W dzisiejszych czasach podążanie za technologiami Front-Endowymi nie jest proste. Zmieniają się one jak w kalejdoskopie. CSS bez SASSa przestaje istnieć, JavaScript opanowują frameworki oraz webpacki. Dlaczego więc nie skorzystać z rozszerzeń dostępnych do podstawy każdego z projektów – edytora tekstowego. Do stworzenia tekstu ulepszającego jeden z najpopularniejszych dostępnych edytorów tekstowych Sublime Text zainspirował mnie Filip tekstem o nich, dostępny TUTAJ. Gdy wybierzecie lub macie swój ulubiony edytor oraz przypadkiem jest to Sublime Text to zapraszam do zapoznania się z artykułem.
Moc wtyczek
Wtyczek do edytorów jest masa, dlatego zadaniem niełatwym jest wybranie takich które nie zaśmiecą naszego programu, a zarazem ułatwią naszą pracę.
Package Control
Będzie to narzędzie ułatwiające instalacje kolejnych wtyczek. Bez niego nie ruszymy z miejsca, dlatego jeśli nie masz jeszcze swojego Package Controla, to czym prędzej dodaj go do swojego Sublime Text.
EMMET
Najpopularniejsza wtyczka Sublime Text przyspieszająca pisanie kodu. Dla przykładu po wpisaniu w pliku HTML linii: ul>li*5 otrzymamy listę ul z 5cioma elementami li. Proste i oszczędzające wiele czasu piszącego. Oczywiście możemy to znacznie skomplikować dodając klasę z pomocą kropki, czy nawet kolejne cyfry z pomocą znaku $. Warto również wspomnieć o tworzeniu szkieletu pliku HTML z użyciem „!”. Totalny must have programisty webowego.
Placeholders
Masz dość ciągłego kopiowania Lorem Ipsum z generatora? Męczy Cie szukanie obrazków zastępczych? Ta wtyczka poradzi sobie z twoim problemem znakomicie. Generuje ona po prostu wszystko. Obrazki o dowolnym wymiarze, tekst zastępczy, tabele, listy i wszystko czego tylko zapragniesz.
Snippets
Podczas gdy EMMET skupia się na kodzie czystego HTML, powstały również wtyczki wspierające różne frameworki czy języki. Ułatwiają i usprawniają one pisanie kodu w dedykowanych dla siebie „dziedzinach”. Aby znaleźć snippet dedykowany naszej technologii w wyszukiwarce wpisujemy Snippet -Nazwa_technologii- Kilka przykładowych Snippet’sów:
GIT
Tego narzędzia chyba nie muszę nikomu przedstawiać. System kontroli wersji stosowany już chyba wszędzie doczekał się swojego rozszerzenia do Sublime Text usprawniające korzystanie z niego. Nie potrzebujemy już osobnej konsoli i przełączania między nimi, Sublime Text zrobi to za nas.
Dodatkowe podświetlanie składni
Nie jest to oczywiście nazwa wtyczki. Bowiem prawie każdy język nie posiadający wspierania składni bezpośrednio przez Sublime Text posiada rozszerzenie dodające tą funkcjonalność. Tym samym wtyczki dodające kolorowanie składni:
Podsumowanie
Wybór odpowiednich pluginów może przynieść nam wiele korzyści i usprawnić wiele czynności. Dlatego rekomenduje Ci wybranie i zainstalowanie chociaż części wymienionych przeze mnie rozszerzeń.
Autor: Radosław Bogusławski