Wczoraj była konferencja, a dzisiaj aplikacja mObywatel 2.0 miała już działa. Może innym działa, ale jest niedopracowana, a ja straciłem receptę. Coś poszło nie tak?

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podczas wczorajszej konferencji prasowej pokazał odświeżoną wersje aplikacji mObywatel. Nowy mObywatel jest już dostępny w sklepach z aplikacjami Apple oraz Android. Jeśli macie zainstalowaną starą wersję, to sprawdźcie, czy nie musicie wymusić aktualizacji tak jak ja. Co nowego? Naprawdę sporo.

Nowy mObywatel 2.0 to całkiem nowe błędy

Zanim opiszemy nowe funkcje, chciałbym powiedzieć coś o tych starych. Uwielbiałem eRecepty, a że trochę przewlekle choruje, to ułatwiały mi życie. Niestety po aktualizacji do mObywatel 2.0 nie mam już do nich dostępu. Wyskakuje błąd, a w efekcie nie mam dostępu do tej aktualnej i do tych zrealizowanych. Ktoś powie, że się czepiam, bo dostałem SMSa a resztę mam w portalu pacjenta. Może i tak, ale po to była ta funkcja w aplikacji, by mieć do niej dostęp. Zwłaszcza gdy tych recept trochę jest i żaglujesz telefonami.

mObywatel 2.0

Druga dziwna sprawa dotyczyła kodu PIN. Mój PIN nie działał! Przecież pamiętam go dobrze. Musiałem usunąć logowanie biometryczne i dodać je na nowo. Te błędy to pewnie problemy wieku młodzieńczego lub są związane z pewnie dużym ruchem. Czułbym się jednak lepiej, gdyby rządowa aplikacja ich nie miała wcale ;) .

Chyba jednak nie tylko ja mam problemy.

Cieszyński to jednak Janusz ;) . U niego działa, u innych nie.

Nowy mObywatel 2.0 to też nowe funkcje

Wróćmy do tematu już na poważnie. Zapomnijmy też o mnóstwie różnych, dziwnych błędów, jakie zgłaszają użytkownicy, jest też kilka dobrych zmian. Zacznijmy od wyglądu aplikacji. Nie jestem specem od UX i dizajnów, ale na pierwszy rzut oka widzę dobrą zmianę. Stara aplikacja wyglądała, jakbym zalogował się do kolejki w warzywniaku w 1998 roku. Nowa jest znacznie lżejsza i przyjemniejsza dla oka. Jej główny pulpit wygląda dużo lepiej, niestety nie można edytować skrótów do najczęściej wybieranych usług i dokumentów.

mObywatel 2.0
Tak wygląda strona główna w aplikacji mObywatel 2.0

Nowy mObywatel 2.0 pojawi się wiele nowych funkcji. Nie wszystkie dostępne będą od dziś. Dla przykładu tymczasowe Prawo Jazdy, które otrzymuje się po zdaniu egzaminu dostępne będzie dla posiadających od sierpnia.

Największą nowością jest mDowód.To nowy dokument tożsamości i nie zastępuje fizycznego dokumentu, który dalej mamy obowiązek posiadać. Dzięki mDowód nie trzeba go już jednak nosić, bo możemy się nim wylegitymować niemal wszędzie. Ta cyfrowa wersja posiada inny numer i serię, datę ważności i wydania. Z dowodu tego nie będzie można skorzystać jedynie w trzech wypadkach — podczas wyrabiania nowego dowodu osobistego, przy przekraczaniu granicy, do 31.08 załatwiając sprawy np. banku (w przypadku podmiotów podlegających ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy).

Funkcje nowego mObywatel 2.0

  • Nowy mDowód
  • ePłatności – Od teraz będzie można używać go też do uiszczenia opłat administracyjnych
  • Bezpieczny autobus – Wystarczy, że w aplikacji wpiszesz numer rejestracyjny pojazdu, a otrzymasz: podstawowe dane autobusu, informacje o badaniach technicznych oraz polisie OC.
  • Twoja okolica w mObywatelu – W aplikacji dostępne będą też cyfrowe dokumenty lokalne – usługi i ulgi w Twojej okolicy.
  • Logowanie przez mObywatela 2.0 – Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE czy IKP.
  • Zgłoś naruszenie środowiskowe – Obywatele często zastanawiali się, kogo alarmować w takiej sytuacji. Teraz będzie można zrobić to w aplikacji.
  • Przyjazny dla biznesu – Każda firma będzie mogła zaimplementować aplikację na własne potrzeby, wykorzystując dedykowany komponent (BackSystem)
  • Zastrzeż PESEL – usługa umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości (dostępna w krótce)
  • e-Doręczenia – elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru (dostępna w krótce)
  • e-Pełnomocnictwa – usługa umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi (dostępna w krótce)
  • Historia pojazdu – ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy (dostępna w krótce)
  • e-Wizyta w ZUS – usługa pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS (dostępna w krótce)
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego – umożliwi czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie (dostępna w krótce)
  • Tymczasowe prawo jazdy – będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu (dostępna w krótce)
  • Nowe dokumenty lokalne –  w aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.
  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością – potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności (dostępna w krótce)

 

Więcej o tym jak potwierdzić tożsamość z mDowód w Obywatel 2.0 pod tym linkiem. 

Więcej informacji o mObywatel 2.0 pod tym linkiem.