Uwielbiamy małe, szalone mikrokomputery tworzone w garażu przez pasjonatów. Lubimy je jeszcze bardziej, gdy można je zamówić i pobawić się nimi w domu. Singleboard Alpha trafił już do sprzedaży, to mikrokomputer na jednej płytce, który pochodzi od twórcy Arduboya!
Tak jest, tego Arduboya! Kevin Bates bierze się za kolejny świetny projekt po sukcesie Arduboya. Jeśli nie kojarzycie sprzętu, to przypomnę, że to niezwykle popularny i miły w odbiorze mikrokomputer oparty na Arduino z formą przypominającą Game Boya. Jej działanie skupia się wokół gier tworzonych przez społeczność.
Teraz Kevin Bates postanowił stworzyć coś poważniejszego. Singleboard Alpha to mikrokomputer na jednej płytce. Od innych jednopłytkowców jak Raspberry Pi odróżnia go pełne, autorytarne działanie, które nie potrzebuje żadnych dodatkowych urządzeń ani dodatkowego zasilania. Wszystko tu już jest!
Singleboard Alpha jak ze świata Fallout
Podobno Singleboard Alpha był inspirowany ZX Spectrum, mi jego minimalizm, czy raczej golizna przypomina świat Fallouta. Chociaż może to przez to, że za bardzo naoglądałem się serialu Amazona.
Beepberry – mikrokomputer z Raspberry z klawiaturą Blackberry dla hakera od twórcy zegarka Pebble
Tak czy owak, Singleboard Alpha to mikrokomputer oparty na procesorze ESP32-S3. Płyta drukowana zawiera również pojemnościową klawiaturę matrycową, mikro wyświetlacz, baterię, port USB Typu C, slot kart SD i dodatkowy przycisk włącz/wyłącz.
Parametry:
- Mikrokontroler ESP32-S3 (32-bitowy, dwurdzeniowy procesor Xtensa LX7 240 MHz z 8MB pamięci flash)
- Wyświetlacz LCD ST7789 (1,47 cala, 320 x 172 pikseli)
- 40-klawiszowa pojemnościowa klawiatura dotykowa
- Czytnik kart SD
- Przycisk zasilania
- Ładowanie baterii przez port USB C
- Bateria Li-Po 180 mAh
Kevin ponownie chce stworzyć wokół produktu zaangażowaną społeczność, która będzie dzielić się między sobą projektami i ciekawymi zastosowaniami dla urządzenia. To do czego służyć ma urządzenie, w dużej mierze zależeć będzie więc od użytkowników. Wytrawił i skonstruował już kilka takich mikrokomputerów, które sprzedawał za pośrednictwem eBay pod tym linkiem. Niestety wyprzedały się one na pniu, chętni na zakup muszą więc poczekać na drugą partię sprzętu, którą przygotowuje już Bates. Żeby jej nie przegapić, możecie się zapisać do newslettera na oficjalnej stronie projektu. Cena urządzenia w pierwszym dropie to 192,50 dolara.