TikTok jest bliski zbanowania w stanie Montana. Jak amerykańskie służby chcą ograniczyć dostęp do chińskiej aplikacji?

Gdy świat social mediów miesza się z polityką, to nigdy nie wychodzi dobrze. Wystarczy wspomnieć pamiętne przesłuchanie Marka Zuckerberga, który przed sędziami miał się tłumaczyć z gigantycznego wycieku danych, a ostatecznie objaśniał zebranym, czym właściwie ten cały Facebook jest.

TikTok ban

TikTok na celowniku władz Montany

Minęło od tamtego wydarzenia kilka lat, a jedyne co się zmieniło, to to, że politycy nie zajmują się już Facebookiem, a TikTokiem. Władzę Montany pracują nad projektem zablokowania na terenie stanu wspomnianej aplikacji. Powodem takiej drastycznej decyzji mają być podejrzenia o szpiegostwo dla chińskiego rządu, które ciągną się za TikTokiem od czasu jego powstania.

Ustawa nazywana jest podatkiem/rachunkiem od TikToka. Aplikacja ma być usunięta z App Store oraz Sklepu Play. Jakakolwiek próba dystrybucji lub pobrania programu na terenie Montany, będzie karane grzywną w wysokości 10000 dolarów. Dodatkowo dostawcy internetu zostaną zobligowani do kontroli czy użytkownicy nie ściągają TikToka, wszelkie naruszenia, będą zgłaszane służbom.

Za projektem ustawy stoją republikańscy politycy. Została ona przegłosowana w marcu wynikiem od 20 do 30 i czeka na akceptacje. Jeśli rachunek od TikToka wejdzie w życie bardzo możliwe, że inne stany pójdą za przykładem Montany i również będą wprowadzały stosowne regulacje. Od lat służby bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych – FBI oraz CIA, otwarcie wyrażają zaniepokojenie wobec aplikacji, choć nigdy nie przedstawiono jasnych dowodów współpracy ByteDance (firma stojąca za TikTokiem) i rządu Chińskiej Republiki Ludowej.

tiktok ban 2

Czy TikTok zostanie zbanowany?

Przeciwnicy nadchodzącej ustawy zwracają uwagę na bezsensowność oraz niepraktyczność projektu polityków. Poza oczywistymi kwestiami naruszania wolności wypowiedzi, zwraca się uwagę na to, że blokowanie regionalne jest bardzo łatwe do obejścia. Ludzie, którzy będą chcieli korzystać z TikToka, wciąż będą to robić, ale tym razem łącząc się przez VPN. Zwraca się uwagę też na fakt, że ignoruje się praktyki zbierania informacji, przez inne portale społecznościowe.

Przedstawiciele aplikacji negocjują z władzami stanu, by nie wprowadzać kontrowersyjnego podatku. To nie pierwszy raz, gdy muszą przeprowadzać tego typu rozmowy. W roku 2020 prezydent Donald Trump publicznie się wypowiadał o konieczności zablokowania TikToka z tych samych powodów, z których chcą to zrobić władze Montany. Ówczesnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych się to nie udało, teraz czas pokaże, czy stanie się to na mniejszą skalę.

TikTok częściowo zakazany przez Komisję Europejską. Wiemy, z jakich urządzeń zniknie popularna aplikacja mobilna (aktualizacja)