Sieć 5G działa w Polsce już ponad rok. W tym czasie nastąpił jej intensywny rozwój, który dostarczył największą prędkość Internetu bezprzewodowego do coraz to mniejszych miast. Równolegle mogliśmy zaobserwować istny wysyp urządzeń wyposażonych w modem 5G. Zastanawiasz się ile są one warte, i czy powinieneś zaprzątać sobie tym głowę? Zapraszam do analizy rynku.
Po ostatnim wpisie o najnowszych premierach modeli telefonów z 5G otrzymałem bardzo dużą ilość komentarzy, które uświadomiły mnie jak bardzo różni Was ten temat. Mniej więcej pół na pół dzieliły się siły na tych, co widzą w modemach 5G słuszną drogę, a grupę, która nie chce za niego dopłacać. Testując realme 8 5G, czyli jednego z najlepszych budżetowych telefonów z modemem nowej generacji na pokładzie, podjąłem się próby wyjaśnienia z czym wiąże się sieć 5G, jakie ma zalety, jakie jest jej pokrycie oraz dlaczego niemal każdy telefon teraz chce mieć te 2 znaki na obudowie.
5G – co to jest?
5G, czyli najnowszy standard sieci komórkowej, zastępujący 4G/LTE, charakteryzuje się:
- prędkością transferu na poziomie 20 Gb/s pobierania i 10 Gb/s wysyłania
- opóźnieniem 1-4 ms
- znacząco większym obciążeniem sieci do 1 miliona urządzeń na kilometr kwadratowy
Tyle o 5G mówi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny. Należy jednak pamiętać, że wartości podane w specyfikacji to prędkości maksymalne, które zostały osiągnięte w kontrolowanych warunkach. W życiu parametry te będą znacząco niższe, ale nadal lepsze od LTE. Pierwsze testy realme 8 oraz realme 8 Pro w sieci Plus pokazały czterokrotną różnicę w prędkości pobierania.
Bezwzględną zaletą sieci 5G jest jej kompatybilność wsteczna z pasmami, na których działa 4G. Oznacza to, że operatorzy nie musieli w pierwszym etapie startować do aukcji nowych pasm, a mogli od razu przystąpić do instalacji nowych nadajników.
I tak też sieć 4G/LTE działa w zakresie 700-2600 MHz i w tym też zakresie, na dzień dzisiejszy, działa 5G w Polsce. W Plusie działa ona w 2600 MHz, podczas gdy reszta operatorów działa na 2100 MHz. Jakie to ma znaczenie? Bardzo duże, bowiem im wyższa częstotliwość, tym wyższa prędkość przesyłania danych, ale i mniejsza efektywna odległość od nadajnika.
Przyszłość 5G w Polsce
Działanie sieci 5G na pasmach sieci 4G daje już duży uzysk, w postaci wyższych transferów, ale pełnie możliwości pokaże po udostępnieniu pasm dedykowanych dla tej sieci:
- L Band – od 300 MHz, pasmo, które podniesie znacząco zasięg sieci
- Sub-6 – 3000 – 6000 MHz, który zapewni kompromis pomiędzy szybkością a zasięgiem
- mmWave – powyżej 17 000 MHz, która zagwarantuje prędkość nawet 2 Gb/s
W 2020 roku miały wystartować przetargi na pasmo Sub-6 w Polsce. Niestety sytuacja pandemiczna spowodowała przesunięcie tych działań na następny rok. Możemy zatem się spodziewać, że w tym roku odczujemy kolejne przyśpieszenie sieci komórkowej, o ile nasz telefon ją będzie obsługiwać.
Jak widzicie zatem, samo logo 5G na urządzeniu nie mówi nam za wiele. Wielokrotnie pomija się informację o obsługiwanych pasmach z racji na fakt, że w Polsce dedykowane pasma są niedostępne. I tak też nasz testowy realme 8 5G obsługuje 5G w pasmach 2496-2690 MHz, podczas gdy topowe modele Apple czy Samsunga są już przygotowane na przyjście sieci opartej na Sub-6. Czy warto za to płacić dziś? Za coś, co przyjdzie w przyszłości, musicie odpowiedzieć sobie sami.
Zasięg sieci 5G
Podstawową kwestią, którą powinniście przemyśleć przy zakupie nowego telefonu oraz ewentualnych dywagacji czy warto płacić za modem 5G jest fakt, czy znajdujecie się w zasięgu danego operatora?!
- Plus – link do mapy
- Orange – link do mapy
- T-Mobile – link do mapy
- Play – link do mapy
Jak widać na powyższych mapach, zdecydowaną przewagę ma Plus i takie też są moje prywatne odczucia. Często łapałem 5G nawet w miejscowościach po których bym się tego kompletnie nie spodziewał – np. Olsztynek, Warmia, poniżej 10 tys. mieszkańców.
5G = prestiż?
Po powyższym, przydługim wstępie, możecie dojść do pytania czemu teraz niemal każdy telefon jest 5G skoro mało kto może skorzystać z jego zalet. Płacimy w końcu za to wyższą cenę, a osiągane wyniki na pasmach 4G również znacząco odbiegają od wyników laboratoryjnych opisanych w standardzie.
Odpowiedzi są dwie: jedna to prestiż wynikający z faktu, że dany producent doprowadził do rozpowszechnienia technologii, a druga to chęć przerwania błędnego koła rozwoju sieci 5G. Sieć bowiem rozwija się tak szybko jak szybko rośnie ilość użytkowników, zatem wymusić rozwój sieci możemy tylko przez rosnącą ilość urządzeń i użytkowników, którzy będą chcieli z tej sieci korzystać. Urządzenia takie jak realme 8 5G robią dobrą robotę, dostarczając możliwości sieci 5G za stosunkowo niską cenę przy nadal dobrych podzespołach.
Możecie odnieść wrażenie, że powyższy wpis jest mocno teoretyczny. Taki był właśnie zamysł, aby od podstaw porozmawiać o tym, czym jest sieć 5G. W części drugiej wybiorę się z dwoma realme 8 w Polskę i sprawdzę ile i gdzie faktycznie zyskamy, kupując urządzenie z logiem 5G na obudowie.