Sztuczna Inteligencja – każdy słyszał, każdy zna, ale czy jest się czego obawiać? Możemy ją spotkać na lotniskach,
w marketach, a nawet w szkołach. Jeszcze do niedawna wydawało się, że będą roboty będą zastępowały ludzi tylko przy określonych czynnościach i będą służyły jedynie jako wsparcie, ale czy na pewno?
Jeśli znajoma jest Wam Dolina Krzemowa to na pewno już nie raz słyszeliście
o niesamowitych pomysłach tamtejszych twórców.
Co wymyślili tym razem?
…że już niebawem sztuczna inteligencja „przejmie” branżę ochroniarską. Firma Knightscope po sukcesie swojego pierwszego robota K5 wypuszcza nowy model autonomicznego strażnika – K7. Ma 1,5 m wysokości i około 3 m długości! Przemieszcza się około 5 km/h nawet po nieco trudniejszym podłożu. Jest to jednak prędkość testowa – na chwilę obecną nie znamy więcej szczegółów. Przekaz
z kamer jest rejestrowany na żywo i przekazywany do nadzorcy, który może nad wszystkim czuwać.
Mówi się, że do 2025 roku aż 1/3 tradycyjnej siły roboczej zostanie zastąpiona zautomatyzowanymi odpowiednikami. Mowa tu o robotach humanoidalnych, które reagują na dotyk i wchodzą w interakcje z innymi ludźmi. Jest to z jednej strony fascynująca, a z drugiej przerażająca wizja. Dodatkowo badacze z Oxfordu szacują, że do 2034 roku z rynku zniknie 47% obecnie istniejących zawodów. Do 2020 roku, czyli zdecydowanie w bliższej przyszłości roboty i sztuczna inteligencja „zabiorą” ponad 5 milionów miejsc pracy.
To już się dzieje!
Prawo
W 2015 roku świat obiegła informacja o bocie DoNotPay. Pomaga on w przypadkach, kiedy dochodzi do nadużyć i wystawiane są mandaty za złe parkowanie. Od początku swojej działalności bot przyjrzał się ponad 250 tysiącom spraw a unieważnił ponad 160 tysięcy z nich. Sposób działania jest bardzo prosty. Po zgłoszeniu sprawy bot zadaje pytania pomocnicze starając się nakreślić okoliczności w których wystąpiła sytuacja. Ma to na celu znalezienie punktu zaczepienia, który może być podstawą do anulowania mandatu. Po zakończonym procesie użytkownik dostaje link do strony na której może wygenerować odwołanie od nałożonej kary.
Kinematografia
Innym przykładem jest literatura – sztuczna inteligencja pisząca artykuł o trzęsieniu ziemi czy…scenariusz do filmu! Do tego drugiego wykorzystano sieć neuronową
o nazwie Benjamin. Inspiracją do stworzenia filmu były takie tytuły jak: Obcy, Strażnicy czy Piękny Umysł. Sztuczna inteligencja przeanalizowała również takie seriale jak z Archiwum X czy Star Trek – wszystko po to, by zapoznać się
z określonymi schematami występującymi w produkcjach kinowych. Scenariusz powstał, jednak oprócz niego Benjamin stworzył również piosenkę wykorzystaną jako ścieżkę dźwiękową w filmie. Scenariusz doczekał się nawet ekranizacji trwającej 9 minut. Chcecie zobaczyć jak sztuczna inteligencja radzi sobie
w kinematografii? Zapraszam do obejrzenia filmu:
Jeśli jeszcze nie wiecie, to House of Cards również powstało po analizie danych przeprowadzonych przez sztuczną inteligencję. Analiza dotyczyła preferencji widzów. I tak główną rolę musiał zagrać Kevin Spacey a wyreżyserować David Fincher.
Muzyka
Sztuczna inteligencja pisząca piosenki? Mamy to! Program Amper w całości skomponował i wyprodukował album muzyczny o nazwie „I am AI” . Głosu użyczyła amerykańska youtuberka, wokalistka i prezenterka Taryn Southern. Chcecie posłuchać pierwszego singla?
Pogrzeb?
Powiem tylko jedno słowo: Japonia. Powstał tam robot w służbie wiary, który…będzie przeprowadzał ceremonie pogrzebowe. Robot będzie nazywał się Pepper i obecnie nie został jeszcze dopuszczony do użytku.
Na chwilę obecną czynnik ludzki wydaje się niezastąpiony, jednak czy na pewno? Jak to będzie i gdzie jest cienka granicą za którą nie ma już powrotu? Jeśli nie widzieliście jeszcze serialu Black Mirror to serdecznie polecam – pięknie pokazane jest co stanie się w sytuacji, będzie już za późno.