Przygodę z Raspberry Pi zacząłem zaledwie pod koniec ubiegłego roku, jednak była to miłość od pierwszego wejrzenia. Szybko opanowałem podstawy programowania tego bajecznie prostego systemu, a także zobaczyłem potencjał, jaki drzemie w tej malince. Raspberry Pi 4 na stałe zagościł w moim domu i ćwiczę na nim naprawdę ciekawe rozwiązania (kiedyś postaram się przygotować coś więcej na ten temat). Teraz jednak pojawiła się młodsza… malinka.

Młodsza, ale jaka szalona, można napisać. Raspberry Pi Pico kosztuje niecałe 20 złotych, a jej waga to zaledwie 3 gramy. Tak: 3 GRAMY!. Układ jednak jest dość potężny i pozwala naprawdę na szaleństwa. Zamówienie przeze mnie trzy sztuki na pewno będą sprawdzone w każdy możliwy sposób.

Raspberry Pi Pico – premiera

Niewielki moduł Raspberry Pi Pico z autorskim mikrokontrolerem Raspberry RP2040 wykonanym w UK. RP2040 to dwurdzeniowy układ oparty na ARM Cortex M0+ o taktowaniu 133 MHz. Moduł posiada 264 kB pamięci SRAM oraz 2 MB pamięci Flash. Układ wyposażono w 26 pinów GPIO, które pracują z napięciem 3,3 V oraz czujnik temperatury. Raspberry Pi Pico programowane jest w języku C/C++ oraz MicroPython, poprzez złącze microUSB.

-możemy przeczytać na stronie oficjalnego dystrybutora Raspberry.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Raspberry Pi Pico programowane jest w języku C/C++ lub MicroPython, a do jego zasilania standardowo wystarczy złącze microUSB. Mikrokomputer możemy wykorzystać do wielu zadań: od timerów, poprzez zegarki czy wyświetlacze. W sieci mnóstwo jest darmowych skryptów, które zamienią to małe cacko w porządne urządzenie.

Specyfikacja Raspberry Pi Pico

PARAMETR WARTOŚĆ
Układ Raspberry Pi RP2040
Rdzeń ARM Cortex-M0+ Dual-Core 133 MHz
Pamięć SRAM 264 kB
Pamięć Flash 2 MB
Wyprowadzenia 40-pin / 23 GPIO cyfrowe + 3 piny ADC
Interfejsy 2x UART, 2x I2C, 2x SPI, do 16 kanałów PWM
Napięcie zasilania 5 V (USB)
Napięcie pracy części logicznej 3,3 V
Złącze zasilające / przesyłu danych microUSB
Wymiary 51 x 21 mm

Cena wynosi 19,90 zł i możecie już składać zamówienia.