Długo wyczekiwany mObywatel w przeglądarce jest już dostępny. Dotychczas, z platformy mogliśmy korzystać wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Na co dokładnie pozwala nowa witryna?
Niedawno rządzący zapowiedzieli, że jedna z ważniejszych dla mieszkańców naszego kraju usług, która występowała jedynie w formie aplikacji mobilnej, będzie dostępna również na komputerach. Teraz mObywatel w przeglądarce został oficjalnie uruchomiony i mogą skorzystać z niego wszyscy obywatele. Aby zalogować się na platformę, wystarczy użyć do tego celu Profilu Zaufanego, elektronicznego dowodu lub wybrać logowanie poprzez bankowość internetową. Najwygodniej jest jednak skorzystać z aplikacji mObywatel na smartfonie. Po uruchomieniu apki należy wybrać ikonę kodu QR i zeskanować kod, który jest widoczny w przeglądarce. Logowanie nastąpi automatycznie.
mObywatel w przeglądarce to na razie pustki
Aplikacja mObywatel w założeniach ma zastępować portfel z dokumentami i w dużej mierze tak właśnie jest. Oczywiście w niektórych przypadkach „fizyczny” dowód osobisty okazuje się niezbędny. To może się jednak zmienić z czasem, o czym rządzący poinformowali już wcześniej. Trzeba mieć jednak świadomość, że dotyczy to jedynie terenu Polski. Wyjeżdżając poza granice kraju, musimy mieć ze sobą pełnoprawny dokument. Czym zatem jest mObywatel w przeglądarce?
To miejsce, które pozwoli nam załatwiać i monitorować wszystkie sprawy urzędowe. W grę wchodzą także powiadomienia, przypomnienia oraz pełna korespondencja z instytucjami państwowymi. Brzmi świetnie, ale na ten moment platforma świeci pustkami. W zasadzie możemy jedynie zapoznać się z interfejsem, przejrzeć kalendarz oraz katalog spraw urzędowych. Skrzynka odbiorcza ograniczona jest do przekierowania nas do platformy ePUAP. To oczywiście niebawem się zmieni.
Plany na przyszłość platformy mObywatel w przeglądarce
Projektanci platformy mObywatel zamierzają wyposażyć stronę internetową w:
• System powiadomień (zwroty podatku, dofinansowania, przyjęcia dziecka do przedszkola)
• e-Pełnomocnictwa (udzielanie i weryfikacja)
• Integrację z CEIDG, KRS, RKiN
• e-Płatności (natychmiastowe wpłaty, automatyczne wypełnianie formularzy, monitorowanie statusu
Nie do końca rozumiem, jaki jest sens udostępniania protezy pełnoprawnej usługi. Zgoda, wszystko wymaga dopracowania, ale na dobrą sprawę można było zaczekać z debiutem do czasu, aż wszystko będzie w pełni funkcjonalne.
Tinder nie wierzy w metaverse. Randkowanie w wirtualnej rzeczywistości stoi pod znakiem zapytania