NASA przygotowywała swojego łazika już od kilku lat. W 2020 roku rusza wreszcie misja, która rozpocznie eksplorację Marsa. Start rakiety, która zabierze łazika, odbędzie się za kilka miesięcy, a już teraz rozpoczyna się końcowa faza testów.

Wszystko odbywa się w specjalnym, próżniowym pomieszczeniu w NASA. Następnie łazik zostanie przetransportowany na Florydę, tam będzie przypięty do rakiety i ruszy w swoją kluczową misję. Kluczowość jest tu istotna, bo jego celem jest znalezienie życia na czerwonej planecie.

Misja „Mars 2020” ma szukać oznak starożytnego życia. Tak zapewnia Zach Ousnamer, inżynier mechanik w projekcie Mars 2020 Rover:

„Wylądujemy w kraterze Jezero, który jest starożytną deltą rzeki, i tutaj, na Ziemi, wiemy, że są gorącymi punktami życia. Wybieramy się więc na Marsa w nadziei na znalezienie tam życia”.

Oczywiście NASA na Marsie ma już wiele „sprzętów”, przede wszystkim znany łazik Curiosity, a także lądownik InSight. Łazik Mars 2020 będzie jednak dysponował zupełnie nowymi narzędziami, które pozwolą wykonywać takie zadania, które nie były do tej pory możliwe za pomocą istniejących maszyn.

Według zapewnień inżynierów NASA, nowy łazik zabiera ze sobą 7 nowych narzędzi. Niektóre to ulepszenia znanych z Curiosity funkcji, ale są też nowinki. Jest to m.in.  MOXIE, który wytwarza tlen na powierzchni Marsa. Sama zdolność generowania tlenu jest istotnym czynnikiem powodzenia misji. Ma to przygotować NASA do ewentualnej załogowej misji na Marsa. MOXIE dostarczy około 10 gramów tlenu na godzinę, wykona to poprzez konwersję dwutlenku węgla, a tego w marsjańskiej atmosferze jest dość sporo.

mars 2020 nasa

Z innych nowinek warto wymienić SuperCam, która umieszczona jest na maszcie teledetektcyjnym. Wykonuje spektroskopię podczas misji. Pomoże to w analizie składu chemicznego zarówno skał, jak i gleby.

Ważnym elementem jest też „Adaptive Caching Assembly”. To zestaw narzędzi do pobierania próbek planety. Na samym zbieraniu jednak się nie kończy. Próbka taka jest hermetycznie pakowana, wkładana do kanistra, uszczelniona, a następnie pozostawiona na powierzchni. Tam będzie oczekiwać na sprowadzenie na Ziemię przy następnych misjach.

Misja Mars 2020 ruszy między 17 lipca a 5 sierpnia 2020 roku.