Doskonale jest rozpocząć poniedziałkowe newsy od możliwości poinformowania Was o tak widowiskowym wydarzeniu!
Różowa Pełnia Księżyca
Księżyc od zawsze w świadomości ludzkiej jest obiektem fascynującym i pomimo stosunkowo niedalekiej odległości, wciąż zadziwia swą tajemniczością.
Pierwsza wiosenna pełnia, którą będziemy mieli okazje obserwować dzisiejszej nocy, jest jedną z tych piękniejszych i stanowi doskonałą okazję do obserwacji nieba nawet bez użycia lornetki, czy teleskopu.
Kwietniowa pełnia powszechnie znana jest jako Full Pink Moon, mimo że tak naprawdę nie zmienia się w pastelowy róż, jak sugeruje nazwa. Nazwa Full Pink Moon pochodzi od obfitości floksa mchu – pospolitej małej roślinki, która zwykle zaczyna porastać ziemię wczesną wiosną. Co ciekawe, ten „pełzający kwiat” nie jest jedyną rzeczą, która zaczyna kwitnąć podczas pełni różowego księżyca.
W wielu plemionach rdzennych Amerykanów pełnia księżyca w kwietniu kojarzy się z tętniącym życiem i intensywnym przebudzeniem wiosny. W kulturze Siuksów nazwa wzięła się od kiełkującej czerwonej trawy. Plemię Komanczów nazywało go Księżycem w nowiu wiosennym, a plemiona Tlingit – Pączkującym Księżycem – od roślin, które zaczynają pączkować i kiełkować wiosną.
Nadchodząca różowa pełnia księżyca jest także pierwszym z dwóch tak zwanych superksiężyców w 2021 roku. Termin „supermoon” został użyty po raz pierwszy przez astrologa Richarda Nolle w 1979 roku i odnosi się do potocznej nazwy Księżyca w pełni, znajdującego w syzygijnym perygeum swojej orbity – czyli wtedy, kiedy Srebrny Glob znajduje się w odległości 90% od Ziemi.
Tak więc lada chwila będziemy mieli okazję obserwować księżyc w pozycji najbliższej naszej planecie. Dzięki temu zjawisku będzie on wydawał się jeszcze większy i jeszcze jaśniejszy niż zwykle.
27 kwietnia 2021 r., około 1:41 rano czasu wschodniego (2021-27 kwietnia, 05:41 UTC z 4-minutową niepewnością), Obiekt Near-Earth (2021 GG11), między 219 a 490 stóp, minie Ziemię na odległości od 4,7 do 4,8 od Księżyca (nominalnie 4,8), podróżując z prędkością 33 000 mil na godzinę (14,77 kilometrów na sekundę). We wtorek o godzinie 11:23 czasu wschodniego Księżyc będzie w perygeum – najbliżej Ziemi na tej orbicie.
Od środy wieczorem do czwartkowego poranka (od 28 do 29 kwietnia 2021 r) jasna gwiazda Antares pojawi się w pobliżu zanikającego, kulistego Księżyca. Srebrny Glob osiągnie najwyższą pozycję na niebie w czwartek rano o 3:10. Począwszy od czwartkowego wieczoru, 29 kwietnia 2021 r. – Merkury zacznie pojawiać się nad horyzontem na zachodzie i północnym zachodzie, gdy skończy się wieczorny zmierzch.
-podaje NASA.
Myślę, że warto poświęcić chwilę na obserwacje nieba, gdyż Różową Pełnię Księżyca mamy okazję oglądać tylko raz w roku.
To co? Widzimy się dziś gdzieś w przestworzach? :)