Firma stara się nadążyć za zmianami w wirtualnym świecie, dlatego też światło dzienne ujrzała kolejna przeglądarka sygnowana przez Operę. To Opera Crypto Browser. Na chwilę obecną to wersja Beta, ale jak najbardziej „używalna”.

Wszystko zaczęło się w 2018 roku kiedy Opera poinformowała o udostępnieniu swej przeglądarki w wersji na Androida, która posiada wbudowany portfel kryptowalut. Od tego momentu firma bacznie przyglądała się rynkowi i jego rozwojowi. W rezultacie doszło do rozwoju projektu, którego owoc możemy zacząć testować na swych „pecetach”, telefonach z Androidem i w przyszłości na sprzęcie Apple.

op1

Opera wypuszcza kolejną przeglądarkę w swojej stajni

Celem stworzenia nowej przeglądarki to ułatwienie użytkownikom internetu korzystanie z sieci Web3. Nowa przeglądarka to także dostęp do w/w portfela kryptowalut, który na chwilę obecną obsługuje sieć Ethereum. W niedługim czasie jego możliwości zostaną poszerzone o kolejne blockcheiny, z którymi Opera jest w trakcie rozmów. Chodzi między innymi o Polygon, Solana, Nervos, Celo, Unstoppable Domains, Handshake, ENS i wiele innych. Dodatkowo mamy tu też dostęp do NFT, informacji z rynku kryptowalut, daje ona także bezpośredni dostęp do zdecentralizowanych giełd (DEX) czy też rynku DeFid, Appów, gier, posiada zintegrowaną obsługę komunikatorów Twittera, Telegrama czy Whatsapp.

Opera

Zainteresowanie Web3 stale rośnie, jednak żadna z oferowanych obecnie przeglądarek nie jest tak skonstruowana, aby zapewnić płynne i bezpieczne korzystanie z internetu jutra. Nasz projekt umożliwia użytkownikom prostsze, szybsze i bardziej prywatne środowisko Web3. Dzięki nowej Operze pierwsze kroki każdego nowicjusza w tym ekosystemie stają się łatwiejsze. Web3 musi być rozumiały w użyciu, tylko tak zdecentralizowana sieć może być w pełni zdemokratyzowana i osiągnąć swój maksymalny potencjał.

– mówi Jorgen Arnesen, EVP Mobile w Opera.

Opera wierzy bardzo głęboko w rozwój sieci Web3 i jej możliwości. Dlatego też stara się nas użytkowników z nową rzeczywistością oswajać i przybliżać jej funkcjonalność. Według szacunków PWC rynek ten ma do 2030 r. dostarczyć 1,5 biliona dolarów.

op3

Oprócz tego przeglądarka to dobrze nam znana „podstawowa” Opera, czyli oparta o silnik Chromium z możliwością rozszerzenia jej możliwości o dodatki ze sklepu Opery bądź Chrome. To także wbudowany klient VPN czy też bloker reklam.

Trzymajmy zatem kciuki za rozwój idei Web3 i może się okazać, iż Opera wygra na tym polu wyścig. Jeśli jesteście zainteresowani przetestowaniem Opera Crypto Browser to zapraszam do pobierania i używania. Oficjalna strona produktu.


Autorem artykułu jest Sebastian Pietrzak.