Google udostępniło właśnie niezwykłą grę przeglądarkową. Projekt nazywa się I/O Crossword i jest interaktywną krzyżówką, która przypadnie do gustu szczególnie fanom technologii.
Google nie słynie z produkcji gier, choć w swoim skromnym portfolio ma jedną pozycję, którą na pewno znacie. Mam na myśli Dinosaur T-Rex Game, czyli Easter Egg ukryty w przeglądarce Chrome, prostą grę pozwalającą zabić czas w oczekiwaniu na ponowne nawiązanie połączenia z internetem.
Tym razem gigant z Mountain View przygotował coś wymagającego intensywniejszego myślenia i zdecydowanie wolniejszych ruchów. Interaktywna krzyżówka I/O Crossword to ciekawy projekt, w którym klasyczną grę wzbogacono o (jak przystało na 2024 rok) autorskie narzędzia AI.
Gemini AI podpowie, gdy nie znasz hasła w krzyżówce
Słowa, które trzeba odgadnąć są ściśle powiązane z produktami Google i systemem Android. Część z nich jest dość banalna (widziałem na planszy odsłonięte słowa takie jak „URL”, „bug” czy „browser”), ale im dalej w las, tym więcej drzew. Krzyżówka jest wypełniana na żywo, toteż na moment pisania tego tekstu, łatwiejszych odpowiedzi zaczęło już na planszy brakować. Zanim spróbujemy swoich sił, musimy wpisać swoje inicjały oraz wybrać jedną z czterech dostępnych postaci reprezentującą drużynę. Okazuje się, że jedną z nich jest dinozaur znany z gry przypomnianej przeze mnie we wstępie.
W przeciwieństwie do papierowej krzyżówki, gdy nie znamy odpowiedzi na dane pytanie, zamiast szukać odpowiedzi w encyklopedii, słowniku lub po prostu w internecie, możemy poprosić o podpowiedź stworzoną przez Google sztuczną inteligencję Gemini. Szukając pomocy na czacie, nie uzyskamy jednak odpowiedzi podanej wprost. Trzeba nieco pogłówkować, bowiem pytania muszą być tak zadane, by Gemini mogło odpowiedzieć jedynie w postaci „tak” lub „nie”. Do odgadnięcia jest 320 słów. W momencie, gdy członkowie któreś z drużyn odkryją ostatnie hasło, gra resetuje się, by kolejne osoby mogły wziąć udział w zabawie.
Grze towarzyszy przyjemna i relaksująca muzyka. I/O Crossword idealnie sprawdzi się na krótką przerwę w pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zagrać wspólnie ze znajomymi. Jeśli chodzi o podpowiedzi udzielane przez AI, to muszę przyznać, że rzeczywiście, działają, lecz rozmowa z Gemini idzie zgodnie z planem jeśli faktycznie zadajemy pytania, na które można odpowiedzieć twierdząco lub przecząco. Sprawdziłem, co się stanie jeśli wprost zapytam o odpowiedź i domyślając się pierwszego członu słowa, nawiązałem następujący dialog dotyczący jednego z dłuższych haseł.
- I don’t know, tell me, what’s the second part of this word? (nie wiem, powiedz mi, jaka jest druga część tego słowa? )
- You betcha, yes! (No pewnie, że tak!)
Dopiero kolejne dopytanie o konkretną odpowiedź spowodowało, że czatbot definitywnie odmówił podania rozwiązania.
Podsumowując, poleciłbym tę grę każdemu użytkownikowi internetu, a w szczególności posiadaczom smartfonów z Androidem. Plus należy się za miłą dla oka oprawę graficzną i nienarzucającą się muzykę, natomiast sztuczna inteligencja pomocnika jest jeszcze do dopracowania. A tak na poważnie to, uważam, że jest to całkiem ciekawy pomysł na wykorzystanie AI w tego typu grach. Pomagający w rozwiązaniu łamigłówki model językowy (niedający się przekonać do podania odpowiedzi) może całkiem dobrze grać swoją rolę, wymuszając na graczu zwiększenie wysiłku intelektualnego i jednak samodzielne dojście do poprawnego rozwiązania, bo o to przecież w krzyżówce chodzi!
W I/O Crosswords możecie zagrać tutaj.