie krótki film z wakacji. Co ważne, jest to normalny pełnoprawny procesor, więc odpadają Wam problemy z emulacją czy brakiem kompatybilności jakiegokolwiek softu.
HP Spectre – system operacyjny
HP Spectre pracuje na 64-bitowym Windowsie 10 Pro. Nie jestem fanem tego systemu operacyjnego, ale mam wrażenie, że działa on teraz znacznie lepiej, niż gdy ostatnio dane mi było testować dotykowego laptopa obsługiwanego piórkiem. Po udostępnieniu przez Microsoft Windows 11, użytkownicy będą mieli możliwość darmowej aktualizacji do tej wersji systemu.
Warto też wspomnieć o dedykowanym oprogramowaniu HP QuickDrop, które umożliwia bezprzewodową transmisję plików i zdjęć między telefonem a komputerem. Wystarczy zeskanować kod QR przy użyciu aplikacji na Androida lub iOS, by połączyć się z komputerem i błyskawicznie przesyłać filmy, zdjęcia i inne pliki.
Czy warto?
Testowany HP Spectre w opisywanej konfiguracji kosztuje niecałe 8000 złotych. To sporo, ale w tej cenie otrzymujemy ładnego i bardzo dobrze wykonanego laptopa z piórkiem i świetnym dotykowym ekranem. Dodatkowo sprzęt wyposażono w cztery głośniki dostrojone przez ekspertów Bang & Olufsen, które grają genialnie. Nie słyszałem jeszcze lepiej grającego laptopa. Jeżeli poszukujesz niebanalnie wyglądającego komputera z ekranem dotykowym, to zdecydowanie HP Spectre jest propozycją godną sprawdzenia.
Różne warianty specyfikacji komputera znajdziecie tutaj: https://bit.ly/3f2yUWm