Lato, wakacje czy urlop to czas, gdy możemy nadrobić zaległości czytelnicze. Ja mam swoją kupkę wstydu, na której leżą książki, które dawno powinienem przeczytać. Jeżeli Ty takiej listy nie masz, to warto zainteresować się tym, co czytają i czym inspirują się projektanci w Google.
Google otworzyło w zeszłym roku swój Design Lab w Mountain View w Kaliforni. Na prawie 6500 metrach kwadratowych pracuje ponad 150 osób, pod kierownictwem wiceprezesa i szefa ds. projektowania sprzętu Ivy Rossa. To właśnie oni odpowiadają za wygląd nowych telefonów z serii Pixel, głośników Google Home, czy produktów, które są teraz ściśle tajne, a poznamy je dopiero za kilka miesięcy czy lat.
Tworząc siedzibę zespołu projektantów, Google poprosiło swoich pracowników o przyniesienie sześciu książek, które miały największy wpływ na ich życie. Na okładce każdej z nich, znaleźć się miało krótkie wytłumaczenie, dlaczego polecają właśnie tę pozycję. Poza tytułami branżowymi projektanci przynosili także książki dla dzieci czy powieści. Miało to odzwierciedlenie w biblioteczce, którą ostatecznie Google przygotowało dla swoich pracowników.
Serwis Fast Company dotarł do części listy książek, które znajdują się w bibliotece Google. Ja spośród nich wybrałem dla Was 10 najciekawszych, z którymi moim zdaniem warto zapoznać się w te wakacje. Do każdej z wybranych przeze mnie książek dołączę oryginalne wytłumaczenie pracownika Google.
DON NORMAN – THE DESIGN OF EVERYDAY THINGS
Książka Dona Normana to już pozycja kultowa i must have dla każdego projektanta. Donald Norman, amerykański psycholog kognitywny i projektant, wnikliwie i ze swadą opowiada o tym, na czym polega funkcjonalność projektowania oraz na czym opierają się nasze relacje z przedmiotami. W Polsce książka nosi nazwę Design na co dzień i można ją kupić w księgarni Karakter.
“One of the first books to examine the psychological interaction of design and functionality.”
NAOTO FUKASAWA, JASPER MORRISON – SUPER NORMAL
Super Normal to album poświęcony codziennym rzeczom, na które nie zwracamy uwagi, a które także są zaprojektowane. Autorzy zebrali 204 rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie życia, a które są dla nas tak oczywiste, że nie zastanawiamy się nad nimi. Ich autorami często są znani projektanci, jednak jeszcze częściej są to dzieła anonimowych twórców. Książka nie została wydana w Polsce, jednak możecie ją nabyć w języku angielskim na przykład tutaj.
“Timeless designs are all around us, and it’s not only the ones you see on design books. Objects that last a long time need to have a meaning for people, make them think, and bring them feelings.”
Tony Cragg – Unnatural Selection
Anthony Cragg to jeden z najważniejszych współczesnych rzeźbiarzy. Unatural selection to album zbierający najnowsze prace artysty, uzupełnione okazami z kolekcji skamielin i minerałów rzeźbiarza. Album kupisz tutaj.
“Collection of organic, yet controlled sculptural work from inspiring British artist.”
Tadao Ando/ Kazukiyo Matsuba – Ando Architect And Architecture
Tadao Ando to kultowy japoński architekt, odpowiedzialny za setki budynków w Japonii i na całym świecie. Książka prezentuje inspiracje, styl i podejście do życia Ando. Książkę w języku japońskim kupisz tutaj.
“This book taught me the beauty of minimalism and how to embrace and appreciate nature.”
SHEL SILVERSTEIN – THE GIVING TREE
Drzewo darów, bo tak brzmi polski tytuł książki, to dość smutna historia napisana i zilustrowana przez Shela Silversteina. Niech nie zmyli Cię okładka i ilustracje – to nie jest tylko książka dla dzieci. Drzewo darów kupisz na przykład tutaj.
“Always a great reminder about the power of unconditional love and selflessness.”
DOUGLAS ADAMS – THE HITCHHIKERS GUIDE TO THE GALAXY
Autostopem przez galaktykę to już kultowa książka science fiction, która zadebiutowała w roku 1978 jako słuchowisko radiowe stacji BBC Radio 4. Na podstawie książki powstał też serial i film pełnometrażowy. Seria Autostopem przez galaktykę doczekała się aż pięciu książek, które możesz kupić na przykład tutaj.
“Within the framework of science and logic humorously denotes the adventures of an ordinary man through the infinite absurdity of the universe. This book has countless wisdom I unearth every time I pick it up. It’s my atheist bible that reflects how seriously I take mundane ideas.”
CHIP i DAN HEATH – MADE TO STICK
Niewydana niestety Wydana w Polsce pod tytułem „Sztuka skutecznego przekazu” książka braci Heath traktuje o pomyśle, a właściwie o tym, jak przedstawić pomysł, aby został zapamiętany przez odbiorców. Więcej o książce przeczytasz w recenzji Pawła Tkaczyka.
“Another tactical book/checklist for making presentations resonate.”
JOHN P KOTTER – BUY IN
Buy in to kolejna książka profesora Johna Kottera. Tym razem skupia się on na tym, jak zdobyć poparcie dla pomysłów i jakie taktyki stosować, by ich bronić. To kolejna książka, po pozycji braci Heath, która przyda Ci się na meetingach w korpo.
“Tactical book to help get ideas over the line.”
ALTON BROWN – EVERYDAYCOOK
Kolejna książka, która nie została wydana w Polsce, to Everydaycook Altona Browna. Everydaycook to książka kucharska! Dowodzi to, że managerowie w Google patrzą trochę szerzej niż owocowe czwartki i prenumerata Sprawnego Marketingu.
“This book inspires me to apply scientific rigor to a practical art and to challenge conventional edicts (don’t wash a mushroom). Alton shares his passion in an approachable way.”
ED CATMULL – CREATIVITY, INC.
Książka, która w naszym pięknym kraju nosi nazwę Kreatywność S.A., to pozycja, za którą odpowiedzialny jest Ed Catmull – współzałożyciel Pixar Animation Studios. Książka jest nie tylko o tym, w jaki sposób można zbudować w firmie kreatywną kulturę. Jest także możliwością wejścia za kulisy i poznania smaczków z powstawania takich filmów jak Toy Story czy Potwory i spółka. Książkę możesz kupić na przykład tu.
“Loved the story of starting up the company, the early relationship with Steve Jobs, and how Ed made the team thrive by empowering creativity. The concept of the Brain Trust (their group critique sessions) is also very cool, as a way to give candid feedback in open discussions.”
Jak widzicie, biblioteczka projektantów w Google jest dość szeroka, jeżeli chodzi o tematykę. Znalazło się tu miejsce zarówno dla klasyków dotyczących projektowania, jak i książek dla dzieci czy nawet książki kucharskiej, a pamiętajmy, że to tylko wyrywek wszystkich tytułów, które dostępne są w Google Design Lab. Mam nadzieję, że stworzona przeze mnie lista zainspiruje Was przy wyborze najbliższej lektury.