Montaż smartfona w aucie może być wygodny i bezpieczny. Uchwyty Xblitz Smart i Xblitz Smart 2 dodatkowo naładują bezprzewodowo urządzenie. Sprawdziliśmy, jak akcesoria poradziły sobie w starciu z rzeczywistymi sytuacjami.
W przypadku recenzji moglibyśmy trzymać się ściśle określonych procedur testowych. Takie postępowanie ma sens w przypadku testowania smartfonów, komputerów, aparatów, a nawet sprzętu audio. Z akcesoriami sprawy mają się zupełnie inaczej. Tutaj liczy się przede wszystkim to, jak konkretny model sprawdzi się w użytkowaniu. Weźmy na tapet uchwyty samochodowe. Nie da się zmierzyć ich konkretną skalą w celu porównania z produktami konkurencji. Dlatego też w celu oceny modeli Xblitz Smart, Smart 2 i G Pro postanowiliśmy skupić się na walorach użytkowych, wyglądzie oraz smaczkach, które czynią sprzęt naprawdę atrakcyjnym. Bez zbędnego przedłużania, przejdźmy do konkretów.
Xblitz Smart, Smart 2 i G Pro: zestaw i montaż uchwytu
Miałem już okazję korzystać ze sprzętu marki Xblitz, dlatego też opcja recenzowania serii uchwytów samochodowych zwyczajnie mnie ucieszyła. Jak na końcówkę wakacji przystało, mogłem wykorzystać sample testowe w moich ostatnich podróżach po Polsce. Nic nie oddaje istoty urządzenia, jak starcie z realnymi sytuacjami, które spotkają nas w aucie. Tym oto sposobem, z każdym z egzemplarzy recenzenckich mogłem pokonać przynajmniej kilkaset kilometrów w trasie oraz krótsze dystanse miejskie. Zanim jednak uchwyty znalazły się w okolicy mojego kokpitu, pokusiłem się o mały unboxing.
Każdy z tytułowych uchwytów otrzymał jednakowy zestaw sprzedażowy. Mamy więc solidnie wykonany uchwyt na kratkę wentylacji wraz z dźwignią, która pozwala na unieruchomienie i zabezpieczenie akcesorium przed przypadkowymi przesunięciami. W istocie, ta drobnostka miała kluczowy wpływ na faktyczną użyteczność uchwytu. Nie musimy ograniczać się do montażu klipsem. Całkiem fajnie sprawdziły się alternatywne metody. Xblitz Smart, Smart 2 oraz G Pro umożliwiają korzystanie z przyssawki do szyby, którą można wykorzystać także w ramach deski rozdzielczej. Gumowo-żelowy materiał świetnie trzyma się szkła, ale w przypadku mocno chropowatej powierzchni kokpitu, wybrałbym mocowanie przy użyciu dodatkowej taśmy dwustronnej, która znajduje się w zestawie sprzedającym. Poza wspomnianymi elementami, producent umieścił tutaj kabel USB-C do USB-A. Adapter ładujący musimy zakupić we własnym zakresie.
Wygląd uchwytu i mocowanie smartfona
Wygląd to rzecz mocno subiektywna, natomiast mi testowane uchwyty najzwyczajniej w świecie przypadły do gustu. Nie da się ukryć, że rolę odegrała tutaj jakość wykonania i spasowanie elementów, które stoją na wysokim poziomie. Nic nie skrzypi, elementy ruchome poruszają się w przewidywalny sposób, a konstrukcji nie szpeci nawet najmniejszy mankament. Xblitz Smart i Smart 2 wyglądają bardzo podobnie, natomiast główną różnicą wizualną są mocowania oraz panel z przestrzenią do ładowania. W modelu Pro wszystko jest bardziej stosowane i jednolite, natomiast na dole widoczne jest podświetlane logo Blitz. Tutaj mamy też walor użytkowy, gdyż napis ułatwia odnalezienie uchwytu w kompletnych ciemnościach.
