Dziś bierzemy na tapet niezwykle przyjazną, a zarazem mocno przyszłościową tematykę robotów Lego. Jak tworzyć i programować Mindstorm?

Na pewno każdy z was zna markę Lego, która od lat 30. ubiegłego wieku stale rozwija swoją ofertę, a od niedawna łączy swoje siły z branżą IT. Na YouTube możemy znaleźć wiele filmików, w których ludzie pokazują swoje roboty. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu kodowaniu, klockowe maszyny są zdolne do realizacji wielu rozbudowanych funkcji.

Jak powstają roboty z klocków Lego?

Lego

Zanim przejdziemy do części praktycznej, musimy posiadać pewne podstawy teoretyczne. Aby stworzyć Lego robota, który będzie odpowiadał na sterowanie zewnętrzne, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Większość zestawów klocków nie jest wyposażone w specjalistyczne komponenty. Najbardziej zalecaną opcją jest zakup zestawu Mindstorm. W pudełku znajdziemy wszystkie potrzebne czujki, instrukcję, kostkę programującą, kable łączące oraz różnego rodzaju nadajniki.

Oczywiście nie musimy kupować zestawu Mindstorm, aby móc tworzyć roboty Lego.  Specjalistyczne komponenty możemy nabyć również we własnym zakresie. Jednak ta opcja jest zdecydowanie bardziej polecana dla osób, które mają już pewien staż w konstruowaniu interaktywnych maszyn.

Jak zaprogramować Lego robota?

Lego

Aby nasz Lego robot mógł działać, potrzebne jest urządzenie do zaprogramowania jego funkcji. Do tego właśnie będzie potrzebna nam wspomniana już wyżej kostka programująca. W tym momencie nasz poziom zaawansowania w Lego robotyce nie ma znaczenia, ponieważ zarówno laik, jak i doświadczony „inżynier” będzie potrzebować kostki Mindstorm.

Co czyni ją tak wyjątkową? Kostka programująca to coś pokroju mini komputera, na którym możemy opracować ciąg sekwencji ruchów oraz czynności naszego robota. Poprzednie wersje kontrolera Mindstorm potrzebowały dodatkowego oprogramowania, aby móc połączyć się z docelowym robotem. Aktualnie kostka została wyposażona w program Robot Inventor, który umożliwia nam wykonanie wszystkich czynności bez instalacji dodatkowych aplikacji

Aby zwiększyć komfort sterowania już zaprogramowanym robotem, Lego postanowiło uzupełnić kostkę programującą o kilka pożytecznych funkcji. Dzięki wbudowaniu w kostkę technologii Bluetooth, możemy również obsługiwać naszego robota kontrolerami do PS4, jak i do XBOX 1. Taki zabieg zdecydowanie usprawnia sposób sterowania robotem.

Lego Mindstorm, jako zachęta do wkroczenia w świat IT

Lego

Zestawy Lego to jeden z produktów, który zdecydowanie bawi i uczy. A to, co według mnie jest w nich najlepsze, to uniwersalność wiekowa. Dzięki rzeczonym klockom rozwijamy nasze logiczne i twórcze myślenie, a więc zwiększamy nasze zasoby poznawcze.

Oczywiście, aby dostrzegać znaczny progres w naszym potencjale kognitywistycznym, należy ćwiczyć go systematycznie, już w wieku wczesnoszkolnym. Dzieci ze względu na swój wiek mają zdecydowanie większą możliwość na to, aby efektywnie rozwijać swoje zdolności poznawcze. Wynika to z faktu, że ich mózgi nie są jeszcze wypełnione schematami, dlatego warto rozglądnąć się za zajęciami, które wykorzystują myślenie twórcze i logiczne.

Lego

Przykładowo, w Polsce mamy wiele przedsiębiorstw np.: Transformersi, które prowadzą półkolonie oraz zajęcia dla uczniów szkół podstawowych, na których to dzieciaki uczą się budować i programować Lego roboty. Dzięki temu poznają one podstawy kodowania oraz trenują zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów. Jest to bardzo dobry sposób, aby zachęcić młodych odkrywców  do poznawania świata IT.

Nigdy nie jest za późno na rozwój swojego potencjału poznawczego! Być może, ktoś z was dzięki temu odkryje swoją nową pasję do robotów.

Unjected, czyli Tinder dla niezaszczepionych na COVID 19