Gdy Naczelny na naszej grupie facebookowej zapytał, kto chce przetestować Realme 7, zgłosiłem się. Byłem ciekaw czy telefon realme to tani hit czy chwyt marketingowy.
Gdyż jako wieloletni użytkownik Androida, zaczynając od Google Nexus a kończąc swoja przygodę kilka lat temu na Xiaomi Mi 6, chciałem poznać obecnie oferowane telefony z niskiej półki cenowej w 2021 roku. Trzeba nadmienić, że przez ostatnie lata użytkowałem głównie iPhone’y.
Telefon zapakowany w klasyczne, proste pudełko w kolorze kanarkowym.
W pudełku znajdziemy : telefon, gruby case z rantami, instrukcję i ładowarkę 30W. Co przy obecnych trendach eliminowania ładowarek w zestawie jest miłym zaskoczeniem.
Ładowarka to nie byle jaka tylko Dart Charge, która zapewnia błyskawiczne ładowanie, jak podaje producent telefon powinien być naładowany 100% w około w 65 minut. Z mojego testu wynika, że ładowanie od 20% do 100% trwa między 51-60 minut bez używania w tym czasie telefonu.
W pudełku nie ma słuchawek tak jak w większości obecnie sprzedawanych telefonów. Jest to o tyle dziwne, gdyż Realme posiada port jack na dolnej części telefonu.
Na jednym boku znajdują się przyciski do regulacji głośności, natomiast na drugim boku telefonu znajdziemy włącznik telefonu z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych. Działa on fenomenalnie szybko, reakcja jest błyskawiczna .Testując telefon za każdym razem natychmiast reagował. Warto wspomnieć, że oprócz czytnika linii papilarnych do odblokowywania, możemy użyć także rozpoznawanie twarzy 2d. Nie jestem przekonany do końca czy odblokowywanie 2d twarzą jest bezpieczne i wiarygodne, ale jest to dodatkowa opcja szybkiego odblokowania telefonu.
Realme jest duży, w porównaniu do iPhone’a 11pro. Gdzie Realme ma 6,5 cala, a iPhone 5,8 cala. Ekran to LCD IPS z 120Hz odświeżaniem ekranu i rozdzielczością 2400 x 1080 px. Domyślnie ta opcja jest włączona w telefonie. Ramka wokół ekranu na górze i po bokach jest względnie mała, natomiast na dole jest dość duża. W użytkowaniu telefonu nie przeszkadza ,ale trzeba o tym pamiętać. Podczas publikowania zdjęć na Instagram stories ze screenami z telefonu, ucina zdjęcie przez co bardzo źle to wygląda. Mam nadzieję, że Instagram się ogarnie i poprawi tego buga. Ekran jest pokryty Gorilla Glass 3.
Pora na tył telefonu, który jest inny niż klasycznie w innych telefonach. Mój egzemplarz jest w kolorze ciemnoniebieskim , przechodzący w szary, z widoczną linią odcinającą fragment z nazwą telefonu. Na tylnym panelu znajdziemy wyspę, która skrywa 4 obiektywy. Matryca główna ma 48 Mpix f/1.8, towarzyszy jej 8 Mpix f/2.3 szeroki kąt, a do tego mamy dwa 2 Mpix sensory – do makro oraz czujnik głębi. Obiektywy lekko wystają przez co telefon przy docisku, giba się jak nie powiem co, na boki . Tył to nie jest tani plastik. Nie jest matowy ani nie błyszczy. Jest za to podatny na łapanie odcisków i kurzu. Dlatego warto go nosić w etui. Obudowa jest dobrze spasowana, nic nie trzeszczy i nie odstaje oprócz obiektywów.
No i ostatni element to akumulator o pojemności 5000 mAh, który jest moim zdaniem sporym atutem tego telefonu. Taka pojemność baterii powinna wystarczyć na 1,5-2,5 dnia normalnego użytkowania telefonu.
Wygląd omówiony, teraz pokrótce omówmy co siedzi w środku tego telefonu:
Realme napędza procesor MediaTek Dimensity 800U wykonany w procesie 7 nm, dzięki temu jest mocniejszy i wydajniejszy. Telefon wyposażony jest w 2 wydajne rdzenie Cortex-A76 kręcące się do 2,4 GHz i 6 rdzeni Cortex
Rdzenie A55 o częstotliwości do 2 GHz wraz z procesorem graficznym Mali-G57.
Testując, Geekbencha 52.52 for Android AArch64 uzyskał ten telefon 591 punktów Singel-Core i 1760 punktów w Multi-Core
Realme 7 świetnie sprawdza się w normalnym użytkowaniu a także w grach mobilnych. W czasie testów grałem w PUBG mobile, Asphalt 9 i nie odczułem spowolnień lub crashy.
Jedynie zauważyłem, że podczas korzystania z przeglądarki chrome, że scrollowanie stron czasem wydaje się jakby działało topornie i łapało lagi.
Telefon realme 7 5G jest dostępny w 2 wariantach różniących się ilością RAMu. Mamy do wyboru 6GB lub 8 GB RAMu. Natomiast pamięć na nasze dane to 128 GB, którą możemy rozbudować przy użyciu karty SD do pojemności 256 GB. Omawiany sprzęt pracuje pod kontrolą Androida 10 i nakładki realme UI.
