Życie bez Internetu – czy możemy je sobie w ogóle wyobrazić? Dla wielu osób w Polsce to wciąż codzienność, która, mimo ciągłego rozwoju technologicznego, nigdy się nie zmieniła.
Wykluczenie cyfrowe to stan, w którym nie mamy dostępu, lub dostęp ten jest utrudniony, do Internetu oraz powszechnej technologii i informacji. W praktyce oznacza to, że bez smartfona i Internetu nie jesteśmy w stanie w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.
Wykluczeni cyfrowo
Przykład? Jest impreza, ale zaproszenia rozsyłane są jedynie przez event na Facebooku. Jeśli pamiętamy o tej jednej osobie, która z Facebooka nie korzysta i napiszemy jej SMS-a z zaproszeniem, to jest równie duża szansa, że ta osoba pojawi się na imprezie. Co w momencie, w którym taka osoba nie ma nawet telefonu do odebrania takiego SMS-a?
Jasne, możemy taką osobę odwiedzić i osobiście dać jej znać o imprezie. O ile mieszka niedaleko. Niedaleko, czyli najlepiej w promieniu kilometra, bo kto będzie szedł dalej?
Takimi osobami najczęściej są ludzie w wieku emerytalnym, czyli 65+. Nierzadko zdarza się, że mogą mieć dostęp do Internetu, ale nie potrafią przy tym korzystać ze smartfona czy komputera. Dobrze, gdy są obok wnuczęta/dzieci i pomogą, pokierują oraz wytłumaczą, jak to całe „ustrojstwo” należy obsługiwać.
Złożoność problemu wykluczenia cyfrowego często jest też poniekąd wynikiem braku znajomości języka angielskiego, który jest potrzebny do radzenia sobie w Internecie. Często może to być też brak fizycznej możliwości obsługi urządzenia przez ograniczoną sprawność fizyczną.
Amazon niszczy miliony produktów, które się nie sprzedały. Szokujące śledztwo brytyjskiej telewizji
Wykluczenie cyfrowe ogranicza najstarszych
W dużym skrócie, wykluczone cyfrowo osoby to te, które nie mają możliwości korzystać z dostępu do informacji i powszechnych form komunikacji w porównaniu do reszty społeczeństwa. W Polsce, według badania CBOS z 2019 r., dostęp do Internetu ma z roku na rok coraz więcej osób dorosłych, przy czym osoby najstarsze to wciąż zaledwie 26%.
Jest również druga strona medalu. Coraz więcej osób świadomych zagrożeń płynących z obecności w Internecie, wycofuje się z niej i świadomie rezygnuje z używania Internetu czy nawet smartfona.
Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzać osoby wykluczone cyfrowo w świat nowoczesnej technologii wraz z odpowiednią edukacją w temacie prywatności danych. Tego jednak możemy się nigdy nie doczekać.