Chcąc sprawdzić jakość powietrza, jego temperaturę oraz stopień promieniowania ultrafioletowego, najczęściej udajemy się do jednej z wielu aplikacji pogodowych. Co, jeśli powiem Wam, że taka nie będzie już potrzebna, a prognozę i pozostałe dane odczytamy z otoczenia dzięki wbudowanym w telefon sensorom?

Startup MobilePhysics zakłada, że topowe smartfony na rok 2024 będą oferować wsparcie dla sprawdzania jakości powietrza przy użyciu sensorów i ekranów tychże urządzeń. Brzmi to jak szaleństwo, ale może właśnie monitorowanie zanieczyszczeń MP2,5 stanowi jedną z największych nowości w segmencie mobilnym.

MobilePhysics sprawi, że Twój smartfon sam określi jakość powietrza

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Dzisiejsze urządzenia mobilne potrafią realizować mnóstwo czynności. Za ich pośrednictwem wykonujemy wysokiej jakości zdjęcia, pracujemy, kontaktujemy się z rodziną, a także korzystamy z mediów społecznościowych. Okazuje się, że już niebawem będziemy mogli także sprawdzać jakość powietrza w miejscu, w którym się aktualnie znajdujemy.

Już zajmujemy się jakością powietrza, tylko nie wszyscy w pełni zdajemy sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja – powiedział Roger Kornberg, zdobywca nagrody nobla

MobilePhysics to pierwszy, duży krok w kierunku rozwiązania tego problemu – dodaje

Technologia monitorowania powietrza od startupu MobilePhysics korzysta z chipsetu Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. W jaki sposób jest to właściwie realizowane? Za każdym razem, gdy użytkownik wyjmie swoje urządzenie z kieszeni w celu odczytania wiadomości, sprawdzenia powiadomienia czy odebrania połączenia głosowego. Wykorzystane zostaną w tym celu czujniki i kamery wbudowane w telefon. Wszystkie informacje będą przetwarzane w specjalnej aplikacji, która co jakiś czas zasugeruje otwarcie okna, spacer, czy aktywację skanowania jakości powietrza w nocy (np. z uwagi na ryzyko zaczadzenia). Oczywiście, procesy możliwe są dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.

The Enjenir – najgłupsza gra tego roku, która okaże się hitem? Fantastyczny zwiastun to początek 

Nie wiemy nic o tym, aby aplikacja od MobilePhysics została zainstalowana na jakimkolwiek smartfon dostępnym na rynku, natomiast testy były realizowane na modelach Google Piel 8 oraz Xiaomi 11 Ultra, które oferują czujnik VL53L8 od STmicroelectronic.