Xblitz G Pro odróżnia się istotnie od dwóch wymienionych wcześniej modeli. O ile system montażu jest podobny, o tyle sama konstrukcja pozwala na trzymanie jedynie smartfona w poziomie. Z tego też powodu rozwiązanie to wydaje się idealne dla mniejszego tabletu. Choć nie jestem zwolennikiem korzystania z nawigacji w formie tabletu, o tyle znam sporo osób, dla których jest to idealna opcja. Tutaj świetnie sprawdzi się G Pro. Niestety, wygląd to nie wszystko, czym rzeczony model odróżnia się od Xblitz Smart i Smart 2.
Otóż Xblitz G Pro nie został wyposażony w technologię MagSafe. Co to tak naprawdę oznacza? Otóż zarówno Xblitz Smart, jak i Smart 2 pozwalają na mocowanie magnetyczne smartfonów z rodziny Apple iPhone. Możemy najzwyczajniej w świecie zamocować sprzęt za pomocą autorskiej technologii, na co nie pozwala Xblitz G Pro. Z drugiej strony – trzeba pamiętać, że jest to wariant przeznaczony przede wszystkim dla tabletów, a te i tak nie są zgodne z MagSafe. Całe szczęście, Xblitz pomyślał również o innych metodach mocowania, które są dostępne w każdym opisywanym akcesorium.
Otóż po bogach znajdują się plastikowe uchwyty, które trzymają smartfon spoczywający na dolnej stopce. Co więcej, jeśli korzystamy ze smartfona z ładowaniem indukcyjnym, mechanizm zamknie uchwyt automatycznie po dopasowaniu do cewki w telefonie. Mało tego – dotyczy to dowolnego telefonu wyposażonego w ładowanie w standardzie Qi. Sprzęt możemy odblokować i wyjąć za pomocą bocznych przycisków. Takiej automatyki nie ma niestety G Pro, ale jak mówiłem, możemy skorzystać z bocznych klawiszy.
Ładowanie i wrażenia
Jeśli chodzi o ładowanie indukcyjne w standardzie Qi, możemy skorzystać z 15 W mocy. To cieszy, natomiast trzeba brać pod uwagę obciążenie smartfona aplikacjami pracującymi w tle. Chciałem sprawdzić ładowanie przy dwóch nawigacjach pracujących w tle oraz pływającym okienku YouTube. Dźwięk był natomiast przekazywany przez transmiter Bluetooth prosto do głośników, a smartfon był jednocześnie połączony z kamerą samochodową. Przy takim scenariuszu, ładowanie doszło do 80% i następnie postępowało w formie 1% na godzinę. Zniwelowanie jasności ekranu nieco poprawiło tą kwestię. Biorąc pod uwagę to, ile rzeczy podłączyliśmy do smartfona – uchwyt Xblitz spisał się tutaj na medal.
Jeśli chodzi o samo obcowanie z akcesorium, moje doświadczenia się niezwykle pozytywne. Wygoda montowania smartfona w uchwycie jest szybka i wygodna. Niezależnie od drogi, którą podróżowałem, sprzęt pozostawał we wskazanym miejscu, a dodatkowe drgania zdały się nie mieć racji bytu. Właśnie tak powinno to wyglądać.
Xblitz Smart, Smart 2 i G Pro: jaki model wybrać dla siebie?
Jeśli przebrnęliście przez pełny tekst publikacji, wiecie już, że oceniam uchwyty Xblitz Smart, Smart 2 i G Pro bardzo pozytywnie. Świetna jakość, obecność technologii MagSafe, uniwersalność rozwiązania oraz ładowanie bezprzewodowe i atrakcyjna stylistyka zwyczajnie zachęcają do zakupu. O ile wybór pomiędzy Xblitz Smart a Smart 2 będzie ograniczał się głównie do walorów wizualnych, o tyle Xblitz G Pro powinni wybrać użytkownicy tabletów oraz osoby, które preferują nawigowanie smartfonem w trybie horyzontalnym. Pełne informacje techniczne dotyczące modeli Xblitz Smart, Xblitz Smart 2 i Xblitz G Pro znajdziecie na stronie producenta. Co z ceną? Każde ze wspomnianych akcesoriów możemy nabyć w kwocie 179 zł w oficjalnym sklepie Xblitz lub u partnerów.
Kamera samochodowa dla kierowcy Ubera i nietylko — Xblitz Dual View (recenzja)
Artykuł partnerski, stworzony przy współpracy z zewnętrznym partnerem.