Nakładka Realme UI w wersji 1.0 jest schludna, przejrzysta. Ikony ładnie się prezentują na ekranie telefonu. Animacje przejścia, kliknięcia są miłe dla oka. Gdy mamy dodane odblokowywanie twarzą, to pojawia się przy kamerze przedniej ładna animacja.
W chwili pisania tego artykułu jest dostępny zapis do beta wersji Realme UI 2.0
Telefon posiada standardowe połączenia bezprzewodowe takie jak Bluetooth w wersji 5.1, Wi-Fi 5 a/b/g/n/ac oraz NFC, więc posiada możliwość płatności telefonem.
Największym atutem tego telefonu jest obsługa sieci 5G. Posiadając abonament w sieci Plus, miałem możliwość przetestowania działania tej sieci. Trzeba nadmienić, że nie wszędzie jeszcze mamy dostęp do zasięgu 5G. Ponieważ moje miasto jest tylko częściowo objęte tą siecią specjalnie udałem się w miejsce gdzie był zasięg wg MAPY zasięgu 5G.
Moje testy były wykonywane na zewnątrz w godzinach wieczornych . Średnia prędkość internetu była około 350 Mbps. Co było dla mnie naprawdę dobrym wynikiem, jak na telefon ze średniej półki cenowej. Idąc dalej, gdybym w domu miał dobry zasięg 5g zastanowiłbym się nad zmianą mojego internetu radiowego na internet mobilny 5G. Byłby dla mnie mega duży skok jakości i maksymalnych prędkości internetu dla mnie i domowników.
Pora teraz na aparat, który nie jest najmocniejszą stroną tego telefonu. W słoneczny dzień wyjdą nam ładne zdjęcia przy użyciu kamery 48 MP lub szerokokątnego obiektywu. Natomiast, gdy zabraknie światła już na zdjęciach pojawiają się nam szumy, problemy z balansem bieli oraz z łapaniem szczegółów na zdjęciach. Robiąc zdjęcia tym telefonem jakość zdjęć będzie wystarczająca do robienia zdjęć rodzinnych, zdjęć na social media. Zdjęcia jak w chińskich telefonach są ładne ale pojawiają się ostre końcówki elementów gdy chociaż na chwile zabraknie odrobinę światła. Natomiast wideo, jest dużo słabsze. Telefon, może nagrywać maksymalnie w 4k przy 30 fps. Natomiast full hd i 720p w 60 fpsach. Zalecam jednak nagrywanie wideo w full hd. Wideo lepiej wygląda, jest płynniejsze przez 60 klatek.
Podsumowanie
Realme 7 jest telefonem ciekawym, ładnym przez jego tył. Jego ekran 120 Hz robi kolosalną robotę, tak że wracając do iPhona, chwilę musiałem się przyzwyczaić do standardowego 60 Hz odświeżania ekranu. Aparat jest średni. Wydajność telefonu jest bardzo wysoka. Można pograć na nim w wiele wymagających gier, obejrzeć filmy na Netflix/HBO i posurfować w internecie bez najmniejszej przycinki.
Dla kogo ten telefon?
Dla cioci, babci czy młodszego kuzyna, telefon będzie idealnym prezentem. Dla babci czy cioci dlatego, że zdjęcia będą wystarczające, ekran jest duży, szybki i responsywny. A do tego sieć 5G, więc odbieranie i wysyłanie porannych zdjęć z życzeniem smacznej kawusi i pysznego śniadanka będzie szybkie. Dlaczego dla młodocianego kuzyna, telefon będzie dobry? Ponieważ można na nim pograć we wszystkie obecne gierki mobilne, lajkować zdjęcia na Fejsie czy Instagramie. A w ostateczności podłączyć się na e-lekcje, gdy będzie taka potrzeba.
Subiektywne spostrzeżenia redaktora Kreboka
Telefon jak telefon. Jest ich teraz naprawdę sporo. Jednak za te pieniądze to według mnie Realme oferuje naprawdę wiele. Nie można mówić o topowym aparacie, ale też nie próbuje on być mistrzem fotografii. W tym kontekście to po prostu robi zdjęcia. Jednak po kilku dniach przesiadki na niego jestem w stanie stwierdzić jedno. Realme zrobiło świetną nakładkę na Androida. Działa to płynnie i jest po prostu ładne. Czytelne komunikaty i dobre spolszczenie. To według mnie jego największy plus. Kolejnym jest bateria. Bez problemu da się dobić do 2 dni korzystania. Jest to o tyle ciekawe dla mnie, że ekran może być naprawdę jasny. Fakt – nie korzystałem z niego w zasięgu sieci 5G, wtedy zapewne bateria nie wytrzymywałaby.
Według mnie to świetny wybór dla kogoś kto potrzebuje telefonu do konsumpcji treści oraz używania go do komunikacji. Tutaj stosunek jakości oraz możliwości do ceny stoi na bardzo dobrym poziomie. Niech podsumowaniem moich wrażeń z czasu spędzonego na Realme (przesiadłem się na niego całkowicie na ten czas)będzie fakt, że jeśli ktoś mnie spyta o telefon do polecenia w tym zakresie cenowym to bez wahania namówię do rozważenia właśnie Realme.
P.S. Branding Realme jak dla mnie robi robotę, od opakowania po takie detale jak żółty port USB w ładowarce.