Bohaterem dzisiejszych testów jest realme 8 5G, który udowadnia, że nie zawsze 5G w strefie budżetowych telefonów musi oznaczać gigantyczne cięcia w podzespołach. realme przedstawia sytuacje jasno, za 999 zł możesz kupić realme 8 5G albo realme 8. W tej sytuacji każdy wybór jest dobry.
Jak zapewne mogliście zauważyć po ostatnim wpisie na temat dzisiejszych budżetowych telefonów z 5G, mam mieszane uczucia co do sensu ich powstawania. Ilość prywatnych wiadomości, jakie otrzymałem po tym wpisie, utwierdza mnie w przekonaniu, że sieć 5G jest aktualnym tematem, ale też dzieli naszych czytelników na tych, którzy punktują sieć 5G ponad wszystko oraz tych, co wolą lepsze podzespoły. Ja zaliczam się do tych drugich, ale obok świetnie wyważonego realme 8 5G nie mogę przejść obojętnie.
realme 8 5G – design
Muszę zacząć od tego, że realme 8 5G spodobał mi się od pierwszego otwarcia pudełka za sprawą jednego detalu – braku wielkiego napisu „ready to leap” jaki widzieliśmy przy okazji testów realme 8 i realme 8 Pro. Tym drobnym krokiem wstecz realme otrzymało pierwszego plusa.
Minus zdecydowanie za pozostanie przy błyszczącym wykończeniu plecków, które, choć ładnie załamuje światło, zbiera tonę odcisków i różnistych paprochów. Do minusów muszę również zaliczyć atrapę czwartego oczka aparatu. To, co się znajduje na wyspie aparatów w prawym górnym rogu to napis „AI” w kółeczku. Seria realme 8 w tym miejscu ma aparat szerokokątny i rozumiem chęć utrzymania wspólnego wyglądu wyspy, ale dużo osób dało się nabrać na 4 aparaty.
Reszta to plusy, które znacie już z pozostałych urządzeń serii realme 8. Wersja 5G jest tak samo zgrabnym telefonem. Ekran 6,5″ przy niewielkich ramkach oraz grubość na poziomie 8,5 mm to dobry wynik na tle grubaśnej konkurencji. Możecie myśleć, że 8,5 a 9 mm to niewiele, ale w kwestii uchwytu to dużo.
Na zewnętrznych krawędziach znalazł się przycisk włączania z czytnikiem linii papilarnych, gniazdo jack 3,5 mm, USB-C, głośnik mono oraz tackę na 2 karty SIM (DualSIM 5G) oraz kartę pamięci do 1TB.
realme 8 5G – wyświetlacz 90Hz, ale LCD
Zastosowany wyświetlacz to jedna z największych różnic względem poprzednich modeli serii – jest nim 6,5″ LCD IPS w rozdzielczości FullHD+ i częstotliwości odświeżania 90Hz. Jeżeli o mnie chodzi, osobiście wolałbym 6,4″ sAMOLED 60Hz znany z realme 8, ale wiem, że ile osób tyle preferencji w tej kwestii. Gracze na pewno docenią podwyższoną częstotliwość jak i modem 5G.
Obecność matrycy IPS przeszkadzała mi przez kilka pierwszych godzin, gdy miałem ciągłe odniesienie do sAMOLED. Później kompletnie o tym zapomniałem. IPS został poprawnie skalibrowany, więc nie posiada tendencji do przekłamywania kolorów, a kontrast jest podbity na tyle, aby zminimalizować różnicę po przesiadce z sAMOLED.
relme 8 5G – procesor, pamięć, bateria
Snapdragon się ceni na rynku, dlatego szukając lepszego rozwiązania niż budżetowy Snapdragon 480, realme sięgnęło do portfolio MediaTek i wybrało model Dimensity 700. Jeżeli cenowo oba układy kosztują podobnie, to zdecydowanie MediaTek rozkłada Snapdragona na łopatki. W Antutu osiągnął on wynik 361 tys. punktów, co jest wynikiem lepszy niż ten z realme 8 Pro (Snapdragon 720G i 320 tys. puntów). Podczas pracy na co dzień procesor ten zachowuje się wzorowo, zapewniając płynną pracę w każdych zadaniach. Zadanie ułatwia mu na pewno aż 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci na pliki.
Bateria z kolei to 5000 mAh – spokojnie wytrzyma wam 2 dni. Ten wynik udało się osiągnąć poprzez zastosowanie procesora z 7nm procesu technologicznego, jak i oprogramowaniu, który zarządza odpowiednio pracą modemu 5G i w razie potrzeby usypia, oszczędzając przy tym cenne procenty. Za wadę, można uznać tempo ładowania realme 8 5G. Dołączona ładowarka 18W potrzebuje aż 2h, aby naładować tę baterię od 0% – to dużo.
realme 8 5G – foto/video
Tym razem opis możliwości foto będzie dość krótki i treściwy, bowiem do użytku mamy z tyłu 48Mpx matrycę główną oraz 2 dodatkowe (głębia oraz makro). Ich możliwości możecie podziwiać poniżej.
Moje zdanie na temat 2Mpx makro znacie, zatem przejdźmy od razu do matrycy głównej 48Mpx. Jest to znana i sprawdzona opcja, która w niskiej cenie oferuje bardzo przyzwoite zdjęcia za dnia jak i po zmroku. Przy ten półce cenowej jest to jakość, jakiej można oczekiwać. Uważam nawet, że różnica pomiędzy 64Mpx z realme 8, a tą, jest znikoma. Najbardziej bolącym cięciem kosztów była redukcja wyspy z aparatu szerokokątnego – cóż, gdzieś trzeba było to zrobić.
Video zaskoczyło mnie bardzo negatywnie. Jestem święcie przekonany, że z matrycy 48Mpx od Samsunga dało się wyciągnąć więcej niż 1080p i 30kl/s. W roku 2021 oczekiwałbym zdecydowanie 1080/60fps. Po włączeniu elektronicznej stabilizacji obrazu efekt końcowy jest po prostu „w porządku”. Do nagrania wakacyjnych filmików w dobrym słońcu nada się, ale zmrok to jego wróg.
realme 8 5G – oprogramowanie
realme 8 5G nie różni się niczym względem modeli 4G. Jest to ten sam dobrze znany realme UI 2.0 z Android 11, który płynnością działania zasłużył sobie na podium autorskich nakładek na Android. Nie przeszkodziło do realme, aby zaaplikować kilka upiększaczy w postaci animacji. Więcej o moim zdaniu na temat realme UI znajdziecie w testach realme 8 Pro.
Realme 8 Pro to najlepsze co możesz kupić za ok. 1200 zł. 108Mpx robi robotę – podsumowanie testów
realme 8 5G – kupować czy nie?
Moje zdanie na temat tanich telefonów z 5G się nie zmieniło i zdecydowanie wolę lepszy wyświetlacz, ładowanie i aparat zamiast sieci 5G. Ma ona jednak kilka zalet i rozumiem jeżeli dla Ciebie są one decydujące. Jeżeli zatem modem 5G to dla Ciebie „must have” to realme 8 5G jest najlepszą z ostatnich premier.