OPPO zaprezentowało dziś kolejną generację swojego rozwiązania, które umieszcza kamerę tuż pod ekranem. OPPO USC to znacznie lepszą jakość wykonywanych zdjęć oraz obrazu na ekranie.
OPPO już od jakiegoś czasu pilnie pracuje nad kamerami umieszczanymi pod ekranem. Kamery USC (under screen camera) mają kilka zalet. Tą kluczową jest estetyka i użyteczność takiego rozwiązania. Smartfony z kamerą pod ekranem nie mają wcięcia ani łezki skrywających obiektywy kamery. Nie mają też dziwacznych wyskakujących lub obracanych modułów. Schludna forma urządzenia jest więc nie do przecenienia. Istnieje jednak kilka mankamentów tej technologii, ale OPPO próbuje sobie z nimi poradzić.
OPPO USC to kolejna generacja tej technologii
Zaprezentowana technologia USC to już kolejna wersja, więc pewnie i lepsza. W zeszłym roku firma OPPO złożyło propozycje ustandaryzowania technologii USC Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC). W dokumencie znalazły się zalecenia dla siedmiu kluczowych parametrów technicznych, w tym przepuszczalności ekranu, odbicia, jednorodności, korekcji fal Gamma, przesunięcia kolorów i spadku jasności.
Te siedem parametrów to kluczowe wartości dla raczkującej jeszcze technologii USC. Aby zaoferować klientom komercyjne rozwiązanie, trzeba poprawić każdy z tych aspektów. Firma OPPO chwali się, że po raz kolejny przesunięto granice tej technologii. Co zmieniło się na lepsze?
Najnowsza generacja USC rozwiązuje wiele problemów technicznych i wyzwań związanych z produkcją, które dotykają technologię aparatów podekranowych od początku jej rozwoju. Obejmują one takie rozwiązywania jak: niespójna jakość wyświetlania w obszarze ekranu nad aparatem przednim, słaba jakość zdjęć spowodowana zasłonięciem aparatu przez ekran, a także problemy z niezawodnością i żywotnością takiego rozwiązania. Niwelując je, OPPO udało się dostarczyć kompleksowe rozwiązanie przenoszące komfort korzystania z pełnego ekranu na jeszcze wyższy poziom.
Nowa generacja aparatu umieszczonego pod ekranem od OPPO wprowadza w wyświetlaczu kilka innowacji związanych z projektowaniem struktury i algorytmami sztucznej inteligencji:
- Innowacyjna geometria pikseli: nowe rozwiązanie zmniejsza rozmiar każdego piksela bez zmniejszania ich liczby na cal, aby zapewnić wysoką jakość wyświetlania na poziomie 400 PPI, nawet w obszarze umiejscowienia aparatu.
- Przezroczyste łączenia: OPPO zastąpiło tradycyjne okablowanie ekranu innowacyjnym przezroczystym materiałem. W połączeniu z wysoce precyzyjnym procesem produkcyjnym, który zmniejsza szerokość okablowania o 50%, zapewnia to znacznie lepszą jakość wyświetlania i bardziej płynne wrażenia wizualne.
- Lepsza kontrola dokładności, koloru i jasności ekranu: w przeciwieństwie do obecnego standardu stosowanego w branży, w którym w obszarze ekranu ponad aparatem przednim używa się jednego obwodu do sterowania dwoma pikselami („1-do-2”), OPPO wprowadziło autorskie rozwiązanie wykorzystujące własną technologię ekranową, w której każdy obszar pikselowy obsługuje tylko jeden piksel („1-do-1”). W połączeniu z precyzyjną technologią kompensacji algorytmicznej OPPO umożliwia to precyzyjną kontrolę chromatyczności i jasności całego ekranu z odchyleniem około 2%. Do zastosowań takich jak czytanie e-booków, przeglądanie wiadomości lub nawigacja za pomocą map, technologia aparatu pod ekranem nowej generacji od OPPO pozwala na dokładne wyświetlanie mniejszych czcionek oraz lepsze odwzorowanie szczegółów tekstury i kolorów.
- Zwiększona niezawodność i żywotność: dzięki wprowadzeniu układu pikseli „1-do-1” i dedykowanemu algorytmowi optymalizacji, najnowsze rozwiązanie od OPPO jest w stanie zapewnić kompensację wyświetlania w obszarze aparatu pod ekranem, wydłużając żywotność ekranu nawet o 50%.
Amerykański Instytut Badawczy OPPO opracowało serię algorytmów SI dla aparatów — włączając w to redukcję dyfrakcji, HDR (High Dynamic Range) i AWB (Automatic White Balance), by zredukować niektóre negatywne efekty uboczne występujące w aparatach umieszczonych pod ekranem, takie jak rozmyte obrazy i odblaski na zdjęciu.
OPPO udoskonaliło istotnie również swój – oparty o SI – algorytm redukcji zniekształceń, zasilając go dziesiątkami tysięcy zdjęć, aby zniwelować problemy spowodowane dyfrakcją światła. Te rozwiązania pomogą użytkownikom w robieniu wyraźniejszych, bardziej naturalnie wyglądających zdjęć.