Pewnie nie raz zastanawialiście się, jak zdobyć pracę w wielkich koncernach technologicznych oraz, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w takich miejscach. Nie od dziś wiadomo, że proces rekrutacji w takich firmach jak np.: Google, znacznie różni się od wywiadów przeprowadzanych w lokalnych przedsiębiorstwach. W dzisiejszym artykule chciałabym dać Wam pewien wgląd w proces rekrutacyjny Apple.

Każda korporacja szuka osób, które będą miały wysoki poziom tzw. soft skills (kompetencje miękkie). Są to kwestie związane z naszą osobowością, czyli z tym, jak radzimy sobie w sytuacjach stresogennych oraz z interpersonalnymi skillami. Chciałabym tu zaznaczyć, że każdy pracodawca będzie kładł nacisk na zupełnie inne kompetencje miękkie np.: w bankowej korporacji, będzie to komunikatywność i perswazja, a w agencji prawniczej może być to asertywność. Jak jest w przypadku Apple? Jak podaje strona ZDNet, najbardziej pożądanymi cechami są: przenikliwość, pomysłowość, umiejętność pracy w zespole zainteresowanie produktem.

Praca w Apple, a klarowne CV

Jako że Apple zajmuje się głównie tworzeniem technologii, ich sposób rekrutacji jest również zautomatyzowany. Wysłane przez nas CV jest sprawdzane przez specjalne oprogramowanie, dlatego tak ważne jest, aby było ono czytelne. Metafory i graficzne metody przedstawiania naszych kompetencji miękkich są zdecydowanie przeciwwskazane. Dodatkowo warto zadbać o to, aby informacje zawarte w naszym CV były odpowiednio wyselekcjonowane. Chodzi o to, aby nie wpisywać cech lub osiągnięć, które nie mają związku z pracą w firmie Apple.

Rozmowa klasyfikacyjna

Po cyfrowej analizie naszego CV następuje etap rozmowy klasyfikacyjnej z wybranymi kandydatami. Składa się ona z trzech etapów:

  • Ok. 15-minutowy wywiad telefoniczny
  • Test umiejętności trwający ok. Parę godzin
  • Całodzienna sesja rozwiązywania problemów w teamie

Praca w Apple

Podczas wywiadu pojawią się również otwarte pytania, które będą sprawdzały naszą kreatywność umiejętność tłumaczenia znajomość produktów Apple. Poniżej wypisałam kilka przykładowych pytań, które mogłyby paść podczas wywiadu – jak rozwiązałbyś problem X? – w jaki sposób zarządzasz swoim czasem pracy? – w jaki sposób iPhone przechowuje dane użytkownika? – jak wygląda twój proces twórczego generowania pomysłów?

Inne przykładowe pytania, do których dotarłam, brzmią następująco:

  • Jak działa tokenizacja?
  • W jaki sposób dane uwierzytelniające płatności są zapisywane na urządzeniu?
  • Wyjaśnij 8-latkowi działanie routera.
  • W jaki sposób ustalasz priorytety, które ze sobą konkurują?
  • Z jakim typem porażki spotkałeś się w przeszłości i jak sobie z nią poradziłeś?
  • Co odróżnia Apple od innych firm?

Trudno też przewidzieć, jakie pytania pojawią się w rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ w zależności od stanowiska, na które rekrutujemy, będą one zupełnie inne. Dla przykładu pytania dla osoby z działu IT będą bardziej oscylowały wokół tematu programowania i techniki. Z kolei jeśli ktoś chce pracować jako rekruter w Apple, będzie musiał przygotować się bardziej z tematyki HR.

Słuchawki dokanałowe czy douszne – jaki wybór będzie dla Ciebie odpowiedni

Jednak niezależnie od tego, na jakie stanowisko pracy chcemy się dostać, powinniśmy dysponować ogólną wiedzą o marce Apple. Ważna tutaj jest wiedza o produktach oferowanych przez Apple oraz ich specyfikacja. Oczywiście nikt nie każe uczyć się na pamięć całych tabelek, które opisują wszystkie parametry urządzeń. Chodzi tutaj o umiejętność udzielenia odpowiedzi na pytanie pokroju: czym się różni iPhone X od iPhone 11.

Podsumowując, tak mniej więcej prezentują się wymogi dotyczące pracy w Apple. Mam nadzieję, że ten artykuł, ułatwi komuś z Was drogę do sukcesu!