Odblokowanie bootloadera na telefonie to może być szansa na jego drugie życie.

Czasami producent wypuszcza kilka podobnych do siebie urządzeń różniących się nazwą i ceną, a większość z nich zostaje pominięta przy aktualizacjach Wraz z odblokowaniem bootloadera posiadamy pełną kontrolę nad danym urządzeniem.

Mamy w takim wypadku możliwość wgrania między innymi nowszej wersji systemu. Są one tworzone przez społeczność używającą danego telefonu. Najczęściej system będzie tak samo stabilny jak od producenta, niestety czasami może się zdarzyć, że jego korzystanie będzie oznaczało restarty telefonu, niepoprawnie działającą kamerę czy też problemu z wydajnością albo baterią.

LG zostawi swoje telefony zablokowane

Telefon ma zablokowany bootloader, czyli program, który odpowiada za uruchomienie, aby lepiej zabezpieczyć urządzenie. Niektórzy producenci, na przykład Huawei, który w przeszłości pozwalał na jego odblokowanie, obecnie niestety nie ma takiej opcji. W maju 2018 przestali wydawać kody pozwalające na odblokowanie urządzeń ze względu bezpieczeństwa i zapobieganie problemów spowodowanych przez wgrywanie alternatywnych wersji oprogramowania. W obecnej sytuacji pozwolenie na odblokowanie bootloadera mogłyby ułatwić nieco wgranie usług Google, które dalej byłyby ograniczone, bo przez brak certyfikatów Google, płatności Google Pay nie działałyby.

Na początku tego roku, w kwietniu LG zapowiedział odejście z rynku telefonów. Ogłosił, że nowsze modele nie muszą się martwić o aktualizacje. Dla reszty pozostawało nieoficjalne oprogramowanie, bo LG zezwala na odblokowanie bootloadera. Niestety, z końcem tego roku strona pozwalająca na uzyskanie kodu od producenta zostanie wyłączona. Jak można wyczytać z komunikatu ze strony:

Drodzy deweloperzy,

Chcielibyśmy wyrazić wdzięczność wszystkim programistom, którzy odwiedzają witrynę LG Mobile Developer.

Firma LG podjęła trudną decyzję o zamknięciu swojej działalności w zakresie telefonów komórkowych, aby skupić się na innych firmach, które zapewnią konsumentom nowe doświadczenia i wartość. Niniejszym informujemy, że zakończenie świadczenia usługi LG Mobile Developer zaplanowano na 31 grudnia 2021 r.

  • Usługa w trakcie zakończenia: usługi strony internetowej LG Mobile Developer
  • Data zakończenia: 31 grudnia 2021 24:00 (KST, GMT + 9)

Po zakończeniu świadczenia usługi wszystkie informacje podane na stronie oraz wydanie klucza odblokowującego bootloader nie będą dostępne. Dane osobowe zebrane w celu świadczenia usług zostaną zniszczone. Przechowujemy jednak dane osobowe przez określony czas, jeśli wymagają tego odpowiednie przepisy ustawowe i wykonawcze.

Szczerze doceniamy Twoją lojalność i wsparcie ze strony LG Mobile Developer w tym czasie i prosimy o wyrozumiałość.

W skrócie oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku telefony z zablokowanym bootloaderem nie będą mogły zostać zmodyfikowane i utkną na zawsze z ostatnią oficjalnie dostępną wersją systemu. W styczniu to nie będzie problemem, gdyż urządzenia będą miały jeszcze w miarę świeży system. Ale za jakiś rok czy półtora może zacznie brakować wsparcia dla starszych wersji Androida. Gdyby tylko można było uprościć proces, aby nie było nic wymagane z zewnętrznego serwera. Na szczęście OnePlus i telefony Pixel od Googla nie wymagają żadnych zewnętrznych kodów. Jedna prosta komenda i telefon odblokowany. Nie rozumiem czemu niektórzy producenci utrudniają ten proces Jeśli użytkownik chce się pozbyć gwarancji (w przypadku Pixela i OnePlusa gwarancja nie zostaje unieważniona) to po co to utrudnić użytkownikowi, który jest zdeterminowany, aby się pobawić. W przypadku Huawei’a jest nieoficjalna metoda na pozyskanie kodu do odblokowania. Jest płatna, ale jeśli ktoś chce spróbwać wgrać inny system to zawsze może spróbować. Jestem ciekawy, czy coś podobnego będzie dla telefonów LG.