Panasonic udostępnił darmową aktualizację firmware w ich najnowszej kamerze AU-EVA 1. Firmware 3.0 wprowadził kilka znaczących zmian.
Panasonic słynie z tego, że słucha swoich użytkowników. Poprzez częste aktualizacje oprogramowania wprowadza zmiany i nowości do swoich produktów, a także naprawia błędy. Przykładem może być niedawne usprawnienie systemu autofocus w bezlusterkowcu GH5.
Od premiery Panasonic EVA 1 w 2017 kamera dostała dwie duże aktualizacje, 2.0 oraz 2.5. Co przynosi najnowszy, siódmy już, firmware 3.0?
HEVC, 10 bit, 4K i 60 klatek!
Główną i najwazniejszą zmianą jest wprowadzenie wsparcia dla kodeku HEVC H.265, którym będzie można nagrać materiał w 4K w 50/60 kl./s. z 10 bitowym próbkowaniem 4:2:0 w trybie LongGOP. Dostępny w tym trybie bitrate będzie wynosić 200 Mbps dla 60 klatek, oraz 150 Mbps dla klatkażu wynoszącego 30. W porównaniu do H.264 pozwala to na zachowanie tej samej jakości przy dwa razy większej kompresji.
Możliwość kontroli na żywo w trybie multicam
Inną istotna zmianą jest wprowadzenie wsparcia stworzonych przez zewnętrznych producentów adapterów USB-LAN. Pozwala to na wykorzystanie kilku kamer EVA1 w konfiguracji multicam w czasie realizacji na żywo przy użyciu kontrolerów korzystających z oprogramowania EVA ROP lub paneli CyanView, Dzięki temu nie będzie konieczne użycie drogich konwerterów do pracy z wieloma kamerami.
Szybsza zmiana ustawień
Użytkownicy kamery narzekali na skomplikowaną zmianę pomiędzy różnymi ustawieniami nagrywan. Nowa funkcja Quick Switch umożliwia użytkownikowi przypisanie jeji do wybranego przycisku. Pozwoli ona na szybkie przełączanie się pomiędzy różnymi ustawieniami nagrywania, które będzie można zapisać jako presety. Wyeliminuje to konieczność problematycznego przekopywania się przez kolejne elementy menu.
Inne zmiany
Inną dodaną funkcjonalnością jest możliwość zapisu klatek do plików JPG w czasie nagrywania. Panasonic EVA1 będzie teraz mieć dwa ustawienia pamięci automatycznego balansu bieli. potwierdzenie ostrości na ekranie LCD oraz monitorowanie w trybie SDR w czasie nagrywania HDR (HLG).
Ponadto producent poprawił kilka wcześniejszych błędów oraz dodał kilka usprawnień.
Obniżona cena!
Co najważniejsze Panasonic ogłosił obniżenie ceny kamery o 8% (ok. 500 Euro) i podaje, że rekomendowaną dla sprzedawców ceną detaliczną jest 6790 Euro, co oscyluje w okolicach 29000 złotych netto. Jest to kolejne obniżenie cen kamery przez producenta. Czyżby oznaczało to, że EVA1 nie sprzedaje się tak dobrze, jakby chciał tego producent?
Aktualizacja i szczegóły dostępna tutaj.
Autorem artykułu jest Krzysztof Pacholski.