Kursy online są coraz bardziej popularne. Wsiadłem do tego pociągu na zaproszenie strefakursów.pl i nagrałem już drugie szkolenie o projektowaniu, UX oraz UI. To raczej nie koniec. Jak wygląda praca nad kursem i co z tego mam?
Jakiś czas temu odezwał się do mnie Filip ze strefakursów.pl z pytaniem, czy nie chciałbym stworzyć kursu na ich portalu z działki projektowania. Muszę przyznać, że dość długo zastanawiałem się nad tym. Być może złapał mnie syndrom oszusta. Jednak w końcu się zgodziłem.
Filip oraz ludzie z ekipy oddali mi do dyspozycji instrukcję nagrywania oraz potrzebne narzędzia. Bardzo powoli zacząłem się za to zabierać i nagrywać lekcja po lekcji. Przed nagraniami oczywiście potrzebny był plan oraz usystematyzowanie tego, co wiem.
Mój 4,5-godzinny kurs o UX
Po kilku miesiącach nagrywania w weekendy oraz wieczorami powstał pierwszy kurs. Szkolenie to aż 4,5 godziny mojego gadania na temat UX w kontekście biznesu oraz współpracy zarówno z programistami jak i innymi członkami zespołu. Ten wpis to nie jest reklama. Stwierdziłem, że podzielę się swoimi przemyśleniami na ten temat. Będąc jednak fair chcę zaznaczyć, że linki, które się tutaj pojawią, zawierają mojego refa.
Ułożenie sobie w głowie tego, czego nauczyłem się podczas pracy kosztowało mnie sporo wysiłku. Najciężej było to ubrać w jakąś logiczną całość, aby nie wyszło z tego opowiadanie tylko coś, z czego można wynieść wiedzę i poprawić sposób, w jaki pracuję. Mam wrażenie, że udało mi się to. Wnioskuję tak na podstawie opinii, które pojawiają się przy kursie. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to kurs możesz znaleźć tutaj.
Jak nagrać szkolenie na strefakursów.pl?
Tak jak wspomniałem, szło mi z tym kursem dość topornie. Miałem okazję zaznajomić się z syndromem oszusta. Jednak w końcu się udało. Po jakimś czasie od publikacji strefakursów.pl zaproponowała mi nagranie kolejnego materiału. Czyli nie mogło być tak źle. Tym razem na temat bardziej twardy.
Wyszedłem z propozycją nagrania kursu o projektowaniu w Adobe Xd. To narzędzie, które najbardziej znam i korzystam z niego na co dzień. Temat został zaakceptowany, oszust nie przyszedł. Niestety dopadł mnie perfekcjonizm i znowu poszło wolno. Cofałem się kilka razy, poprawiałem, zmieniałem. Ale się udało. Kilka dni temu drugi kurs o podstawach projektowania w Adobe Xd został opublikowany. Możecie znaleźć go tutaj.
Współpraca przy obu kursach dla projektantów wyglądała podobnie. Ja tworzę zarys szkolenia, wysyłam do akceptacji. Nagrywam i przygotowuję lekcje u siebie. Posiadam sprzęt, ale jeśli byłby z tym problem, to strefakursów.pl przyśle to, co potrzebne wraz z instrukcją użytkowania. Przygotowane lekcje przesyłam na serwer i tam czekają na sprawdzenie oraz ocenę, czy się nadają. Złożenie tego w kurs i umieszczenie na platformie to praca, którą wykonują ludzie ze Strefy.
Więcej już wkrótce!
Aktualnie przygotowuję się do nagrania trzeciego kursu, który powinien się ukazać na przełomie roku. Tym razem będzie o dostępności. Mam nadzieję, że teraz ani oszust, ani perfekcjonista nie zagoszczą w procesie, a przynajmniej nie na długo 😉
Słyszałem wiele pytań o tym, jak wygląda taka współpraca od strony finansowej. Za nagranie szkolenia otrzymuję wynagrodzenie. Później mogę zarabiać poprzez polecanie kursów z moim reflinkiem. Jeśli ktoś zakupi kurs (nie musi to być moje szkolenie) z mojego linka, to dostaję od tego prowizję. Wysokości prowizji są opisane w FAQ na strefakursów.pl. Aktualnie wynosi ona 50%. Są jednak organizowane różne akcje promocyjne, gdzie prowizja jest większa.
Dotychczasowe kursy, które nagrywałem, były tworzone w akompaniamencie stresu. Przez to niezbyt myślałem o dokumentowaniu procesu tworzenia. Ponoć do trzech razy sztuka. Może tym razem mi się uda opisać coś więcej. Może przyda się komuś, kto również chciałby stworzyć swój kurs.
Ten tekst to nie jest płatna promocja. Istnieje również portal eduj.pl, gdzie każdy może stworzyć kurs i tam na nim zarabiać. Właśnie dlatego wiedza z procesu tworzenia może się komuś przydać.