Niedawno pojawiła się informacją o tym że Google wprowadza zmiany związane z indeksacją stron. Nowy algorytm będzie opierał swoje wyszukiwania na stronach mobile. Google będzie analizować strony mobilne pod kątem jej budowy i zawartości, co oznacza że deweloperzy muszą zadbać o to aby wersja witryny na komórki posiadała taka samą ilość i jakość informacji, jak ma to miejsce w wersji na komputery.
Dlaczego zmiana?
Google doszedł do wniosku, że z ruchu mobile pochodzi większa ilość wyszukań (ciągle rośnie), postanowił oprzeć swój algorytm właśnie na tej metodzie wyszukiwania. Myśle, że jest to uzasadnione.
Strona mobilna posiada okrojoną zawartość, względem wersji na komputery. Czy może to zadziałać na moją szkodę?
Zgodnie z tym co przedstawia Google, to tak. Jeśli posiadamy stronę mobilną z niepełną zawartością, automatycznie tracimy dane do indeksacji, więc warto zadbać o to już teraz.
Co jeśli nie posiadam mobilnej wersji swojej strony internetowej?
Google uspokaja i tłumaczy, że jeśli nie posiadasz takowej wersji swojej strony, indeksacja w twoim przypadki pozostaje na starej zasadzie (nawet jeśli korzystasz z wyszukiwania z poziomu telefonu).
Czy pozostanie indeksacja „dwoma metodami”?
Docelowo Google, chce stworzyć jedną metodę indeksacji, oczywiście mobilną. Na tą chwilę bede uruchomione, są oba wskaźniki, wszak i tak większość będzie się opierać o wersję mobilna.
Co Google widzi na mojej mobilnej stronie?
Najlepszym sposobem jest użycie narzędzia Pobierz jako Google i wybrania opcji renderingu na smartfony. Dzięki temu zobaczymy jak Google widzi naszą stronę, i co zostanie przez niego prawdopodobnie zaindeksowane.
Linki kanoniczne – Czy trzeba je zmienić?
Nie ma potrzeby zmiany linków kanonicznych, aktualne nadal będą wykorzystywane przez Google.
Kiedy start?
Ruszyły testy już testy algorytmu u losowych użytkowników, ale niestety konkretnej daty nie znamy. Dopóki system nie będzie w 100% sprawdzony, nadal pozostaję stara metoda indeksacji.
Podsumowując, jest to kolejny krok w stronę rozwoju mobile. Wymóg responsywności, odpowiedniej optymalizacji strony mobilnych i teraz całkowicie innego podejście do indeksacji stron. Można śmiało powiedzieć, że siła mobile stale rośnie i może się okazać, że strona nie posiadająca wersji przystosowanej na telefony, zawiśnie gdzieś na dalszych pozycjach. Na tą chwilę, nie należy jeszcze panikować, ale sprawa jest mocno rozwojowa i trzeba mieć to na uwadze.