OPPO razem z ARC Rynek i Opinia przygotowali raport na temat zwyczajów związanych z wykorzystywaniem aparatu fotograficznego. Te fenomenalnie ważne wnioski, dają nam wgląd w to jak ważna jest mobilna fotografia i czego od niej oczekujemy i jak zmienił się rynek.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie firmy OPPO i przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia. Zrealizowano je metodą CAWI. Internetowy panelu wzięły udział osoby posiadające smartfon na własny użytek w wieku od 18 do 55 lat.

Oprócz szczegółowych danych, które zaprezentowano w grafikach, wyłoniono 8 kluczowych wniosków, które mówią o tym, że łatwo robi nam się zdjęcia, potrzebujemy do tego dobrego sprzętu i sporej przestrzeni dyskowej. Co więcej, od wieku, różni się to jak robimy fotki i co dalej z nimi robimy. Nie oprzędajmy jednak faktów.

Fotograficzne zwyczaje w naszym kraju

Blisko połowa ankietowanych (44%) wykonuje zdjęcia kilka razy w ciągu tygodnia. Co piąty respondent (21%) robi to codziennie! Przy czym 66% robi zdjęcia, a tylko 32% woli kręcić filmy.

dailyweb 16

Najczęściej fotografujemy krajobrazy (67 proc.), następnie zwierzęta (56 proc.) i przyrodę (52 proc.) oraz dzieci (49 proc.). Selfie robi prawie połowa ankietowanych (48%). Popularnością cieszą się również zdjęcia grupowe (45%).

dailyweb 18

Zdjęcia trzymamy głównie w swoim urządzeniu (57%). Największa grupa (31%) przechowuje ich od 100 do 499 zdjęć. 130 ankietowanych zgromadziła ponad 3000 fotek i innych materiałów. Młodsze grupy wiekowe mają tendencję do przechowywania większej ilości zdjęć na telefonie (powyżej 5000 materiałów).

dailyweb 20

Okazuje się też, że chętnie wysyłamy zdjęcia innym (38%), niż publikujemy w sieciach społecznościowych (26%). Najczęściej korzystamy w tym przypadku z Messengera (70%), potem aplikacji do wiadomości (47%) i WhatsAppa (40%, ale i samego Instagrama (DM, 34%).

dailyweb 15

Większość ankietowanych (57 proc.) preferuje trzymanie smartfona w orientacji pionowej w trakcie robienia zdjęć, podczas gdy tylko 15 proc. wybiera orientację poziomą. Natomiast 27 proc. osób wybiera obydwie formy robienia zdjęć czy nagrywania. Warto tu jednak zaznaczyć, że osoby z grupy wiekowej 18 – 24 głównie korzystają z trybu pionowego (66 proc.), a orientację poziomą wybiera niewielki odsetek (5 proc.).

dailyweb 17

Ogromne znaczenie ma dla nas jakość aparatu (79%), co jednak ciekawsze sporo osób docenia również jego intuicyjność (aż 86%).

dailyweb 19

Badanie pokazuje, że jesteśmy świadomymi użytkownikami o wysokich potrzebach i oczekiwaniach względem sprzętu. Znamy też jego funkcje i wiemy, jak je wykorzystać. Jesteśmy w tym temacie mocno wyedukowani — dla potwierdzenia ponad połowa ankietowanych wie, że ich sprzęt korzysta, ze sztucznej inteligencji (tylko 14% nie zdaje sobie z tego pojęcia).

OPPO Reno10 Pro 5G i wizyta w Berlinie. Test smartfonu z wyjątkowym trybem portretowym

Pytania, które udało się nam zadać

Udało nam się zadać pytania, które korelowały z wynikami badań. Prezentujemy odpowiedzi, dzięki uprzejmości OPPO.

Jak często i w jakich sytuacjach korzystacie z trybów pełnej rozdzielczości zdjęć (bez łączenia pikseli)?

Wysoką znajomość Polaków odnotowano w przypadku funkcji, takich jak: stabilizacja obrazu czy też tryb pełnej rozdzielczości. Z funkcji tych korzysta połowa badanych, są one też wysoce przydatne, ponieważ 70% korzystających deklaruje, że używa ich często lub bardzo często.

Oppo

Preferujecie naturalną czy jaskrawą kolorystykę zdjęć?

Niestety, nie mamy informacji na ten temat.

Na czym najbardziej zależy Wam w fotografii nocnej?

Możliwość robienia dobrych zdjęć w nocy jest istotna dla aż 69% użytkowników smartfonów. Szczególnie istotnymi czynnikami przy robieniu zdjęć nocnych są: brak rozmyć (69%) oraz wysoka widoczność detali (61%). Okazuje się, że tryb nocny (67%) jest szczególnie pomocny w osiąganiu wysokiej jakości fotografii w warunkach słabego oświetlenia.

Oppo

Oppo

Czy smartfon to Twój jedyny aparat fotograficzny?

Częstotliwość robienia zdjęć smartfonem jest wysoka – 21% badanych robi zdjęcia smartfonem codziennie, natomiast 44% – kilka razy w tygodniu. Pozostałe osoby w większości wykonują zdjęcia kilka razy w miesiącu. Osoby, które posiadają zarówno smartfon jak i aparat fotograficzny zdecydowanie częściej korzystają podczas robienia zdjęć ze smartfona.

Oppo

Osiem kluczowych wniosków

  1. Dla 79 proc. Polaków ważne jest, żeby smartfon miał wysokiej jakości aparat fotograficzny, natomiast dla 86 proc. intuicyjną obsługę.
  2. Łatwość podczas fotografowania jest szczególnie ważna dla osób w wieku 18-24 lata.
  3. Zaledwie 5 proc. badanych uważa, że ich umiejętności robienia zdjęć są na niskim poziomie.
  4. Niemal połowa respondentów wysoko oceniła swoje zdolności w tym zakresie.
  5. Większość użytkowników smartfonów przechowuje swoje zdjęcia w pamięci urządzenia, 
a nieco ponad ⅓ przegrywa je na kartę pamięci lub dysk laptopa/komputera.
  6. Osoby w wieku 18-24 lata przechowują więcej zdjęć w telefonie od pozostałych badanych grup wiekowych. Niemal ¼ ma na swoim telefonie ponad 5 000 zdjęć. Wciąż dużo osób, bo 22 proc., wywołuje zdjęcia.
  7. Osoby z grupy wiekowej 18-24 stawiają głównie na robienie zdjęć w orientacji pionowej (66 proc.), zaś bardzo rzadko w orientacji poziomej (5 proc.), co prawdopodobnie wynika z popularności mediów społecznościowych. Aż 18 proc. osób w wieku 35-55 lat robi zdjęcia poziome.
  8. Zdjęcia wykonane smartfonem są częściej wysyłane innym osobom niż publikowane w mediach społecznościowych.
  9. Aż 14 proc. badanych twierdzi, że sztuczna inteligencja nie jest jeszcze wykorzystywana w aparatach smartfonów, natomiast 30 proc. nie jest tego pewna.

Badanie pt. „Zwyczaje użytkowników smartfonów związane z korzystaniem z aparatu fotograficznego” – zostało przeprowadzone w czerwcu 2023 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki OPPO na grupie ponad 1 000 osób.

Więcej informacji na stronie OPPO.