Google Bard to już oficjalnie Google Gemini. Model językowy AI stworzony przez Google to narzędzie trochę inne od tych, które już widzieliśmy. Strona pomocy Google Gemini zawiera jednak wiele niepokojących zastrzeżeń. Warto je poznać.
Google Gemini występuje w 3 wersjach: Ultra, Pro i Nano. Ten pierwszy można porównać do modelu ChatGPT 4.0. Będzie jeszcze długo zarezerwowany wyłącznie dla wąskiej garstki osób związanych z Google. Model Pro to ten, z którego korzystamy, jest odpowiednikiem darmowej wersji ChatGPT 3.5. Nano to oszczędna wersja zoptymalizowana pod urządzenia mobilne.
Wszystkie trzy zwracają uwagę na to, czym „karmi” je użytkownik. Wiele z przekazanych danych do modelu Google Gemini może być przetwarzana w sposób, jakiego chcielibyśmy unikać.
Google Gemini: ostrożnie z danymi!
To nie jest artykuł pisany żółtymi literami i nie jest to żadna teoria spiskowa. Google ostrzega o tym na stronie pomocy, pisząc, jak wykorzystywane są dane. Co ciekawe, jest wiele przypadków, które stwarzają spory problem, jeśli w pracy z Google Gemini operujemy na prywatnych i wrażliwych danych.
Google collects your Gemini Apps conversations, related product usage information, info about your location, and your feedback. Google uses this data, consistent with our Privacy Policy, to provide, improve, and develop Google products and services and machine learning technologies, including Google’s enterprise products such as Google Cloud.
Please don’t enter confidential information in your conversations or any data you wouldn’t want a reviewer to see or Google to use to improve our products, services, and machine-learning technologies.
Wśród ostrzeżeń Google można wymienić te, które dotyczy nieoperowania prywatnymi danymi, bo mogą być one moderowane przez żywe osoby oraz mogą posłużyć także do szkolenia językowego. Osoby zajmują się moderowaniem treści, co ciekawe, kolekcjonują te dane, próbują je zrozumieć i opatrzyć odpowiednią adnotacją. Poświęcają więc sporo uwagi naszym informacjom.
Co więcej, dane użytkownika są standardowo przechowywane przez 18 miesięcy. Okres ten może być wydłużony nawet do 36 miesięcy. Google zastrzega sobie jeszcze jedną istotną sprawę: pewne dane mogą być używane przez inne aplikacje i usługi giganta oraz całkiem obce podmioty. Nawet jeśli wyłączysz Google Gemini, to jeszcze przez 72 godziny wprowadzone dane będą przetwarzane i zapisywane w historii rozmów.
Więcej informacji o sposobie przetwarzania danych można znaleźć na stronie pomocy Google Gemini.