Wielu z was pewnie czyta naszego bloga zza biurka w pracy, która kiedyś była waszym marzeniem, a stała się koszmarem. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to koniecznie poświęć chwilę na przeczytanie tego artykułu, może on wiele zmienić. Okazuje się, że według przeprowadzonych w 2006 roku badań wynika, że około 10% Polaków jest niezadowolonych ze swojej pracy, a kolejne 13% nie jest w stanie tego jednoznacznie określić. Dlaczego tego nie zmienić?

Zmiana zawodu, czy tylko pracodawcy?

W większości, ludzie boją się zmian. Lubią się czuć bezpieczni, stałe zatrudnienie daje im poczucie takiego bezpieczeństwa. Wszyscy mówcy motywacyjni (popularni ostatnim czasem) mówią jednoznacznie – Nie bój się zmienić czegoś w Twoim życiu. Jeśli nie jesteś przekonany co do tej reguły, zamiast zmieniać zawód zacznij od zmiany pracodawcy, być może to jest Twój problem. Polecam poszukać odpowiedniego stanowiska w internecie. Aktualnie zalany jest on stronami, które posiadają oferty pracy i pozwalają wyszukać odpowiednie stanowisko w Twoim mieście.

Czy zmiana zawodu jest w ogóle możliwa?

Oczywiście. Natomiast przed przygotowaniami do zawodu warto przejrzeć ilość ofert pracy w mieście w danej kategorii. Nie będzie to zaskoczeniem, jeśli powiem, że prawdopodobnie królować będzie kategoria IT. Więc czy mogę zostać programistą? Wiele zależy od twoich predyspozycji. W pracy tej konieczna jest umiejętność logicznego myślenia, radzenia sobie z problemami, nie wspominając już kompletnie o zaawansowanej obsłudze komputera. Reszta zależy od zaangażowania i czasu poświęcanego na naukę. Nie da się jednoznacznie określić ile czasu zajmie przygotowanie do stopnia pozwalającego podjąć pierwszą pracę. Pomóc w etapie przygotowywania do nowego zawodu może nam internet. Jest to potężne źródło informacji, oferujące mnogość dostępnych poradników, e-booków videokursów pozwalających przygotować się do pierwszej pracy w zawodzie. Nie mniej ważnym jednak jest sama praktyka, bez której próżno szukać nam stanowiska. W przygotowaniu do zawodu pomóc mogą również popularne Bootcampy. Gdzie z pomocą mentora wykonujemy zadania i uczymy się nowych technologii. Niemniej jednak jest to dosyć droga sprawa. Jedną z metod obejścia tego jest znalezienie doświadczonego kolegi który wspomoże i poprowadzi naszą naukę. W tej kwestii pomóc może Facebookowa grupa: Wspólne programowanie.

Własna działalność

Jeżeli jesteś pewien swoich umiejętności w jakiejś dziedzinie, bądź po prostu masz pomysł na biznes to warto rozważyć założenie własnej działalności. Pomóc nam w tym mogą dotacje z Urzędu Pracy, które przy mało kosztownych biznesach powinny pokryć większość kosztów z nim związanych. Jest to rozwiązanie ryzykowne, ponieważ niepowodzenie biznesu może przyspożyć wielu nieprzyjemności. Dlatego warto zastanowić się dwa razy, zanim rozpocznie się działanie w tej formie. Natomiast przy powodzeniu, przyniesie ono niebotycznie większe korzyści majątkowe od jakiegokolwiek rozwiązania. Jedną z możliwości uniknięcia ryzyka jest skorzystanie z tzw Inkubatora przedsiębiorczości, o którym opowiem dokładniej przy innej okazji.

Zarabianie w Internecie

Kolejnym możliwym rozwiązaniem Twojego problemu, może być zarabianie w internecie. Internet to niezwykle potężne narzędzie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Daje on między innymi możliwość zarabiania (nie małych) pieniędzy w internecie, nawet małym nakładem pracy. Niestety, większość z nich wymaga inwestycji. Te nie wymagające inwestycji, bądź niewielkiej inwestycji nie gwarantuje zysku. Jeśli chcecie osobną serię dotyczącą sposobów na zarabianie w sieci, dajcie znać w komentarzu!

Podsumowanie

Zamiast siedzieć i narzekać na swoją obecną pracę, spróbuj coś zmienić. Możliwości na poprawę sytuacji finansowej oraz psychicznej jest wiele. Tylko od Ciebie zależy jak wykorzystasz dzisiejsze możliwości i swoje predyspozycje. Spróbuj zainwestować w swój rozwój, a gwarantuję Ci, że przyniesie to korzyści szybciej niż może Ci się wydawać.

Autor: Radosław Bogusławski